Mitä miljoonakalojen poikasille tehdään

ApuaTarvitsevaOvegoin

Aion hankkia miljoonakaloja, mutta olen kuullut että poikasia tulee todella paljon enkä halua niin montaa kalaa pieneen akvaariooni. Mitä niille poikasille tehdään. Tapetaanko vain raa'asti, vai myisinkö niitä johonkin. Tarvitsen apua! Minulla ei ole muita kaloja jotka voisivat näitä poikasia syödä. Asiallisia vastauksia kiitos.

2

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sdfsfds

      Älä vielä murehdi poikasista. Yritä ensin saada miljoonakalat pysymään hengissä. Miljoonakalat ovat nykyään todella vaativia kaloja.

    • jrefgioesr

      Hyvä ajatella ennakkoon asiaa. Sanoisin, että älä hanki niitä. Toki emäkalat saattavat syödä poikasia, jos ei ole hyviä piiloja niille, kuten tiheää pintakasvillisuutta. Akvaarioliikkeet _saattavat_ toki vastaanottaa hieman suuremmaksi kasvaneita, mutta vain saattavat. Lähtisin kuitenkin siitä, että jos ei ole tilaa, eikä varsinaisia petokaloja, ei kannata ottaa voimakkaasti lisääntyviä kaloja. Parasta olisi pitää kahta erillistä akvaariota, toisessa naaraat ja toisessa urokset, tarpeen vaatiessa sitten lisäännyttää. Ainakin eräässä akvaariossa lehtikalat kontrolloivat miljoonakalakantaa voimakkaasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      125
      6610
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      54
      5672
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      79
      4426
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      86
      4309
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      104
      4081
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      84
      1446
    7. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      81
      1257
    8. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      337
      1253
    9. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      16
      1210
    10. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      35
      978
    Aihe