Veikkausliigan pelejä kun satunnaisesti katsoo, niin yleisesti näyttää siltä, että pallokontrollia on huomattavan paljon vähemmän kuin Euroopan huippuliigoissa. Tarkoitan sitä, että pallo pomppii hallitsemattomasti pitkiä aikoja ilman että kukaan pelaaja sitä kontrolloi tai hallitsee. Pelaajat juoksee kyllä paljon, mutta pallo tuntuu elävän välillä pitkiä aikoja omaa elämäänsä. Useimmiten syötöt ei mene sinne päinkään, vaan ihan minne sattuu. Näyttää välillä ihan kuin pallo pitäisi molempia joukkueita pilkkanaan, ja kimpoilisi kiusallaan siten ettei kumpikaan joukkue saa sitä haltuunsa. Välillä näyttää jopa siltä, että molemmat joukkueet jahtaa yhteistä karkulaistaan, palloa. Rajaheitossa se sitten saadaan hetkeksi näppeihin, kunnes se taas karkaa ja kimpoilee tiehensä.
Liigan taso
4
286
Vastaukset
- Pellaaja
Luulisi, että tätä suomifutiksen ongelmaa olisi tutkittu aikojen saatossa vaikka ja kuinka, mutta jotain perusteellista vikaa meidän systeemissä edelleen on. Tuo edellä mainittu pallokontrollin puute ja pelivälineen hallitsemattomuus, huono syöttö- ja syötön vastaanottotekniikka täytyisi jotenkin selvittää. Tässä täytyy mennä aivan ruohonjuuritasolle ja analysoida missä suomalainen pelaaja alkaa mennä väärään suuntaan suhteessa muihin esim. eurooppalaisiin jalkapalloilijoihin. Miten lapset ja nuoret maailmalla harjoittelevat, miten paljon ja mitä millä osa-alueilla on pääpaino, taktiikassa vai tekniikassa? Miten tekniikkaa harjoitellaan? Toistot, määrät, toistotavat? Sekoitetaanko suomalaisen juniorin pää jo liian aikaisessa vaiheessa mukaan tulevilla taktisilla asioilla ja unohdetaan yksilön taitotason kehittäminen? Mitä heidän pään sisälle iskostuu jo lapsena lajista nimeltä jalkapallo. Luulisi, että se vastaus löytyisi aika nopeasti maailmalta jos asiaa toden teolla tutkittaisiin ja VIITSITTÄISIIN oppia uutta ja kehittää suomifutista. Yksilön taitotaso kohdalleen ja itseluottamus omiin kykyihin kasvaa kuin itsestään...
- Pellaaja
...niin ja ei voi kiistää, etteikö Suomessa pelaavat ulkomaalaiset olisi tekniseltä taitotasoltaan vähintään yhtä vaatimattomia kuin suomalaiset jalkapalloilijat. Se kertonee siitä, että tänne tulevat ulkomaalaisetkaan eivät ole sen parempia eikä tänne sen kummempia pelaajia saada paremman jalkapallon perässä edes houkuteltua (raha, pelin taso yms.)
- Nenauraateillesiellä
Miettikääpä sitä porukalla, mistä ne johtuu. Aika vaikea yhtälö on? Ammattiurheilijat sen kyllä tietää, mutta ne ovatkin eri lajissa ei niitä potkupallo kiinnosta vaan jääkiekko.
- 7458
Hyvin kirjoitettu Pellaaja! Noin se juuri olisi tehtävä Suomessa, selvitettävä asia aivan ruohonjuurta jaksain, koska asia on selvitettävissä ja korjaukset tehtävissä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa2747200Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat643919Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur2703218SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden521959Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä11417Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,31232Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr51097- 1011053
TTP avajaiset
Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja401002Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.0981