Muovitehtailija käväisi ja lähti mutta jätökset jäi. Nyt LL:ssä kirjotus että kunta aloittaa Kevätniemen rakentamisen bioyritykselle ja käyttää siihen miljoonan. Kukaan ei tiedä sinne mitään tulevan. Suuruudenhullut huuhaa puheetko sitä uutta strategiaa.
Tuonkin rahan voisi käyttää kunnon liikuntahalliin.
Tuonkin rahan voisi käyttää kunnon liikuntahalliin.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Jos Nusella meni 600 000 halliin mihin ei ketään tullutkaan niin pitäähän Lieksan pistää paremmaksi.
Tulee asvalttikenttää ja kaikkea kivaa kolmelle tontille. Jo on hiirten hyvä juosta ja mopopoikien kumia polttaa.
Nou hätä!
Valtio ottaa velkaa ja kansa maksaa.
Pakko rakentaa. On projekti päällä ja tukirahaa saatu. Ja mitä sen väliä jos vaikka ketään ei tulekaan. Onpahan tehty varoiksi.
Itänaapurissa on paljon esimerkkejä tällaisista hankkeista. Suunnitellaan ja rakennetaan jotain ei mitään varten.
Vasta vähän aikaa sitten kylillä poliitikot naureskelivat kun Nurmekselta paloi rahaa halliin johon ei ketään tullutkaan. Ja kovasti kyllä itseä kehuttiin omasta kaukonäköisyydestä sekä viisaudesta.
Nyt kun happia on haukattu niin Kevätniemeen ollaan työntämässä ei ketään varten miljoonaa euroa !
Hankkeen kokonaiskulut useita miljoonia, joista Lieksan osuus on tuo milli.
Järki käteen ja sijoittakaa rahat siihen liikuntahalliin.
Liikkua voi ulkonakin, eikämaksa mitään, mutta teolliset työpaikat ovat tervetulleita!
Unelmia unelmia.
mikä on ll ja mikä on muovitehtailija ?
Tämän+nyt+kirjoitan+tarkemmin+asiaan+perehtymättä.+Huomioikaa+jatkossa+korjaukset+jos+niitä+asiallisen+asian+osalta+on;)
Pääasia+on,+että+on+kaikenmoisilla+”päämiehillä”+töitä.+On+aina+20%:n+mahdollisuus,+että+joku+hanke+ainakin+osittain+osoittautuu+kannattavaksi,+tai+ainakin+välttävän+pönkitettäväksi.+Ja+jos+ei+ole+tulevassa+sitä+pystyssä+pysyvyyttä+edes+pönkin,+niin+ainakin+pelastettava+on,+kun+on+aloitettu+viisaitten+palavereissa+ja+kokouspäätöksissä+muun+kera.+Bioasiat+ovat+trendikästä+sivistelyä+sipilöiden.+Turha+niitä+vastaan+on+taistella;)
Rahan+on+kierrettävä,+vaikka+minne;)+Viis+hammassärystä+ja+vanhusten+epätietoisuudesta.
PS.+Tämä+on+vain+yksi+kannanotto+pieneltä+ihmiseltä+pieniin+asioihin,+mutta+kuitenkin;)
Hyvin kirjoittelee nimim. Katuvankka. Päämiehiä ja muita vouhkaajia todella löytyy tästä kylästä runsaasti.
http://www.lansi-savo.fi/uutiset/lähellä/bioöljyinvestoinnit-lykkääntyneet-savonlinna-edelleen-listoilla-122912
Sama firma huseeraa taas.
Odotelkaa vähän aikaa niin binderholtsi julkaisee.
Savonlinna sekä Iisalmi. Noin aluksi . Jokos siellä tehtaat toimii. Ei muutes toimi, ja on jo nysvätty viisi vuotta.
Kokemukset päätökseen Lieksan osalta löytyy ihan netistä. Ja nämä pöljät siirtää tämän rahahautomomon Lieksaan. Rakennetaan kivijalka, kuten Savonlinnaan ja jatketaan verorahojen kusettamista.
Etumaksu olisi hyvä saada luottamuksen osoitukseksi tämän kaltaisissa ratkaisuissa.
Jos ei sitä tule. Henkselit koko hankkeelle ja sillä sipuli.
Luotto on osoitettava. Sinisilmäisyys päättäjiltä kansalaisten pettämistä.
Biodiesel-tehtaita ei tarvita eikä rakenneta minnekään. Diesel-sanalla on jo paha kaiku ja diesel-polttoaineiden käyttö vähenee asteittain ja jossakin vaiheessa loppuu.
Volvo lopettaa pelkällä dieselillä,tai bensiinillä toimivien moottorien asennuksen autoihinsa asteittain v 2019 alkaen. Kaikissa Volvoissa on sen jälkeen vain hybridi-tai sähkömoottorit,kuinkahan nämä toimii täällä vaikka 40 asteen pakkasessa ja kuinka pitkän matkan niillä pääsee.
Kevätniemen tiestöön pistetty kaupungin rahaa ihan hulvattomasti. Jää sitten ainakin tie jäljelle jos hommasta ei tulekaan mitään.