Hei! Lähdin about kuukausi sitten junalla muutaman tunnin päähän kotikaupungista. Omistin tällöin dna:n prepaid liittymän jossa rajaton netti. Yhtäkkiä juna matkalla yläpalkissa netin merkintä vaihtua palkeiksi jonka päällä lukee LTE, ennen siinä oli jotain muuta. Ja siitä lähtien netti on hidastellut kokoajan huomattavasti! Tänään vaihdoin liittymän ja vika jatkuu edelleen. Netin pitäisi nytkin olla super nopea mutta lagaa kokoajan ja palkit ovat pienimmällä.
Netti ei toimi kunnolla
fuckthis
11182
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Sieltähän asetuksista saa valittua sen, mikä olisi ensisijainen verkko. Eli onko se 4G vai joku muu.
Tuossa selitetään, mikä LTE tarkoittaa: https://fi.wikipedia.org/wiki/LTE
Se johtuusiitä, että elektroniikkasi on vanhentunutta. Heitä se mäkeen.
Ota heti seuraava juna ja ajele takaisin kotiin. Sillä se helpottuu.
Oletko jo päässyt perille sinne muutaman tunninpäähän. Kannattaa varmaan mennä bussilla takas. Bussissa saattaa olla vaikka wlan tai sitten ei.
Otappa selevää vr:ltä kuka oli kyseisen junan veturinkuljettaja.
asia voi saada hämmästyttävän ratkaisun!
Laitteessasi voi asetuksissa olla sellainen optio, josta voit kytkeä LTE/4G - yhteyden pois. Tuolloin se toimii vain 3G yhteydellä.
Dna:n toiminta-alue on pienempi kuin esim. Saunalahden. Hanki sauniksen prepaid. Telian prepaiddi taitaa toimia parhaiten Ruotsissa. Kerroit olleesi kuukuden matkoilla, toimiikohan nyt jo kotona?
en tiedä miten kaupungeissa, mutta maalla dna kuuluu nykyään selkeästi parhaiten.
telian ja elisan verkot molemmat toimii epävakaasti 4g puolella, koska liian heikko kenttä.
Tuo johtuu siitä että puhelimen elektroniikka on perseestä eikä perseestä olevat puhelimet kuulu tälle palstalle.
Niin että olalle vaan!
Sulla oli vain liian lyhyt letku kun ei yltänyt tuntia pidemmälle...