Olen aloitteleva yrittäjä Akaassa. Ostan sähkön Elenia Oy:ltä. Ensimmäinen lasku sähköstä tuli heinäkuussa, sen myönnän, mutta hukkui muuttotohinassa johonkin. Seuraavaksi tuli tuli eilen Intrum Justitialta uhkauskirje, että liittymä suljetaan ylihuomenna eli perjantaina 8.9.2017. Intrum Justitian perintäkulut 58 euroa toimeksiantajan (Elenian) kulut 5 euroa.
Soitin Intrum Justitialle ja kysyin selitystä uhkailuun ja korkeisiin perintäkuluihin. Asiakaspalvelija sanoi, että tämmöiset ne kulut ovat eivätkä he lähde lähde niitä erittelemään. Hän myönsi, että maksumuistutuksia ei ehkä ole tässä tapauksessa lähetettty, vaan sähkön katkaisemisuhkaus on tällaisessa tapauksessa ainoa kirje, jonka lähettävät.
Soitin sitten Elenialle, mutta he sanoivat, että asia on minun ja Intrum Justitian välinen. He ovat ulkoistaneet perintänsä eivätkä vastaa siihen liittyviin kysymyksiin.
Kovaa peliä. Myyntipuolella Elenia käyttää runsaasti rahaa uusien asiakkaiden hankkimiseen, mutta perintäpuolella asiakkaita kohdellaan kuin toisen luokan kansalaisia. Perinnässä käytetään hyväksi Intrum Justitian kaltaista veroparatiisiyhtiötä, vaikka sähköyhtiön saatavat ovat muutenkin varsin hyvin turvatut.
Intrum Justitia ja Elenia
9
779
Vastaukset
- fhgh56
"Soitin sitten Elenialle, mutta he sanoivat, että asia on minun ja Intrum Justitian välinen"
Jaa perintätoimistoko ne sähköt sitten katkaisee :D
Mut joo, aika kovat on kulut ensimmäiselle perintälaskulle, olisikohan jopa liiankin kovat ja näin ollen laittomat ? Mielestäni maksimikulut kokonaisuudessaan voi olla tuon mitä nyt pyytävät ?- georgotssss
"Olen aloitteleva yrittäjä" sanotaan aloituksessa. Jos lasku on yrityksen, niin kuluttajaperinnän kulut eivät päde.
- NäilläMennäänx
Olisit maksanut ja homma olisi ollut sillä selvä. Aika moni kuvittelee, että sähkölaitos ei heti kuitenkaan laita liittymää kiinni - väärin uskovat. Oma kokemus sähköyhtiöstä. Lähetää ensin laskun, sitten muistutuksen - varoituksen ja sen jälkeen perintään. Näin se vain menee.
Tilaa sähköinenlasku - ne eivät "huku" ellet itse niin halua.
Kulut ovat aivan normaalit - toki voit valittaa, mutta sillä ei ole mitään merkitystä.- 5474373
Kumma kun ei sähköyhtiö enää uhkaa sähkönkatkaisulla tiettynä päivämääränä vaan laittaa laskun parin muistutuksen jälkeen perintään. Luulisi että 95% kaikista maksaisi laskun viimeistään sähköyhtiön uhkauskirjeen saatuaan.
On siis perintöyhtiöiden verneimijät päässyt tuonnekin kuppaamaan köyhää, samon kuin esim sairaalalaskuissa, ovat suoraan ulosottokelpoisia mutta niin ne vaan laitavat ensin perintään. - georgotssss
5474373 kirjoitti:
Kumma kun ei sähköyhtiö enää uhkaa sähkönkatkaisulla tiettynä päivämääränä vaan laittaa laskun parin muistutuksen jälkeen perintään. Luulisi että 95% kaikista maksaisi laskun viimeistään sähköyhtiön uhkauskirjeen saatuaan.
On siis perintöyhtiöiden verneimijät päässyt tuonnekin kuppaamaan köyhää, samon kuin esim sairaalalaskuissa, ovat suoraan ulosottokelpoisia mutta niin ne vaan laitavat ensin perintään.Hauskasti tässäkin käännetty perijöiden viaksi se, että joku taho laittaa laskut perintään :D
- kostaniille
Vaihda kostoksi sähköntoimittajaa. Markkinoilta löytyy takuulla tuota halvempia muutenkin.
- Lankkulattia
Sähköyhtiöillä tosiaan on mielenkiintoinen laskutustapa. Muutin vuosi sitten kesällä ja muistin kyllä saaneeni Vattefalilta vahvistuksen (sopimus). Onneksi luin sen läpi, koska osoite oli väärin ts. sellaista osoitetta ei ole koko kaupungissa ja käyttöpaikkakin oli väärin sekä siirtoyhiö. (postin selvitys oli löytänyt nimelläni oikean paikan kaupungin ja vähän sinnepäin olevan katusoitteen perusteella) Sain uuden vahvistuksen ja se oli oikein ja heti perään ensimmäisen laskun, joka olikin samantien tekstin mukaan mitätöity, koska oli 0,01 senttiä. Seuraavaa laskua odottelin, että saisin sen e-laskuksi. Kuun lopussa muistin, että mites se sähkölasku ja soitin Vattenfalille, koska muistin eräpäivän menevän ärsyttävästi 27-29pv kuukautta eli juuri ennen kuin palkka tulee. Oli toinen päivä seuraavaa kuukautta ja lasku käytännössä erääntynyt 4pv aikaisemmin. Laskutuksesta sain tiedot ja iloisen viestin "juu laskusi ei ole vielä ennättänyt perintään, joten maksa tänään nyt heti, laitan tänne eston, ettei mene eteenpäin tänään". He siis siirtävät 7pv eräpäivästä perintään Intrumille!! Melko joustamaton pulju. Harmitti vietävästi, että tein 2 vuoden sopimuksen. Tehokas on ainakin perintä 13 euron laskulla!
Nyt kesällä tuli asiakaskirje, jossa pääteemana oli "jäikö kesän sähkölasku maksamatta" ja ohjeet, miten toimia perintätoimiston kanssa. Laitoin asiakaspalautteena, että vaikka asia ei koske itseäni, niin katson asiakaskokemukseni laskeneen kanssanne kuin lehmänhäntä. Eikö teillä ole mitään mukavaa viestintää ollenkaan ja miten ajattelitte kohentaa saatavienne kotiuttamista näin negatiivisesti viestimällä? Ymmärrän, että rahat halutaan, mutta aina se ei ole tehokkainta perintätoimiston kautta, mikäli haluaa oikeasti asiakassuhteen jatkuvan. - Kaikennäköistä66
"Ymmärrän, että rahat halutaan, mutta aina se ei ole tehokkainta perintätoimiston kautta, mikäli haluaa oikeasti asiakassuhteen jatkuvan."
Eiköhän tuossa ole jo yhtiö sanonut rivien välistä, että ei halua asiakassuhteen enää jatkuvan. Sitä ei kiinnosta ylimääräiset kulut, mitä perinnästä sille koituu. Kunhan pääsee napauttamaan asiakasta, joka ei pysy siinä sopimuksessa, jonka on yrityksen kanssa tehnyt. Eli että maksaa laskunsa ajallaan tai on ilman palveluja.
Sähköyhtiötä vaihtamalla se ei paljoa parane. - Anonyymi
Samantapaista toimintaa Elenialla uuden perintätoimiston Ropo Capitalin kanssa. Vaikka lasku on maksettu, Ropo Capital karhuaa maksua uudelleen ja uudelleen aina vaan isommilla perintäkuluilla Elenian jättäessä asiakkaansa ahneen perintäfirman armoille.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee662231Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."61856Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2381380Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?2191016En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711000Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.96993Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki22957- 80813
- 20794
Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin39760