Säpinää Jyväskylässä

Tummat osaajat aiheuttivat säpinää jyväskylässä. PS, Seuraatteko ikinä iltalehteä, iltasanomia. Luetteko ikinä uutisia. Tiedättekö ylipäätänsä missä tilassa tämä maa on ?
491077
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 49

Vanhimmat

Ei suvakit seuraa uutisia. Eivät he elä tässä todellisuudessa. ne unelmoi...

Äänestä
  • Jäikö nypläyskerho taas välistä kukkahattu??

    Äänestä

Suvakithan ne on juuri opettaneet nämä turvapaikan hakijat rähinöintiin ja mielenosoituksiin.
Samanlaisia huutajia on suvakit, kuin nuo J:kylän mielenosoittajat.
Onneksi saavat noita maahan muuttajia pois täältä suomesta.
Ei niitten paikka ole suomessa.
Ei ole ollut ennenkään, eikä niitä tarvita nytkään.

Äänestä

Voisko joku olla niin tyhmä, että sanoo, että Seinäjoki on Jyväskylää isompi?

Äänestä

Kun katselee noita ratatieasemia ja kauppakeskuksia niiden tuntumassa, ovat todella huonossa jamassa, kun nämä mamut saavat niissä rellästää ja sotkea.
Jos niissä olisikin vain huumeiden käyttäjiä, olisi tilanne aikaa sitten saatu pois päivä järjestyksestä.

Mutta, kun noita mamuja , niin kukaan ei viitsi liata käsiään poistaakseen tuollaiset.
Mutta, Ruotsihan nyt on niiden unelma maa ja rikkauksien täyttäjä, jes.

Äänestä
  • Pohjois-Korassa vasta paskaisia asemat ovatkin kun ei oo vessoja eikä edes vessapaperia, eikä matujakaan

    Äänestä

  • Sinähän joutaisit sinne kuuraamaan toisten jätökset kun täälläkin sitä paskaa jauhat

    Äänestä

  • hehhehee kirjoitti:

    Sinähän joutaisit sinne kuuraamaan toisten jätökset kun täälläkin sitä paskaa jauhat

    Mä kuurailen ABC-hultisikalla vessoja jätöksistä, tekis vähän mieleni kokeilla Pohjois-Koreassa veskien kuurausta

    Äänestä

Eikös noiden iltalehtien sun muiden pitäny olla ihan valeuutisia vain? Onko ne alkanu kertoa totuuden yhtäkkiä?

Äänestä
  • Osittain ne on pakoitettuja puhumaan nykyään edes vähän totta. Matujen tekosia on nykyään niin paljon, että ei niitä pysty enään millään piilottamaan. siis ihan kaikkea. Onneksi asioiden todellisen tilan voi nykyään tarkistaa siitä "kielletystä lehdestä" siitä eliitin kauhusta ja suvakkien kauhusta.

    Äänestä

No jos on Jykylässä ollu pientä säpinää niin Oulussa sitäkin enemmän (ja ilman matuja):

Poliisi kertoo, että kuluvana kesänä Oulun poliisi on joutunut vakavan väkivallan kohteeksi aiempaa useammin – poliisin mukaan poikkeuksellisen usein.

Osa tapauksista on ollut niin vakavia, että rikosnimikkeeksi on kirjattu murhan yritys. Näissä tapauksissa poliisia on yritetty voimakkaalla väkivallalla estää hoitamasta virkatehtäväänsä.

Vuonna 2016 tällaisia tapauksia ei ollut Oulun poliisilaitoksen alueella yhtään. Vuonna 2015 tapauksia oli yksi. Kuluvana vuonna peräti viisi poliisimiestä on joutunut näin vakavan väkivallan kohteeksi.

Poliisi kertoo tiedotteessaan rajuimmista tapauksista. Vuoden 2015 tapauksessa poliisia lyötiin kiinniottotilanteessa kirveellä päähän. Tapaus liittyi niin sanottuun Tuiran kirvessurmiin. Vakavammalta vammalta selvittiin poliisimiehen päässä olleen suojakypärän ansiosta.

Tämän vuoden kesäkuussa mies yritti ampua kiinniottoa suorittanutta poliisipartiota haulikolla. Ladattuun haulikkoon tuli syöttöhäiriö, jonka ansiosta vakavilta seurauksilta vältyttiin.

Elokuun alkupuolella mies löi kiinniottotilanteessa kahta poliisimiestä useita kertoja veitsellä pään alueelle.

Elokuun loppupuolella puolestaan mies yritti ajoneuvollaan törmätä takaa-ajotilanteessa hänen pysäyttämisekseen piikkimattoa ajoradalle asentaneeseen poliisimieheen.

Kaikki tapaukset Oulussa

Äänestä
  • Tuossa Tuiran kirvessurmassa taisi ainakin olla tumma moniosaaja asialla.

    Äänestä

  • uoterivikko kirjoitti:

    Tuossa Tuiran kirvessurmassa taisi ainakin olla tumma moniosaaja asialla.

    Olikohan ihan maamme kantaväestöön kuuluva?

    Äänestä

Miksi ulkomailta pitää raahata pahantekijöitä lisää suomeen, eivätkö omat pahantekijät riitä !

Äänestä
  • Niitä nyt tuodaan sitä varten, että niille voidaan lykätä hyvillä mielin kaikki "ylimääräiset"rahat.
    Jotta voi ministerit sitten puhua, että ei ole rahaa valtionkassassa. Tarvitaan lisää velkataakkaa, jotta saadaan mamuista kertyvä loislauma jotenkin ruokittua.

    Kun tulikin ylhäällä tehtyä huonoja päätöksiä, kun kuvittelivat että nämä olisivat tekisivät töitä, elantonsa eteen ; ( väärä luulo.

    Äänestä

  • metsäänmeni kirjoitti:

    Niitä nyt tuodaan sitä varten, että niille voidaan lykätä hyvillä mielin kaikki "ylimääräiset"rahat.
    Jotta voi ministerit sitten puhua, että ei ole rahaa valtionkassassa. Tarvitaan lisää velkataakkaa, jotta saadaan mamuista kertyvä loislauma jotenkin ruokittua.

    Kun tulikin ylhäällä tehtyä huonoja päätöksiä, kun kuvittelivat että nämä olisivat tekisivät töitä, elantonsa eteen ; ( väärä luulo.

    Niin ja heihinhän voidaan nykyisin kohdistaa oma paha olo, viha ja kaikki syyllisyysepäilytkin, joten valtaväestön oloa se kovasti helpottaa kun syntipukki aina löytyy muista

    Äänestä

  • Lähi-idän muslimimaat ulkoistavat vankeinhoitonsa tänne. Paperittomina heitä ei voida syyttää menneistä ja täysi ylläpito disco-rahoineen poistaa koti-ikävää kummasti.

    Äänestä

  • Tyyntä myrskyn edellä.

    Äänestä

No natsit. Miksi ette tee mitään vaan juoksette pakoon kuin sivari Halla-aho Brysseliin

Äänestä
  • Huuda Joulupukkia apuun. Se on todellisempi.

    Äänestä

kansa puhuu kokoajan asioiden oikeilla nimillä
sen tukahduttamiseen myönnetty kymmeniä milj.
laittomien raskaajien on aika kiva nauttia 5 ilmaista ateriaa
muun ylläpidon lisäksi
samaan aikaan kun ne jotka tämän maan on oikeasti rakentaneet
kuolee aliravittuina

Äänestä

eräs kirjoittaja tässä taannoin kertoi täällä että aina kun ajaa polkupyörällä kylillä ja matu tulee vastaan niin se räkäisee päälle kuten hekin tekevät kantaväestölle....

Äänestä

Keski-Suomen oma kansanedustajaa Hakkaraisen Teuvo teki asiallisen kysymyksen maahanmuuton kustannuksista eduskunnassa, vastaukset eivät olleet samalla lailla asialinjalla.

Äänestä
  • Hui hai Herra Hakkarainen, kuin tuuli kulloinkin huuliaan heiluttelisi

    Äänestä

Myös Leena Meri patisti hallitusta tuossa kulujen julkaisussa maahanmuuton osalta. Kyllä sitä nyt pantataan.

Tää on muuten hauska. silloin kun vyöry alkoi niin puhuttiin että yksi elintasoturisti maksaa n. 40e päivä (alle 17 vuotias 270 euroa). Nyt sitten eilen uutisoitiin miten halvalla ruotsi homman hoitaa , heillä kun pää maksaa karvalapsesta sen n 50e päivä ja meillä taas yli 200 euroa ... 200 EUROA per päivä ?

Paljos se alle 17 vuotias sitten maksaakaan ?

Äänestä
  • Kampin markkinoilla hesassa alle 17- vuotias on ainakin kaikkein kallein. En tiedä Jyväskylän päivän hintoja Forumissa.

    Äänestä

  • Forumissakai kirjoitti:

    Kampin markkinoilla hesassa alle 17- vuotias on ainakin kaikkein kallein. En tiedä Jyväskylän päivän hintoja Forumissa.

    Paljolla sä jaat siellä Forumissa persettäsi?

    Äänestä

  • KäyköSielläKauppa kirjoitti:

    Paljolla sä jaat siellä Forumissa persettäsi?

    Nyt vielä näin alle 15-vuotiaana taksa hissiposkesta on 50€. Kiinnostaako setää?

    Äänestä

Vatkaa ne! Oikein inhottaa. Raapii, nykii, hytkyttää ja sitten taas vatkaa. Hypähtää ja itämaiset parfyymit tukkeuttaa astmaisen hengityksen. Jotain isoa liikahtaa näkyvästi. Vilkuilee ja vatkaa. Oikein inhottaa. Minne panet silmäsi ja sierraimesi?
Jos näen ne niin aina palautuu mieleen niitten taka-ajatus. Vain yksi asia näkyvästi esillä. Kehtaavat. Leimaavat koko oman kansansa. Raapii, hytkyttää, vatkaa, muljauttelee, niin tekee julgisesti. Pysyn kotona ja kartan Forumia.

Äänestä

Onpa joskus tullut samanlainen olotila samaisessa paikassa. Miesporukka seisoo kuin jengi piirissä. Orpo olo yksin odotellessa. Mutta sellaista se elämä on.

Äänestä

edullisia diilejä kauan myynnissä olleeseen miljoona taloon
eikä tämä ole ainoa sopimus

Sosiaali- ja terveyslautakunta
Pöytäkirja 20.09.2016/Pykälä 52
Edellinen asia | Seuraava asia Muutoksenhakuohje Kokousasia PDF-muodossa
Sosiaali- ja terveyslautakunta
§ 52
20.09.2016
Sopimus alaikäisten turvapaikan saaneiden perheryhmäkodin perustamisesta
311/05.11.00/2016
SOTE 20.09.2016 § 52
Lisätiedot:
sosiaalipalvelupäällikkö Jaana Myhr puh. 09 5056 2
[email protected]

Kaupunginvaltuusto on 14.6.2016 § 31 päättänyt, että Kauniaisten kaupunki ottaa vuonna 2016 vastaan 12 myönteisen oleskelulupapäätöksen saanutta turvapaikanhakijaa perustuen ELY-keskuksen kanssa tehtävään erilliseen sopimukseen. Kaupungilla on tämä sopimuksen lisäksi voimassa oleva jatkuva sopimus kymmenen turvapaikanhakijan vastaanottamisesta vuosittain.

ELY-keskuksen kanssa on 4.7.2016 neuvoteltu, että kaupunki voisi ottaa vastaan alaikäisiä oleskeluluvan saaneita turvapaikanhakijoita, jotka sijoitetaan kolmannen osapuolen tuottamaan perheryhmäkotipalveluun. Aihetta koskeva sopimus on allekirjoitettu 8.8.2016. Valtio korvaa alaikäisten, ilman huoltajaa maassa oleskelevien turvapaikanhakijoiden kustannukset toteutuneen mukaisesti kaupungille. Kaupunki on neuvotellut perheryhmäkotipalvelun tuottamisesta Helsingin Diakonissalaitoksen säätiön kanssa. Neuvottelujen tuloksena on laadittu liitteenä oleva sopimus sekä palvelukuvaus. Sopimuksen mukaisesti perheryhmäkotiin sijoitetaan yhdeksän lasta, ja yhden hoitovuorokauden hinta on 259 euroa per lapsi. Sopimuksen kesto on yksi vuosi.

Sopimuksen arvo on noin 850 000 euroa vuositasolla, mikä ylittää hankintalain kynnysarvon. Hankintalain 27 §:n 1. momentin mukaisesti hankintayksikkö voi valita suorahankinnan, jos sopimuksen tekeminen on ehdottoman välttämätöntä, eikä säädettyjä määräaikoja voida noudattaa hankintayksiköstä riippumattomasta ennalta-arvaamattomasta syystä aiheutuneen äärimmäisen kiireen vuoksi.

Euroopan komissio on 9.9.2015 antanut tiedoksiannon, jonka mukaisesti hankinnoissa voidaan turvautua suorahankinnan kaltaiseen neuvottelumenettelyyn turvapaikanhakijoiden äkillisen lisääntymisen johdosta. Sosiaalipalveluissa tehdyn selvityksen mukaisesti edellä mainittua menettelyä on noudatettu myös muissa kunnissa. Keskeistä on kuitenkin, että suorahankintaa sovelletaan vain väliaikaisena ratkaisuna, kunnes hankinta saadaan hoidettua kilpailuttamalla. Edellä mainituista syistä ja turvapaikanhakijoiden kotouttamisen aloituksen turvaamiseksi on päädytty nyt ehdotuksena olevaan vuoden määräaikaiseen sopimukseen, jonka keston aikana valmistellaan toiminnan kilpailuttaminen. Sopimuksen tavoiteltu alkamisajankohta on heti lautakunnan päätöksen saadessa lainvoiman, eli arviolta lokakuun puolivälissä.

Sopimuksen mukaisen toiminnan aloittamisen ehtona on, että toiminnalle saadaan asianmukaiset luvat esimerkiksi rakennusvalvonnasta ja muilta viranomaisilta.

Liite 1. Sopimusluonnos
Liite 2. Palvelukuvaus
Sosiaali- ja terveysjohtaja:
Lautakunta päättää hyväksyä Helsingin diakonissalaitoksen kanssa tehtävän sopimuksen liitteiden mukaisesti sillä ehdolla, että toiminnan käynnistämiselle saadaan asianmukaiset viranomaisluvat. Toiminta kilpailutetaan hankintalain mukaisesti sopimuksen päätyttyä.
Päätös:
Lautakunta hyväksyi päätösehdotuksen.
Tämä pykälä tarkastettiin kokouksessa.

Äänestä

Entä sitten, miten liittyy tähän keskusteluun?

Äänestä
  • Hmmm.... käsittääkseni edellä sanottu liittyy puheena olevaan asiaan siten, että kunnon persepano ratkaisee ongelman jos toisenkin.
    Sellaista ainakin kerrotaan.

    Äänestä

Meillä Vastarintaliikkeessä saa ihania miesten välisiä panoja.

Äänestä
  • Oon jo vihreenä kateudesta, ooooh

    Äänestä

Jyväskylän busseihinkin tulee lipuntarkastajat, noin sanoivat uutimissa.

1Äänestä
  • Ja sitten kustannukset nousevat ja tietenkin myös lippujen hinnat

    Äänestä

Nytkäyttää, härski eltaantunut haju. Inahtaa ja huokasee.

1Äänestä

On niillä kuuluu isoa taskussa. Sitä kannattanee pyytää näytille. Täällä pohjolassa kaikki kasvaa hitaammin, kituen.

Äänestä

Mitä ne mustat pilkut niillä on tummassa varressa ja ympärillä? Kuka tietää tarttuuko se? Hätäännyin.

Äänestä
  • Kyllä varsinkin tuollaiseen mekkomaakari nillittäjään

    Äänestä

  • Ne on niitä pieniä mustapäitä, lisääntyvät sillä lailla

    Äänestä

On se kyllä kätevää että joillakin on kahet tai useammat paperit, nostavat tuplatukia. oikein kehuskeli yksi. Noh, minkäs teet kun virkakoneistoa ei kiinnosta, verovaroistahan ne on pois ja kulutukseen menee osa ainakin, niin mitäs kokoomus siihen muuta kuin "tämä on rikkaus".

Äänestä
  • Suomi-tolloja on hyvä kusta silmään.

    Äänestä

Joo kyllä asiat ovat nyt kääntyneet hurupyllylleen, velkarahalla eletään ja kutsutaan lisää porukkaa houkutellen paperittomatkin mukaan, suomessa saa ilmaisen asunnon ,ruuan,terveydenhuollon, ja rahaa käteen. Pitäis varmaan ostaa kenkälankkia, sellaista tummaa.

Äänestä

Joo on se kumma velkarahalla eletään ja lisää houkutellaan porukkaa suomeen täällä saavat olla paperilliset kuin paperittomatkin. Ruoka,majoitus, terveydenhuolto ja käteisraha tulevat näppärästi. Aika houkuttelevaa, pitäisköhän hankkia kenkälankkia.

Äänestä

hävitä kaikki henkilö tietosi (säilytä kuitenkin jotain) että saat vanhat etuudetet
solariumium ja ei jummarra minä0 refugee
saat ilmaisen asunnon. terveydenhuollon yksityisellä, sekä hammashuollonkin,
ruokaa mitä uskontosi sallii yltäkyllin sekä taskurahaakin riittävästi tarpeisiisi
sekä kutannamme lomasi kesäkautena kotomaahasi

Äänestä
  • Minä saa vaan makkaraan sossunlapuilla Kärkkäiseltä,

    Äänestä

Jyväskylän+suvakit+ovat+pääasiassa+hippejä+ja+narkkareita,++tummat+osaajat,+romani+osaajat+ja+kantasuomalaiset+osaajat+aiheuttaa+sitä+hässäkkää+Jyväskylässä+ihan+tarpeeksi+mutta+kantasuomalaiset+aiheuttaa+säpinää+pääasiassa+sellaisiin+jotka+ne+tuntevat,+romanit+ja+mamut+aiheuttaa+ongelmia+tuntemattomillekkin,+ja+suvakit+eivät+näe+muutakun+että+Suomalaiset+ovat+aina+niitä+pahiksia.+Suvakit(suvakkeja+ei+taida+olla+edes+olemassa+kun+100%+suvakeista+eivät+olekkaan+suvakkeja+vaan+vihaavat+esim+sellaisia+jotka+eivät+tykkää+ulkomaalaisista+jne)ovat+ressukoita.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


suomalaiset.vähemmistö kirjoitti:

Tummat osaajat aiheuttivat säpinää jyväskylässä. PS, Seuraatteko ikinä iltalehteä, iltasanomia. Luetteko ikinä uutisia. Tiedättekö ylipäätänsä missä tilassa tämä maa on ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu