Paljonko teillä on kulutus sadalle?

Itellä w211 280cdi vm.06 niin 7,7 litraa keskimäärin.
Ja paljonko ajatte tankillisella?
Ite about 800-900.
8260
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Vuoden 02 mb e500 kulutus noin 20L tienoilla kaupunki-ajoa. Tankki 80L eli jotakuinkin noin 400km tienoilla pääsee.

Äänestä

Tältä kesältä keskimäärin 4.6 sadalle tankkauksista laskettuna. Polttoaineen varoitus tulee noin 1500 km kohdalla ja siitä ensimmäiselke tankille. Pelkässä maantieajossa kuluu hieman vähemmän, mutta harvoin tulee asiaa ajaa noin isoa tankillista kerralla. Ympärivuotinen lukema hieman yli viiden.

Ei se kyllä kuulosta yhtä hyvältä kuin V6 tai V8.

Äänestä
  • No näinpä se tuppaa olemaan, että kun kerran on päässyt edes sen kutosen makuun niin ei sen jälkeen oikein se nelikko enää nappaa, vaikka vähän enemmän sitä löpöä meneekin.

    Äänestä

En ole välittänyt laskea kulutuksia tankkauksista – ihan turhaa pilkunviilausta. Ajotietokone kertoo viimeisten muutaman tuhannen kilsan aikana kesäkelissä kuluneen keskimäärin 7,6 l / 100 km. Auton ensimmäisten 24 tkm:n aikana ympärivuotinen kulutus on ollut vähän alle 8 l satasella. Kun siinä on mukana runsaanlaiset lyhyet talviajot kylmällä koneella, kärryn vedot ja pitkätkin talvireissut pohjoiseen kattotelineiden ja suksien kanssa, olen lukemiin tyytyväinen. Juuri hetki sitten ajelin tämän päivän ensimmäisenä lenkkinä 31 km pk-seudun pää- ja kehäteitä. Lenkin lukuisista valoristeyksistä ja vastaavista huolimatta lukemaksi muodostui maltilliset 7,0 l / 100 km.

Autoni on 1,5 tonnia painava 156 hv:n bensafarkku automaattivaihteistolla, vuosimalli 2015. Asun pk-seudulla Kehä I:n ja Kehä III:n välimaastossa. Ajelen muun liikenteen tahtiin tai maantie-/moottoritieajossa vähän nopeammin, joka tapauksessa revittelemättä.

Äänestä

Ajotietokoneen mukaan 9,8l/100km koko vuoden ajalta. Tuossa on mukana päivittäiset työmatkat 6km suuntaansa Kehä1:n sisäpuolella ja sitten kesäloman matka-ajot. Kyseessä 1870kg painava automaatti diesel V6 jatkuvalla nelivedolla, 245-40-18 kitkarenkailla ja 224hp/510Nm.

Äänestä

Minäkin olen sitä mieltä, etteivät nämä satunnaiset alhaiset
kulutukset ole merkittäviä vaan se kulutus, joka sisältää kaiken-
laisen ajon - siis myös liikennevaloissa ja ruuhkissa seisomisen ym.
Nollasin laskurin kun vaihdoin kesärenkaat keväällä ja W211 200CDI
näyttää auton kuluttaneen 6,1 l/100 km 15.000 kilometrin aikana.
Tämä rauhallisella ajolla ns. automaatin C-asennolla.
Tämä riittää minulle.

Äänestä

W213 kuluttaa 5,0 litraa dieseliä sadalla kilometrillä.

Äänestä

Seka ajossa jossa on siis kaupunki ajoa 70l tankki vitos koneella 2.4l kokoinen.

1500km tankilla jolloin pitää jo alkaa tankkailemaan, rekisteröity pakettiutoksi jolloin verot ja vakuutukset pienet.Kulutus on nyt kitkarenkaalla mitattu jotka juuri ostin alle,kesärenkaalla ajaa 1700-2000km.

Litra hinta jonka tankkaan 20km päästä kotosalta on 50 centtiä litra,tuon 10-12 litraa kanisterissa mukana jolloin matka jatkuu ,ei ole laskettu noihin kilometreihin mukaan.

Autossa voi yöpyä koska etupenkin jälkeen tasaista perään asti, polttoainelämmitin jonka kulutus on mukana tuossa yllämainitussa , n:20 minuuttia pidän aina jo näilläkin keleillä enennen käynistystä aamulla.(säätää itse kun kello on asetettu lähtöaikaan kelien mukaan) eli on valmis lähtöön.

Omamassa 1680kg ,kaikki verot alle 420e vuosi. auton merkki :volvo v70 d5 vuodelta 2003.
Varusteena integroitu puhelin kaiuttimineen,itegroitu navigaattori.volvon omia siis.

Hyöty suhde viitoskoneisella mersulla ja volvolla on mitä mainioin.Kestävyys on kovaa luokkaa.

http://www.ksml.fi/teemat/autot/Äänekoskelaisen-Matin-farmari-Volvon-mittariin-pyörähti-tasan-miljoona-kilometriä-–-”Onhan-noita-kertynyt”/1024222

Äänestä

Kommentoi aloitusta


V6Voimaa kirjoitti:

Itellä w211 280cdi vm.06 niin 7,7 litraa keskimäärin.
Ja paljonko ajatte tankillisella?
Ite about 800-900.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu