Liigan taso

Enfio30

Veikkausliigan pelejä kun satunnaisesti katsoo, niin yleisesti näyttää siltä, että pallokontrollia on huomattavan paljon vähemmän kuin Euroopan huippuliigoissa. Tarkoitan sitä, että pallo pomppii hallitsemattomasti pitkiä aikoja ilman että kukaan pelaaja sitä kontrolloi tai hallitsee. Pelaajat juoksee kyllä paljon, mutta pallo tuntuu elävän välillä pitkiä aikoja omaa elämäänsä. Useimmiten syötöt ei mene sinne päinkään, vaan ihan minne sattuu. Näyttää välillä ihan kuin pallo pitäisi molempia joukkueita pilkkanaan, ja kimpoilisi kiusallaan siten ettei kumpikaan joukkue saa sitä haltuunsa. Välillä näyttää jopa siltä, että molemmat joukkueet jahtaa yhteistä karkulaistaan, palloa. Rajaheitossa se sitten saadaan hetkeksi näppeihin, kunnes se taas karkaa ja kimpoilee tiehensä.

4

286

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pellaaja

      Luulisi, että tätä suomifutiksen ongelmaa olisi tutkittu aikojen saatossa vaikka ja kuinka, mutta jotain perusteellista vikaa meidän systeemissä edelleen on. Tuo edellä mainittu pallokontrollin puute ja pelivälineen hallitsemattomuus, huono syöttö- ja syötön vastaanottotekniikka täytyisi jotenkin selvittää. Tässä täytyy mennä aivan ruohonjuuritasolle ja analysoida missä suomalainen pelaaja alkaa mennä väärään suuntaan suhteessa muihin esim. eurooppalaisiin jalkapalloilijoihin. Miten lapset ja nuoret maailmalla harjoittelevat, miten paljon ja mitä millä osa-alueilla on pääpaino, taktiikassa vai tekniikassa? Miten tekniikkaa harjoitellaan? Toistot, määrät, toistotavat? Sekoitetaanko suomalaisen juniorin pää jo liian aikaisessa vaiheessa mukaan tulevilla taktisilla asioilla ja unohdetaan yksilön taitotason kehittäminen? Mitä heidän pään sisälle iskostuu jo lapsena lajista nimeltä jalkapallo. Luulisi, että se vastaus löytyisi aika nopeasti maailmalta jos asiaa toden teolla tutkittaisiin ja VIITSITTÄISIIN oppia uutta ja kehittää suomifutista. Yksilön taitotaso kohdalleen ja itseluottamus omiin kykyihin kasvaa kuin itsestään...

    • Pellaaja

      ...niin ja ei voi kiistää, etteikö Suomessa pelaavat ulkomaalaiset olisi tekniseltä taitotasoltaan vähintään yhtä vaatimattomia kuin suomalaiset jalkapalloilijat. Se kertonee siitä, että tänne tulevat ulkomaalaisetkaan eivät ole sen parempia eikä tänne sen kummempia pelaajia saada paremman jalkapallon perässä edes houkuteltua (raha, pelin taso yms.)

      • Nenauraateillesiellä

        Miettikääpä sitä porukalla, mistä ne johtuu. Aika vaikea yhtälö on? Ammattiurheilijat sen kyllä tietää, mutta ne ovatkin eri lajissa ei niitä potkupallo kiinnosta vaan jääkiekko.


    • 7458

      Hyvin kirjoitettu Pellaaja! Noin se juuri olisi tehtävä Suomessa, selvitettävä asia aivan ruohonjuurta jaksain, koska asia on selvitettävissä ja korjaukset tehtävissä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      269
      6737
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      80
      5341
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      105
      4285
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      269
      3741
    5. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      64
      3499
    6. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      146
      3199
    7. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      242
      2815
    8. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      275
      2141
    9. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      45
      1663
    10. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      1545
    Aihe