Ei suomalaisten kulttuuria

Miks suomalaisten pitää aina omaksua toisten maitten tapoja,kuten tämä jatkuva halaaminen.
Inhoan sitä niin sydänmestäni.Pari päivää oltuani sairaslomalla,
niin töissä heti ollaan halaamassa.Inhoan sitä lääppimistä, minulla on herkkä hajuaisti ja saan haistella milloin äklöä hajuvettä,liikaa hajuvettä,hien hajua,tupakan hajua,halpojen meikkien tai muuten vaateiden ummehtunutta hajua ja entä sitten vanhat ihmiset, en ymmärrä miks ne haisee niin pahalle.
Halaaminen ei kuulu suomalaisen tempperamenttiin,en tajua miks se on niin levinnyt nuorttenkin keskuuteen.Halaamista hyväksyn vain puolison,rakastetun ja pienten lasten kesken.Lopettakaa hyvät ihmiset toisissa roikkuminen niin säästytte monelta bakteeriltakin.
Käden heilautus riittää tervehtimiseen.
11819
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

inhoan halailua työpaikalla minäkin, kammoan...

Äänestä

Kun kaikki työpaikaltasi ei varmaan lue kirjoitustasi,ei auta muu,kuin kohteliaasti sanoa,ettet pidä halaamisesta! Mikä siinä on niin vaikeaa,ettei voi sanoa paikanpäällä?? Ja tämä se on sitä suomalaista kulttuuria parhaimmillaan,urputtaa selän takana!!

Äänestä
  • Olen samaa mieltä, että olisi hyvä ilmaista asianomaisille, mistä pitää/ mistä ei. Kas, kun on kuitenkin niitäkin, jotka pitävät halaamisesta. Minusta ainakin on mukava halata työkavereiden kanssa. Eiväthän kaikki halaa, mutta ihmiset, joiden kanssa olen ollut vuosia samassa työpaikassa, saavat mieluusti halata minua... ja minä heitä! Ja kaiken kakkiaan olen sitä mieltä, että halaamisen kulttuuria on syytä jatkaa ja lisätä... toki varsinkin läheisten ihmisten kesken.

    Äänestä

  • Ihmettelijä kirjoitti:

    Olen samaa mieltä, että olisi hyvä ilmaista asianomaisille, mistä pitää/ mistä ei. Kas, kun on kuitenkin niitäkin, jotka pitävät halaamisesta. Minusta ainakin on mukava halata työkavereiden kanssa. Eiväthän kaikki halaa, mutta ihmiset, joiden kanssa olen ollut vuosia samassa työpaikassa, saavat mieluusti halata minua... ja minä heitä! Ja kaiken kakkiaan olen sitä mieltä, että halaamisen kulttuuria on syytä jatkaa ja lisätä... toki varsinkin läheisten ihmisten kesken.

    halauksista vieraitten ihmisten kanssa, vain läheisten kesken ne joskus paikallaan.

    Äänestä

  • no kirjoitti:

    halauksista vieraitten ihmisten kanssa, vain läheisten kesken ne joskus paikallaan.

    Kunpa ihmiset halaisivatkin enemmän,se osoitus inhimillisyydestä
    lämpimästä tunteesta.Kasvoin perheessä missä halattiin kovasti,itse
    pidän halimisesta,on tunne,että on pidetty ja minua arvostetaan.
    Ei ihme,jollei ihmistuhteet kestä,ollaan kylmiä ja tunteettomia..

    Äänestä

että halaamiseen liittyy petollisen helposti suudelma ("halipusu"), ja tästä taas voi ihmisluonnon heikkouden tuntien seurata hyvinkin uskaliaita hyväilyjä, joiden liitännäisenä saattaa tulla sukupuolitauti tai ei-toivottu raskaus. Varminta on kategorisesti kieltäytyä'kaikesta halaamisesta - ja mieluiten KOVAÄÄNISESTI.

Äänestä
  • raskauspa hyvinkin-halaamisesta. Ootsä hyvä tyyppi. Siksi kuljenkin maski kasvoilla ja steriilit hanskat käsissä. Sait taas minulle iloisen mielen. *halipusu*.

    Äänestä

  • Hi hi hiii kirjoitti:

    raskauspa hyvinkin-halaamisesta. Ootsä hyvä tyyppi. Siksi kuljenkin maski kasvoilla ja steriilit hanskat käsissä. Sait taas minulle iloisen mielen. *halipusu*.

    tyttö siis olet...
    *haalipuuusu*

    Äänestä

Me vanhat peseydymme ja puhdistaudumme aivan yhtä usein ja yhtä perusteellisesti kuin te nuoremmatkin, sillä meillä on täsmälleen samat edellytykset siihen kuin teillä nuoremmillakin, eli saunat ja kylppärit asunnoissamme, joten emme ainakaan puhtauden puutteesta haise. Käytämme dödöjäkin aivan samalla tavalla kuin te nuoremmatkin mutta emme niin valtavaa määrää yhdellä kertaa kuin te, sillä ylenpalttisesta hajusteiden määrästä saa vain päänsäryn.
Kun tulet vanhaksi ja sinäkin siis alat haisemaan niin annat siihen varmaan vastauksen nuoremmillesi - jos osaat. Halaten.

Äänestä

Suomipoika vaan ennen järsiä makkara ja hapanleipä.Kun tavata vieras, anta piimäpieru ja paskat nakata halaus. Nyt Suomipoika tullu niin Europe,että tarttua kiinni heti kun vaan saada tilaisuus. Se varmasti johtua etelän karvainen mies, joka näyttä mallia. Hän heti halata kun tajuta että otus olla naaras. Siinä vaan kouros lehahta rankasti´, kun tummasilmä makaroni halipusia kaikki naaras muorista naapurin lammas asti. Ja aina näyttä naaras iloinen. Nyt suomipoika tahto saada sama temperamentti, hän ei vaan muista, että olla niin kovin vaalea. Suomineito pitä sitä possu. Ja tyttö ei aina pitä possupoika.

Jos taas tyttö halata,hän tehdä sen siksi, että voida haista tuoksuakko sinä paremmalta kuin hän.

Minä tykätä halaus, siksi minä ollakin painija.

Halauksin t Knut

Äänestä

Oikeus fyysiseen koskemattomuuteen luulisi olevan jokaisella. Minulla ei ole ollut pitempiin aikoihin valittamista siinä asiassa.

Jos ulkomaalaiset tai suomalaisetkin halaavat kaikki naispuoliset naapurin lampaaseen asti, niin uskon heidän jollain luontevalla ja uskottavalla konstilla viestittävän sen, että kysymys ei ole lähentelystä. Muutenhan tulisi korvatillikoita!

Mitä tulee hajuihin, niin olen ollut kaksi kertaa eläkeläisten tansseissa ja huomannut, että ihmisten siististä olemuksesta huolimatta hajua on. ( En puhu vaateista. Vaateiden ummehtunutta hajua tansseissa en siedä, muita hajuja paljon paremmin )

Nuorempien joukossa tanssiessani en ole huomannut samaa hajua.
Olen päättänyt luopua siitä ajatuksesta, että olisin vanhempana, tai nytkään yhtä raikas kuin nuoret.

Raikkaita poikkeuksia vanhoissa ihmisissä on. Uskokaa, tai älkää, mutta eräs noin 60-vuotias mies, joka oli ollut harhoja näkevä alkoholisti, mutta siitä raitistunut ja ryhdistäytynyt, hänen hengityksensä oli raikas ja viileähkö tai hiukan kuivasti lämmin. Totesin tämän ajatuksissani kun olin tungoksessa hänen lähellään ja hän puhui minulle. Suuveden tuoksua ei ollut.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Laura kirjoitti:

Miks suomalaisten pitää aina omaksua toisten maitten tapoja,kuten tämä jatkuva halaaminen.
Inhoan sitä niin sydänmestäni.Pari päivää oltuani sairaslomalla,
niin töissä heti ollaan halaamassa.Inhoan sitä lääppimistä, minulla on herkkä hajuaisti ja saan haistella milloin äklöä hajuvettä,liikaa hajuvettä,hien hajua,tupakan hajua,halpojen meikkien tai muuten vaateiden ummehtunutta hajua ja entä sitten vanhat ihmiset, en ymmärrä miks ne haisee niin pahalle.
Halaaminen ei kuulu suomalaisen tempperamenttiin,en tajua miks se on niin levinnyt nuorttenkin keskuuteen.Halaamista hyväksyn vain puolison,rakastetun ja pienten lasten kesken.Lopettakaa hyvät ihmiset toisissa roikkuminen niin säästytte monelta bakteeriltakin.
Käden heilautus riittää tervehtimiseen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu