Liukupenkki

ensikertalaiset

Olisiko kenelläkään tietoa mistä löytyisi kuvia/ohjeita ns. liukupenkin rakentamiseen puuveneeseen. Tarkoituksena osallistua parisoutuun Sulkavalla. Säännöissä puhutaan vapaasta penkkirakenteesta eli liikkuva penkki lienee sallittu.

3

3788

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mittamies

      Kopioi idea "kotisoutulaitteesta" siinä kiskoilla kulkeva penkki

      Helpoten sat toimivan kun tilaat sellaisen veneveistämöltä joka erikoistunut matkasoituveneisiin.

      Saat sellaisen joka sopii venhosesi tyyliin
      ja olisko mitään vaihtaa todella sulkavasoutuun sunniteltuun veneeseen sellaiseen jossa liukuva penkki

    • yks Erikoissuurmestari

      Täällä kanssa kaivattaisiin toimivia ideoita/ohjeita/kuvia pienveneen liukupenkistä. Vanha vene ja viirapenkki kun on mutta jos sillä nyt aikoo yksinsoutuun uskaltautua niin pitäisi liukupenkki viritellä.

      Valmiit kaupan olevat liukupenkit kun tahtovat kustantaa n. 100 euroa - vanhan veneen arvoon nähden turhan paljon - joten mieluummin virittelisi itse.

      Helpoin, paras ja houkutteleva ratkaisuhan olisi tietysti tuo ehdotus että menisi ja tilaisi veneentekijältä kokonaan uuden veneen jossa olisi kaikki herkut valmiina mutta kun tuo talouspuoli tökkii...

    • katsoja

      Sulkava oli ainut paikka jossa ei saanut soutaa liikkuvilla penkeillä ja se aiheutti eripuraa ja verotti osallistujia.En tiedä mitä luokkia se kosketti ja kuulin jupinaa etupäässä terassin puolella.Mutta kannattanee tarkistaa ennenkun rakentaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      96
      1886
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      88
      1340
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1143
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1037
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      119
      1010
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      873
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      791
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      782
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      48
      741
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      693
    Aihe