Marja hinta

Paljon mustikasta,pihlajan marjoista,puolukasta ja lakasta saa rahaa.
205509
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Puhdistetusta mustikasta 40€ ämpäri 10l. Sata kun myy se on 4000€ - kulut

Äänestä

puolukka 0,80e/kg tällä hetkellä..kerätköön muut..

Äänestä
  • Kyllä 20e aion pyytää puhdistetusta marjaämpärillisetä puolukkaa. Viime syksynä löin 200e:n edestä saa nähdä mihinkä rahkeet riittää tänä vuonna.

    Äänestä

  • Joo, Joutsensillan Supermarketin parkkipaikalla ostetaan 0,80 eurolla kilo puolukkaa. Jäi minulta myymättä.

    Äänestä

  • 10 litraa puolukkaa painaa n. 6 kg. 6 kg x 0,80 € = 4,80 € selkäkipu - matkakulut. Ja jotkut kadehtivat verottomia tuloja!

    Äänestä

  • tyhjän saa pyytämättäkin

    Äänestä

  • Ei saa sanoa puolukan hintaa 2019.Sanon kuitenki 102euroa roskaisena ja karttina.

    Äänestä

Varokaa Kankkusta duo-laihispillereitä, ei laihdu, ei saa rahoja takaisin.

Äänestä

Kiitos paljon.olen marjastanut useana vuonna ja nyt ajattelin myydäkkin koska metsässä on paljon marjaa.

Äänestä

Marjalla ei paljon nykyään saa (0,5 - 1 e/kg). Toista se oli ennen itämarjan tuloa. Marjastin itse aikanaan jotakuinkin ammattilaisena (ts syksyisin noin 1.5 kk). Vuodet olivat välillä 1985-1999. Nykyrahaksi muutettuna mustikasta sai parhaimmillaan noin 4 euroa kilo (olikohan 1986) ja puolukasta noin 3 euroa (noin 1995). Hyvinä vuosina tyyliin 2-3 euroa kilo mustikasta ja puolukasta puolet tästä. Oli se aikaa. Keruupaikkana kotivaaran rinne Kainuussa. Ei tullut kuluja, kun paikallinen välittäjä ajeli pakettiautollaan joka toinen päivä pitkin kyliä ja otti marjat kyytiinsä. Paras mustikkapäivä oli noin 120 kiloa (22 ämpäriä/ 10 h). Joten kyllä tuolloin kelpasi. Kohta alkaa joku lapsuudessaan käsin puolilitraa poiminut itkemään, että ei voi kerätä päivässä kerätä päivässä noin paljoa... kyllä voi ja sillä hyvä.

Äänestä
  • Ostin kotiin tuotuna savolaista saaripuolukkaa 25 € ämpäri.

    Äänestä

Olin pitkästä aikaa metsällä isä-ukkoni kanssa otin huvikseni marjapoimurin ja pari sankoa mukaan. Puolukoita oli siellä täällä, mutta ei mitenkään paljoa, kun ämpärit oli täynnä, aikaa oli mennyt aikalailla tasan kaksi tuntia. Jos olisi hyvä paikka, niin arvoisin että saman määrän keräisi tuntiin. Sillä mielenkiinnosta aloin kuuklettamaan mitä puolukoista saisi jos niitä keräisi myyntiin, eli ei oikein tuntipalkoille pääsisi 5-10 euroa tunti. Olisihan tuo tietysti työttömälle hyvä ruokaraha, jos esim. 30-50 eurolla päivässä poimisi.

Äänestä

Oulussa Marjan hinta 80 euroa/yö

Äänestä

Jos puolukkan hinta on 1,15 € / Kg minä mietin.

Äänestä

niistä saa ihan sikana, minäkin olen saanut jo melkein tonnin tänä vuonna mustikoista

Äänestä
  • 30€ myyny roskasia mustikoita ja 50€ puhistettuna, reilu tonni tullut käteen.

    Puolukat jää poimimatta, huono sato ja paska hinta.

    Äänestä

joo puolukasta maksavat tänä syksynä jopa 1,20 € / kilo, eli ämpärillisestä saa noin vitosen, hiukan päälle. Ensin itketään, että marjat jää mettään, tarvitaan thaimaalaisia jne.. Mutta se kaikki on pelkkää paskaa, ja tyhmä joka syöttää ittensä hirvikärpäsille tuohin hintaan ja rahtaa jumalan selän takaa noita marjoja jobbareille joutaakin kadota omaan mahdottomuuteensa ja nälkäkuolemaan.

Äänestä
  • Täällä nousi hinta 1,3 e/kg eli ämpäri noin 6,5 euroon. Jos ei asu ihan vimosen päälle pelipaikalla ja ostaja alle 10 km päässä niin eipä se tosiaan kannata. Keräsin itte mustikan (500 kg) päälle noin 300 kiloa puolukkaa ja vaiheessa kun tuntipalkka jää alle 10 euron (kulujen jälkeen) on sopiva hetki lopettaa.

    Äänestä

Puolukka fuuturit 11,90 € / Kg

Äänestä

tuskiin sulle mitään

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Marjastaja123 kirjoitti:

Paljon mustikasta,pihlajan marjoista,puolukasta ja lakasta saa rahaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu