Katselen maksullisia urhelukanavia, joissa on minusta pyöräilty päivät pitkät . Ranskan ympäriajo eli Tour de France on ollut menossa. Tietysti tuollainen ajo vuoristossa on voimia kuluttavaa kun joudutan ponnistelemaan jyrkiä mäkiä ylös ja laskemaan noita huikeita vuorenrinteitä alas. Voittaja on sitten se, joka kiertää Ranskan nopeimmin.
Itse lähinnä ihmettelen tuollaisen kilpailun mielekkyyttä. Kanssaihmettelijöinä on minulla ainakin lehmät, jotka silmät pyöreinä ihmettelevät ihmisten kilpailuintoa.
Suuri on into katselijoillakin, jotka suurina ihmislaumoina ja innokkaina täyttävät vuoristotiet. Tuollaisissa kilpailuissa muutamat voittavat ja useimmat häviävät. Voittajat saavuttavat lähes maailmanmaineen ja suuren rahallisen rikkauden. Häväjätkin varmaan saavat ajopalkan työsuorituksestaan jos kuuluvat johonkin huipputiimiin.
Turhamaisuuden huippuna pidän mootoriurheilua, jossa on hienot ja kalliit suorituspakat ja kalliit urheiluvälineet kuten formula-autot. Kilpailijatkin miljonäärejä.
On arjen työssäkin ahkeria toimijoita. Nämä tekevät välttämättömät työöt, kasvattavat jälkeläisensä kunnollisiksi ja lahjakkaat hyväkuntoisiksikin.
Kunnon ihmisten puolesta olen näitä itkujani itkenyt ennenkin.
Tavallisten perusihmisten asemaa pitäisi saada paremmaksi ja huipulle päässet miljoonamihet ja naiset maksamaan siitä mahdollisuudesta, joka heille on suotu.
Alnakin veronsa tulisi huippu-urhelijoiden aina maksaa synnyinmaalleen.
Kertokaa minulle jos tiedätte!. Miten vaikkapa Häkkinen ja muut formulakuskit ovat velvoitteistaan yrittänet selvitä, ei mitenkään!
Paremmuus elämänkilpailussa.
0
95
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad951503- 541043
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että399905- 163880
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän124737- 56733
- 51678
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38645- 57641
- 76632