En kyl ymmärrä miksi missikilpailuun osallistuja ei saisi olla naimisissa tai saanut lapsia?
Eihän noi kauneuteen vaikuta?
Tai tietenkin jos kilpailu on miehiä varten, niin pitäähän silloin naisten olla vapaita, eikä saanut lapsia, jotta läskimahaiset miehet voivat kuvitella vaikka mitä.
Eihän noi kauneuteen vaikuta?
Tai tietenkin jos kilpailu on miehiä varten, niin pitäähän silloin naisten olla vapaita, eikä saanut lapsia, jotta läskimahaiset miehet voivat kuvitella vaikka mitä.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Koska jos on naimisissa, ei ole enää MISS van MRS...! Mrs kisat on erikseen.
Siis noihan on missi kisat, ei miss kisat. Sekä jos eronneetkaan ei saa osallistua, joten selityksesi ei pidä paikkaansa. Syy on miehet
voi sua pientä.
Tiedäthän, että Miss Suomi joutuu edustamaan maatamme ulkomailla käytävissä kisoissa missivuotensa aikana ja sen takia ei ole hyvä, että olisi sitoutunut juuri esim. omiin lapsiinsa niin että ei voisikaan lähteä kisaamaan.
Eli yksinkertaisesti sanottuna, hallitsevan
Miss Suomen pitää olla vapaa sellaisista velvotteista. Ymmärrettävää.
Ja tuosta avioliitosta en tiedä mitään varmaa tietoa miksi niin on, mutta onhan sekin ymmärrettävää. Ajatuskin siitä, että Miss Suomi voisi olla naimisissa, tuntuu vähän omituiselta.
...Ehkäpä tuo avioliitto ja lapset mielletään kuitenkin sen verran yhteen sopiviksi, että olisikohan siinä syy siihenkin sääntöön?
Tiedän että Miss suomi joutuu edustamaan maatamme, ja ymmärrän, et pitää olla mahollisuus matkustella paikasta toiseen lyhyellä varotusajallakin tästä taisi olla joku pykäläkin säänöissä?
Mutta sitä en taasen ymmärrä, miksi lapset on kiellettyjä, toki pieni lapsi hankaloittaa matkustamista, mutta jos lapsi on jo vähän vanhempa, niin hyvin lapsen pystyy jättää vanhempien jne... luokse hoitoon. Käyhän monet äiditkin töissä missä joutuu matkustamaan ympäri mailmaa, ja onnistuu ilman ongelmitta.
Mikähän haloo siitäkin nousisi jos työpaikan saamiseen olisi ehtona, ettei ole lapsia ;)