Intrum Justitia ja Elenia

Elenia_perseestä

Olen aloitteleva yrittäjä Akaassa. Ostan sähkön Elenia Oy:ltä. Ensimmäinen lasku sähköstä tuli heinäkuussa, sen myönnän, mutta hukkui muuttotohinassa johonkin. Seuraavaksi tuli tuli eilen Intrum Justitialta uhkauskirje, että liittymä suljetaan ylihuomenna eli perjantaina 8.9.2017. Intrum Justitian perintäkulut 58 euroa toimeksiantajan (Elenian) kulut 5 euroa.

Soitin Intrum Justitialle ja kysyin selitystä uhkailuun ja korkeisiin perintäkuluihin. Asiakaspalvelija sanoi, että tämmöiset ne kulut ovat eivätkä he lähde lähde niitä erittelemään. Hän myönsi, että maksumuistutuksia ei ehkä ole tässä tapauksessa lähetettty, vaan sähkön katkaisemisuhkaus on tällaisessa tapauksessa ainoa kirje, jonka lähettävät.

Soitin sitten Elenialle, mutta he sanoivat, että asia on minun ja Intrum Justitian välinen. He ovat ulkoistaneet perintänsä eivätkä vastaa siihen liittyviin kysymyksiin.

Kovaa peliä. Myyntipuolella Elenia käyttää runsaasti rahaa uusien asiakkaiden hankkimiseen, mutta perintäpuolella asiakkaita kohdellaan kuin toisen luokan kansalaisia. Perinnässä käytetään hyväksi Intrum Justitian kaltaista veroparatiisiyhtiötä, vaikka sähköyhtiön saatavat ovat muutenkin varsin hyvin turvatut.

9

818

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fhgh56

      "Soitin sitten Elenialle, mutta he sanoivat, että asia on minun ja Intrum Justitian välinen"

      Jaa perintätoimistoko ne sähköt sitten katkaisee :D


      Mut joo, aika kovat on kulut ensimmäiselle perintälaskulle, olisikohan jopa liiankin kovat ja näin ollen laittomat ? Mielestäni maksimikulut kokonaisuudessaan voi olla tuon mitä nyt pyytävät ?

      • georgotssss

        "Olen aloitteleva yrittäjä" sanotaan aloituksessa. Jos lasku on yrityksen, niin kuluttajaperinnän kulut eivät päde.


    • NäilläMennäänx

      Olisit maksanut ja homma olisi ollut sillä selvä. Aika moni kuvittelee, että sähkölaitos ei heti kuitenkaan laita liittymää kiinni - väärin uskovat. Oma kokemus sähköyhtiöstä. Lähetää ensin laskun, sitten muistutuksen - varoituksen ja sen jälkeen perintään. Näin se vain menee.
      Tilaa sähköinenlasku - ne eivät "huku" ellet itse niin halua.

      Kulut ovat aivan normaalit - toki voit valittaa, mutta sillä ei ole mitään merkitystä.

      • 5474373

        Kumma kun ei sähköyhtiö enää uhkaa sähkönkatkaisulla tiettynä päivämääränä vaan laittaa laskun parin muistutuksen jälkeen perintään. Luulisi että 95% kaikista maksaisi laskun viimeistään sähköyhtiön uhkauskirjeen saatuaan.

        On siis perintöyhtiöiden verneimijät päässyt tuonnekin kuppaamaan köyhää, samon kuin esim sairaalalaskuissa, ovat suoraan ulosottokelpoisia mutta niin ne vaan laitavat ensin perintään.


      • georgotssss
        5474373 kirjoitti:

        Kumma kun ei sähköyhtiö enää uhkaa sähkönkatkaisulla tiettynä päivämääränä vaan laittaa laskun parin muistutuksen jälkeen perintään. Luulisi että 95% kaikista maksaisi laskun viimeistään sähköyhtiön uhkauskirjeen saatuaan.

        On siis perintöyhtiöiden verneimijät päässyt tuonnekin kuppaamaan köyhää, samon kuin esim sairaalalaskuissa, ovat suoraan ulosottokelpoisia mutta niin ne vaan laitavat ensin perintään.

        Hauskasti tässäkin käännetty perijöiden viaksi se, että joku taho laittaa laskut perintään :D


    • kostaniille

      Vaihda kostoksi sähköntoimittajaa. Markkinoilta löytyy takuulla tuota halvempia muutenkin.

    • Lankkulattia

      Sähköyhtiöillä tosiaan on mielenkiintoinen laskutustapa. Muutin vuosi sitten kesällä ja muistin kyllä saaneeni Vattefalilta vahvistuksen (sopimus). Onneksi luin sen läpi, koska osoite oli väärin ts. sellaista osoitetta ei ole koko kaupungissa ja käyttöpaikkakin oli väärin sekä siirtoyhiö. (postin selvitys oli löytänyt nimelläni oikean paikan kaupungin ja vähän sinnepäin olevan katusoitteen perusteella) Sain uuden vahvistuksen ja se oli oikein ja heti perään ensimmäisen laskun, joka olikin samantien tekstin mukaan mitätöity, koska oli 0,01 senttiä. Seuraavaa laskua odottelin, että saisin sen e-laskuksi. Kuun lopussa muistin, että mites se sähkölasku ja soitin Vattenfalille, koska muistin eräpäivän menevän ärsyttävästi 27-29pv kuukautta eli juuri ennen kuin palkka tulee. Oli toinen päivä seuraavaa kuukautta ja lasku käytännössä erääntynyt 4pv aikaisemmin. Laskutuksesta sain tiedot ja iloisen viestin "juu laskusi ei ole vielä ennättänyt perintään, joten maksa tänään nyt heti, laitan tänne eston, ettei mene eteenpäin tänään". He siis siirtävät 7pv eräpäivästä perintään Intrumille!! Melko joustamaton pulju. Harmitti vietävästi, että tein 2 vuoden sopimuksen. Tehokas on ainakin perintä 13 euron laskulla!

      Nyt kesällä tuli asiakaskirje, jossa pääteemana oli "jäikö kesän sähkölasku maksamatta" ja ohjeet, miten toimia perintätoimiston kanssa. Laitoin asiakaspalautteena, että vaikka asia ei koske itseäni, niin katson asiakaskokemukseni laskeneen kanssanne kuin lehmänhäntä. Eikö teillä ole mitään mukavaa viestintää ollenkaan ja miten ajattelitte kohentaa saatavienne kotiuttamista näin negatiivisesti viestimällä? Ymmärrän, että rahat halutaan, mutta aina se ei ole tehokkainta perintätoimiston kautta, mikäli haluaa oikeasti asiakassuhteen jatkuvan.

    • Kaikennäköistä66

      "Ymmärrän, että rahat halutaan, mutta aina se ei ole tehokkainta perintätoimiston kautta, mikäli haluaa oikeasti asiakassuhteen jatkuvan."
      Eiköhän tuossa ole jo yhtiö sanonut rivien välistä, että ei halua asiakassuhteen enää jatkuvan. Sitä ei kiinnosta ylimääräiset kulut, mitä perinnästä sille koituu. Kunhan pääsee napauttamaan asiakasta, joka ei pysy siinä sopimuksessa, jonka on yrityksen kanssa tehnyt. Eli että maksaa laskunsa ajallaan tai on ilman palveluja.
      Sähköyhtiötä vaihtamalla se ei paljoa parane.

    • Anonyymi

      Samantapaista toimintaa Elenialla uuden perintätoimiston Ropo Capitalin kanssa. Vaikka lasku on maksettu, Ropo Capital karhuaa maksua uudelleen ja uudelleen aina vaan isommilla perintäkuluilla Elenian jättäessä asiakkaansa ahneen perintäfirman armoille.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      39
      2371
    2. Olen aivan hajalla yhden

      Naisen takia😞
      Ikävä
      47
      823
    3. Olen pahoillani kun olen satuttanut

      Välillä kiukuttaa paljon.
      Ikävä
      59
      804
    4. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      224
      661
    5. Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä

      Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne
      Ikävä
      81
      587
    6. T.h tuomio

      Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin
      Suomussalmi
      7
      569
    7. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      47
      548
    8. Pientä pintaremonttia

      Mistä löytää kirves sähkö putkimiestä tai lasin asentajaa rässä hyrynsalmen pitäjässä, kun eiole puhelinluetteloa eikä k
      Hyrynsalmi
      16
      534
    9. Miten sä jaksat

      Pitää susta huolen.
      Ikävä
      62
      532
    10. Mitä oikeasti haluat?

      🥹
      Ikävä
      42
      530
    Aihe