Mitä miljoonakalojen poikasille tehdään

ApuaTarvitsevaOvegoin

Aion hankkia miljoonakaloja, mutta olen kuullut että poikasia tulee todella paljon enkä halua niin montaa kalaa pieneen akvaariooni. Mitä niille poikasille tehdään. Tapetaanko vain raa'asti, vai myisinkö niitä johonkin. Tarvitsen apua! Minulla ei ole muita kaloja jotka voisivat näitä poikasia syödä. Asiallisia vastauksia kiitos.

2

158

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sdfsfds

      Älä vielä murehdi poikasista. Yritä ensin saada miljoonakalat pysymään hengissä. Miljoonakalat ovat nykyään todella vaativia kaloja.

    • jrefgioesr

      Hyvä ajatella ennakkoon asiaa. Sanoisin, että älä hanki niitä. Toki emäkalat saattavat syödä poikasia, jos ei ole hyviä piiloja niille, kuten tiheää pintakasvillisuutta. Akvaarioliikkeet _saattavat_ toki vastaanottaa hieman suuremmaksi kasvaneita, mutta vain saattavat. Lähtisin kuitenkin siitä, että jos ei ole tilaa, eikä varsinaisia petokaloja, ei kannata ottaa voimakkaasti lisääntyviä kaloja. Parasta olisi pitää kahta erillistä akvaariota, toisessa naaraat ja toisessa urokset, tarpeen vaatiessa sitten lisäännyttää. Ainakin eräässä akvaariossa lehtikalat kontrolloivat miljoonakalakantaa voimakkaasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      160
      2720
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      201
      1997
    3. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      71
      1736
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1648
    5. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1461
    6. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      42
      1457
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      78
      1143
    8. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1060
    9. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1019
    10. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      193
      976
    Aihe