Lieksan ammattiopistossa eikä todellakaan ymmärretä erityistä tukea tarvitsevat oppilasta, vaan hänet yritetään savusta kaikin tavoin pois oppilaitoksesta.
Erityistä tukea tarvitsevat opiskelija
Tietoa_on
6183
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kerrohan lisää, mitä ei hänen kohdallaan ymmärretä. Saattaa olla ihan aiheellsista ottaa asia esille.
Koulussa on edelleen opettajia, jotka eivät oppilaan pyynnöstä lähteneet tukemaan häntä työssäoppimispaikassa. Oppilasta vaan painotettiin ja myös muut oppilaat kiusasivat häntä. Nyt kyseinen oppilas on työkyvyttömyyseläkkeellä.
Voihan olla että tuollaisen opiskelijan paikka olisi jossain toisessa oppilaitoksessa, jossa on erityisopetusta! Siksi eivät halua panostaa erityisopettamiseen ettei muiden opetus hidastuisi!
Kyse on jo ammattiin opiskelevasta henkilöstä. Tukea voi olla fyysinen tuki esimerkiksi liikkumisen avuksi. Paljon on muitakin avun tarpeita, kuten erilaisia vammoja.
Eikös koulunkäynti avustaja olisi paikallaan?
Onkos siellä ymmärretty yleensäkään ammattioppilaitoksen tehtävänkuva.