Syksyn täydellisin menestys vuonna 2017 oli Kaupan ja kulttuurin yö Kokkolassa. Sydämelliset kiitokset City Kokkolalle ja muille, tykkäsittekö?. :))
Kokkolan Kaupan ja kulttuurin yö :))
syys_sateessa
641474
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 64
Vanhimmat
En tykänny koska kauppojen yössä myytiin halvemmalla sitä ylijäämä roinaa,ja sitähän saa samaan hintaan muutenki.Paikalla oli se ihmeen metrilaku ukkeli joka myi porvoon lakua seki kovettunutta ja varastoissa seissyt iät ajat.Eli en voi sanoa kauppojen yön olleen ikään yleisömagneetti.Miksei se voisi olla kauppojen päivä? onkohan niillä krääsä kauppiailla jotakin salattavaa kun pitää ylijäämä roinaa myydä pimeässä
Ei ollut mitään ylijäämätavaraa kaikki myytävät asusteetkin olivat priimaa.
Kauppojen yössä tapahtunut kauhea onnettomuus! siinä osuusspankin kojun kohdalla,törmäsin naiseen jolla oli kiiltävät mustat housut,eli jospa tämä kyseinen nainen onpi korvauksia vaatimassa,niin tähän tietoaSyömjässä kävin thai binhisä ja metrilakua osti ja kahvit join.So Many Sistersille tein lahjoituksen loistava oli esitys ei muuta.
Kun ihminen joutuu törmäyskurssille toisen ihmisen kanssa siitä seuraa helposti vähintään nokkakopua ja pahimmassa tapauksessa turpakäräjät.
Tottakai myös niin voisi käydä,mutta nyt olikin onnetar matkassa:) ja tämän kauniin naisen kauniisti kiiltävien mustien housujen ansiosta tapahtuma ketju välttyi kiitos tälle naiselle itselleen:) päärynät on muuten hyviä
Oli oikein monikultuurin yö kun Pietarsaaren rikastuttajat saivat ilmaisen bussikyydin Kokkolaan tappelemaan.
Ainakin yksi nuori poika hakattiin porukalla sairaalaan. Hammas poikki nenämurtui jne. Hakkasivat pojan päätä katukiviin ja repivät tyttöystävän hiuksista katuun.
Joh vain oliko ne pietarsaarelaisia?
Näkikö kukaan mitä siinä tappelussa tapahtui, kuinka tappelu alkoi ja miten se eteni ? Keitä olivat tappeliat?
Matu repi tytön hiuksista katuun kun tyttö torjui hänen lähentelyt. Sitten tytön poikaystävä ja hänen kaverinsa tulivat auttamaan tyttöä ylös niin matu pojat hakkasivat nämä pojat lyöden ainakin pullolla päähän. Nenä murtui ja hampaita lähti ynm. Toinen pojista oli vielä tajuttomana kun ampulanssi tuli. Toisen partalapsen nimi oli Ali Muhamed olisko ollu sitten nyrkkeilijä kun oli tollanen nimi tai voihan se olla tietysti keksittykin kun on heittänyt passinsa menemään.
Hyvä että tiedetään ketä pahoinpitelijät olivat ja toivottavasti poliisi otti rikolliset kiinni.? Oliko nämä pahoinpitelijät lähi-idästä vai Afrikan mantereelta?
Mikähän siinä oikeen on kun sotaa ja vainoa karkuun lähteneet nuoret miehet käyttäytyvät tuollai?
Ympäri Eurooppaa tapahtuu vastaavanlaisia tapahtumia satoja tapauksia päivittäin!! Kuinka Kokkolan poliisi takaa kokkolalaisten turvallisuuden ?
Mitenkä on, ottiko poliisi kiinni nuo hakkaajat?
Joo se toinen moniosaaja huuteli jotain,että sipila suojelee meita ette voi meille mita
Missä oli järjestyksenvalvojat?
Eivät he voi tehdä mitään koska laki suojelee näitä Insinöörejä ja Lääkäreitä. Jos puuttuu heidän tekemisiinsä niin syyllistyy rasistiseen tekoon.
Tarkoitatko että tappeliat olivat Pietarsaaren vokista?kai nyt poliisit otti tappelijat talteen?
Ketju varmaan poistetaan kohta koska Suomessa sensuroidaan kaikki MATUJEN tekemiset kuten yltä näkee. Totuus on vihapuhetta ainoastaan hyssyttely sallitaan.
Olisi kiva tietää ottiko poliisi tekijöitä kiinni? Sen rakettiinsinöörin,aivokirurgin ja professorin?
Siellä se aivokirurgi notkuu parasta aikaa linja-autoasemalla ja odottaa Pietarsaaren linja-autoa. Älkää menkö sinne niin ette saa turpaanne.
Silminnäkijöiden kannattaa ottaa yhteys poliisiin, jotta epäillyt saadaan kiinni.
Poliisin sivuilla ei oo jupakasta yhtikäs mitään, jotta oot tietty keksiny koko tarinan omasta päästäs.
Pietarsaari on eristettävä ja kulku vain luvan kanssa tänne kokolaan jos ne on noita huligaaneja sijoittaneet kaupunkin.
Eipä tietenkään ole olisi rasistista kertoa maahan tunkeutujien rikoksista hys hys! Molemmat kulttuurin rikastuttajat ja geeniperimänparantajat viettivät kuitenkin yönsä valtion hotellissa.
Kerro pahoinpitelyn tarkka kellonaika ja tapahtumapaikka? Ellet tiedä niitä kuvittelet päässäsi asioita, joita ei ole oikeasti tapahtunut.
Kokkola Naakkapuistossa oli muunmuassa karaokerekka sekä peräkonttikirppis ja Purjeella myöhemmin kaikki huippuesiintyjät eli nuo paikat kuormittivat eritoten järjestyksenvalvojia niin kauan, kunnes oli loppufanfaarit.
Oikein mahtava tapahtuma kertakaikkiaan.
Mukavaa, kun teineiltä oli varissut irtomakeisia pitkin poikin eri puolille kaupunkia.
Sieltä minä keräsin suuren pussillisen irtomakeisia pyöräteitä, kauppojen edestä ja kun tiet olivat vielä kuivat, niin hyvä oli keräillä pudonneet namuset talteen.
Niitä tässä parhaillaan mussutetaan ja hyviä ovat, eikä maksanut mitään.
Ilmeisesti jotkut jäivät ilman makeaa mahan täydeltä ja siitä seurasi tappelu.
Karkit olivat pääosissa myös Prismassa ja voi sitä ihmisten tungosta, silti myyjät jaksoivat palvella kyselijöitä, mutta kassojen jälkeen vasta yllätys seurasi, nimittäin karkkitykki laukoi ilmaista karkkia ihmisten päälle ja sain itsekin useita makeita osumia pääkoppaani lasten ryömiessä käytävällä silmät lautasilla.
Olivatko karkkitykin karkit käärepaperillisia???
Aina on painotettu sitä, ettei lattialle tipahtanutta irtokarkkia saa syödä, jossa ei ole käärepaperia, koska se tulee heti likaiseksi lattialle tipahtaessaan.
Irtokarkki hyllykön luona on aina paljon irtokarkkeja lattialla, mutta niitä ei kuitenkaan saa syödä, koska syyllistyisit näpistykseen, vaikka lattialla olevat irtokarkit varmaan menevät roskikseen, vai laitetaanko ne kaupan sulkeuduttua takaisin, kun niitä ei saa syödä, muka terveys syistä kuivalla lattialla olevia irtokarkkeja.
Meneehän moni vieras toisen kotiinkin ulkokengät jalassa ja meillä ainakin jos leipä putoaa lattialle, niin se sieltä ylös nostetaan ja syödään, ei sitä roskiin laiteta.
Hulluksi menee maailma, ei ole mikään kumma, jos ihmiset ovat huonokuntoisia, ylipainoisia ja tuijottavat jatkuvasti älypuhelimeen ruutuun, kun tungeksivat saadakseen irtomakeisia.
Sitten mässytetään posket pullollaan irtomakeisia kuola suupielistä valuen ja tuijotetaan älypuhelimen ruudusta somea.
Ei syödä kunnon proteiinipitoista ruokaa ja treenata kovaa painojen kassa, että saadaan lihaksia ja voimaa.
Elektroniikkaa myyvissä liikkeissä oli laskettu jopa tarjouskuvaston hintoja ostin huippu television halvalla.
Kokkolassa ei tv-lähetykset näy...
Kävittekos tänään purjeella katsomassa voimamiesten MM-kisojen karsintoja ?
Irtokarkkien mässyttäjät eivät vastaavia lihaksia koskaa tule saamaan.
Ainakin Rantakadun käytettyjen autojen huutokaupassa näkyi muitakin huutajia kuin romaneja. Itse en löytänyt sopivaa autoa perjantaina.
Kuka voitti tänään voimamiesten MM-kisat tuliks voitto Kokkolan kuululle muskelisankarille vai meniks perähikiän pojille häh?
Ei käyty katsomassa.
No voi taatana ko tai ilmatia kalkkeja, hah!...
No voi sissus, taisit jäädä ilman kalkkeja kun kiukuttaa..
Hienoa iloinen naurunkäkätys pitkästä aikaa. Oli kuule kaupat myöhään auki ja kapakoiden jatkoilla jutut lensi kaikista tappelupukareista.
Hah, olisin tullut itsekkin hakemaan, mutta kihti vaivasi taas eilen, hah hah haaa!!!...
Kävitkö tänään Palmahovin perinteisillä siikapäivillä mutustamassa vallan herkullista savusiikaa ynnä muuta makoisaa kalaa?
Sattuipa huono ilma Palmahovin siikapäiville, mutta ei kai se suurinta osaa siikapäivillä kävijöistä haittaa, kun autolla käyvät.
Minulta jäi tänä vuonna käymättä, kun polkupyörällä oli tarkoitus lähteä, mutta ei tuonne sateeseen viitsinyt lähteä pyöräilemään.
Savusiikaa sielä on tullut ostettua, on vaan niin hyvää se savusiika, parempaa, kuin mitkään irtokarkit.
Minua vaan kovasti harmittaa, että aikanaan ei tullut käytyä useammain Siikapäivillä isän kanssa, kun toissasyksynä kävimme siellä isän kanssa ja se jäi isän viimeiseksi kerraksi, kun elämä päättyi ja viime syksynä kävin sitten yksin haikeissa tunnelmissa.
Silloin oli oikein aurinkoinen ja lämmin syyspäivä, kun oli isän viimeinen kerta Siikapäivillä.
On niin kallista kalaa tuo siika, että joutuu tyytymään yhteen silakkaan kuussa tosin se on kuule tosi maittava kala piekonmuikun pottujen kanssa.
Ovelaa touhua Kokkolan grilleillä koko viikonlopun sitä ruvettiin oikeen tönimään niinkö olis joku isokin nälkä.
Yli tunnin sai odottaa ruokaa ravintolassakin ei maksanut vaivaa.
Oli kyllä harvinaisen törkeä se pahoinpitely Kaupan ja kulttuurin yö -tapahtumassa. Poliisi kertoi tänään, että se oli sattunut perjantain ja lauantain välisenä yönä Kokkolan Rantakadulla ja kahta ulkopaikkakuntalaista miestä epäillään kolmesta pahoinpitelystä sekä yhdestä lievästä pahoinpitelystä. Siellä on ollut tapauksen johdosta on ollut yksi henkilö pidätettynä, joten monilta meni pippalot pilalle noiden rähisijöiden takia.
Mielestäni jotain meni pieleen, koska vaikka turvallisuuteen oli panostettu ja järjestyksenvalvojiakin oli aiempaa enemmän ja Rantakatukin suljettiin Pitkänsillankadun päästä kurottajalla, samoin kuin Ristirannankadun molemmat päädyt, niin pääsi sattumaan väkivallanteko, joka ei hevillä unohdu.
Pahoinpitely oli kylläkin DanseBankin edessä rantakadulla eli ei tapahtuma-alueella !!
Ravintolan oven edessä.
Ai'jaa noh eiks sulla sit ole tietoo mihin aikaan se sattui kö itse Kaupan ja kulttuurin yö päättyi kello 23 reikä reikä?
No Pietarsaaren kaupunki ottaaa täyden vastuun tapahtumasta korvauksineen, joko muuten on ilmoittanut olevansa iskujen takana?
Pelolle ei saa antaa valtaa, tätä siellä huudettiin...
Kokkolan surullisen kuuluisaa geeniperimää tultiin rikastuttamaan ja sitä ei hyväksytty!
Nyt olisi ollut tilaisuus jutalla ja meriläisellä käydä lypsämässä näitä parempaa geeniperimää kantavia miehiä..tai tulevaisuudessa voisivat ennaltaehkäistä siten, että jo Pietarsaaren vastaanottokeskuksessa imevät nämä Kokkolaan vierailemaan tulevat sotasankarit kuiviin, ja näin ollen viattomat kokkolalaiset sivulliset saavat olla rauhassa kultamunien lähentelyiltä.
Se pahoinpitely tapahtui seuraavasti,uhri oli siis keskikaupungilla ja tekijät halkokarin abc n pihalla ja kyseinen teko siis tapahtui telekineettisesti sen vuoksi on taas kokkolan poliisi ymmällään asiasta,näin heidät vitsarin shellillä ja se pyysivät minulta munkkikahviinsa rahaa
Oikein mukavasti näkyy olevan yleisöä tällä palstalla ja lisää tulee. :D
Tarkoittanetko, että on ihanaa olla top-listan ykkösenä koko Keski-Pohjanmaalla?
Saisivat olla kaksipäiväiset nuo Kaupan & kulttuurin yö kuluttajajuhlat.
Miltä mielestäsi kuulostaisi Kaupan ja kulttuurin viikonloppu noin niinku sloganina olisko vetovoimaisenpi iskulause?
Kaupan ja kulttuurin viikonloppu!! Kannatetaan!
Turvallisuuteen kun vielä vähän panostetaan niin hyvä. Poliisipartio voisi jalkautua alueelle? Niin olisi ihmisillä turvallisempi olo.
Voisi ensi vuonna vaikka Jari Sillanpää tulla esiintymään tähän tilaisuuteen!
Nyt on muuten kulttuuri saapunut Kokkolaan, jos sitä ei ole vielä joku huomannut...
Juu huomattu ollaan, ensivuonna menen taas kaupan ja kulttuurin "viikonloppuun" toivottavasti.. Ja tälläkertaa jos Pietarsaaren kultamunat alkaa retuttaan tyttöjä, niin tämä mies haistattaa suvaitsevaisuudelle vitut ja nämä "pakolaiset" alkaa tummumaan entisestään, vaikka turpaan tulisi!!
Mikä vittu, suomen miehiä vaivaa että ei uskalla puolustaa naista jos hän on pulassa? Ymmärrän jos pahuuden tekijä on "ei kantasuomalainen"on pieni kynnys lähteä auttamaan..mutta se ei saa olla este ,vaikka rasistiksi leimattaisiinki!...Ja saatat menettää työpaikkasi, ehkä sakkoja, ehkä vankila,avioero, ehkä koko elämäsi menee vituksi tämän takia??
Noh! Enpäs menekään auttamaan hädässäolevaa,katsotaan sivusta kun kultamunat rellestää!! HYVÄ SIPILÄ!!
Nyt on kansainvälisyys ja sivistys saapunut Kokkolaan. Emme ole enää mitää perähikiän juntteja!
Näin on Kokkola päässyt Suomen kartalle ja tietysti maailman kartalle myös siinä sivussa.
Voisi kaupungin nimen vaihtaa vaikka Kakkalaksi. Oltaisiin silloin totuuden lähteillä.