Paremmuus elämänkilpailussa.

Katselen maksullisia urhelukanavia, joissa on minusta pyöräilty päivät pitkät . Ranskan ympäriajo eli Tour de France on ollut menossa. Tietysti tuollainen ajo vuoristossa on voimia kuluttavaa kun joudutan ponnistelemaan jyrkiä mäkiä ylös ja laskemaan noita huikeita vuorenrinteitä alas. Voittaja on sitten se, joka kiertää Ranskan nopeimmin.

Itse lähinnä ihmettelen tuollaisen kilpailun mielekkyyttä. Kanssaihmettelijöinä on minulla ainakin lehmät, jotka silmät pyöreinä ihmettelevät ihmisten kilpailuintoa.

Suuri on into katselijoillakin, jotka suurina ihmislaumoina ja innokkaina täyttävät vuoristotiet. Tuollaisissa kilpailuissa muutamat voittavat ja useimmat häviävät. Voittajat saavuttavat lähes maailmanmaineen ja suuren rahallisen rikkauden. Häväjätkin varmaan saavat ajopalkan työsuorituksestaan jos kuuluvat johonkin huipputiimiin.

Turhamaisuuden huippuna pidän mootoriurheilua, jossa on hienot ja kalliit suorituspakat ja kalliit urheiluvälineet kuten formula-autot. Kilpailijatkin miljonäärejä.

On arjen työssäkin ahkeria toimijoita. Nämä tekevät välttämättömät työöt, kasvattavat jälkeläisensä kunnollisiksi ja lahjakkaat hyväkuntoisiksikin.

Kunnon ihmisten puolesta olen näitä itkujani itkenyt ennenkin.

Tavallisten perusihmisten asemaa pitäisi saada paremmaksi ja huipulle päässet miljoonamihet ja naiset maksamaan siitä mahdollisuudesta, joka heille on suotu.

Alnakin veronsa tulisi huippu-urhelijoiden aina maksaa synnyinmaalleen.

Kertokaa minulle jos tiedätte!. Miten vaikkapa Häkkinen ja muut formulakuskit ovat velvoitteistaan yrittänet selvitä, ei mitenkään!

0

80

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ei sua enään tunnista

        Kun olet vanhentunut ja lihonut.
        Ikävä
        94
        5482
      2. Huomenet naiselle

        Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
        Ikävä
        56
        4201
      3. Mikä kaivatussasi kolahti?

        Mikä oli erityistä?
        Ikävä
        46
        2466
      4. Etsin vastaantulevista sua

        Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
        Ikävä
        28
        2258
      5. Kaikesta muusta

        Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
        Ikävä
        16
        1835
      6. Hyvää yötä.

        Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
        Ikävä
        15
        1494
      7. Ajatteletko koskaan

        Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
        Ikävä
        33
        1342
      8. Tekis mieli lähestyä sua

        Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
        Ikävä
        20
        1158
      9. Kyllä hävettää!

        Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
        Taivalkoski
        22
        1058
      10. T, miten mun pitäis toimia

        Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
        Ikävä
        43
        1051
      Aihe