Kun pitkä parisuhde päättyy

Elävä-kuollut

Jäät yksin tavaroidesi kanssa, toinen lähtee. Ihminen, jonka kanssa olet kasvanut ja kokenut niin paljon... tuntuu kuin puolet itsestä kuolisi. Ihminen, johon olet tukeutunut ja luottanut ja pitänyt omana.... Tuntuu, etten pysty hengittämään.

12

440

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tosisurullista

      Otan osaa jos tämäkin aloitus ei ole feikkiä

      • Elävä-kuollut

        Olisikin feikkiä.....


      • tosisurullista

        Halipusu


      • tosisurullista
        tosisurullista kirjoitti:

        Halipusu

        Tai jos kuitenkin pelkkä hali. Sori.


      • Alfaromeo2

        Been there...
        Anna aikaa itselles.
        Kyllä kaikki järjestyy!


    • sellastasattuu

      Niin, se sama tuska on toisellakin, se on vaan voinut olla eri vaiheessa ja silloin, kun et sitä todeksi ottanut. Silloin, kun seurasit miten toinen vei voimasi, miten halusit yrittää korjata asioita mitä et sitten jostain syystä itse halunnut/pystynyt/voinut korjata. Vain täysin tunteettomalle suhteen päättyminen ei merkkaa mitään.

    • Knainen

      Se on raskasta aikaa, mutta se menee ohi se "sydämen kipu" Muistan itsekin että oli niin outoa nukkua yksin ja asuntokin alkoi näyttään niin isolta. Kaapeissa ei aikaisemmin ollut tilaa yhtään ja yhtäkkiä monta hyllyä tyhjää tilaa..


      Yksinäisyys oli aika voimakasta silloin. Se oli elämänmuutos. piti sopeutua elämään yksin, vaihtamaan varatun identiteetti sinkkuun ja sitten surra mönkään mennyt suhde ja ikävä siihen ihmiseen josta erosi ja niihin yhteisiin muistoihin ja hyviin aikoihin.

      Se kuitenkin menee ohi ja lopulta ei enää muista että koko asiaa vaan on päässyt jaloilleen pyörittäen arkea ehjänä ja itseäisesti,

      Se myös kasvattaa hurjasti kun käy läpi sellaisen. Ei pelkää samoin yksin jäämistä ja kun menneen suhteen kunnolla käsittelee mielessään oppii siitä. Oppii missä meni vikaa ja mitä olisi pitänyt toimia toisin

      itselle se oli ehkä suurin hetki sen aikaisessa elämässä mistä lähti tietynlainen kasvuprosessi käyntiin ja silloin myös vasta tytöstä alkoi kasvamaan aikuinen nainen. Elämä kun piti hoitaa kokonaan ensimmäistä kertaa jokaisella elämänalueella ihan itse. Enää ei ollut miestä auttamassa eikä ketään ns. tukipilaria. Oli vaan selvittävä.

      enää ei kukaan muu asentanut laitteita käyttövalmiiksi, ei avannut tukkeutuneita putkia, ei vaihtanut sulakkeita, ruuvaillut seiniin ruuveja tauluja, koonnut huonekaluja laudanpätkistä, tehnyt sähkösopimuksia.. kantanut raskaita huonekaluja ja kauppakasseja. siirryttävä paikasta A paikkaan B, kärsittävä kipeänä yksin vaikka olisi kuinka kurja olo ja peloissaan että kuoleeko tähän ja mitä jos kuolen, koskahan minut löydetään. ehdinkö mätäneen. Jne.
      Nyt kaikki oli tehtävä itse.. mutta se on kasvattanut. Tehnyt itsevarmemmaksi, luotto omaan selviytymiseen tuli eteen sitten mitä vain kasvoi suuresti.


      Toisinaan huomaan että yksin elely on saanut minusta liiankin itsenäisen. On välillä vaikea enää edes myöntää kun ei meinaakaan selvitä tai kun apua tarvitsisi ja sitäkään en eroa surressa olisi ikinä uskonut että sellaiseksi muuntaudun ihmisenä kun se suru vain on käyty läpi ja taas päästy jaloilleen ja opeteltu elämään yksin

      • eikösjoo

        Ohhoh, mistäs syystä k-nainen kenkäsit miehen pihalle? Parisuhdeihmiset löytää kyllä rinnalleen ihmisen vai odotatko sinä sitä yhtä ja oikeaa. Pillukarusellistakin ainakin paikka löytyy, jos kovin yksinäiseltä tuntuu.


      • Knainen
        eikösjoo kirjoitti:

        Ohhoh, mistäs syystä k-nainen kenkäsit miehen pihalle? Parisuhdeihmiset löytää kyllä rinnalleen ihmisen vai odotatko sinä sitä yhtä ja oikeaa. Pillukarusellistakin ainakin paikka löytyy, jos kovin yksinäiseltä tuntuu.

        Joskus suhde kokee loppunsa, parin osaamattomuuden takia. Kun suhteeseen astuu kriisi jota ei osatakaan selvittää. Kun taidot loppuu. Toinen puhuu ja toinen mykistyy, riidellään aina yhtä pahasti yhdestä ja samasta asiasta pääsemättä ratkaisuun. Kehää kuljetaan. ei osata ratkoa asiaa oikein vaan lähdetään ratkomaan kaikkea aivan väärillä keinoilla jolla saa aikaan vaan ongelmien syvenemisen.. lopulta huomaten ettei tässä oikein muuta voi kuin lähteä eri teille.

        Ei ole minun juttuni noi "pillukarusellit"

        En usko että mitään etsimällä löytää ja pakottamalla ihminen rakastuu. Se tulee eteen yhtäkkiä etsimättä.


    • Kuunjatähtienalla

      Tiedän tuon tunteen ja haluan kirjoittaa sinulle jos se jotain edes auttaa. Se on sama kuin olisit jäänyt prässin väliin ja sinua puserretaan kasaan joka suunnasta. Loputtomuuden tunne on pahinta. Pelko, että pärjääkö, kaikki ne rakkauden rippeet, arkirutiinit ja hyvän olon menetys. Ja tunne, että nyt minusta tuli epäkelvollinen. Identiteetin mureneminen. Yksinäisyys, hiljaisuus. Rakkaista muistoista raskaita, niin että sydän tuntuu miljardien tonnien painoiselta...Usko pois, minä tiedän.

      Siksi haluan sanoa sinulle kuka ikinä oletkin, että muista kuka olit ennen tätä päivää, äläkä kadota eron myötä omaa minuuttasi. Tiedä aina, kuka itse olet vaikka olosuhteet muuttuisivat. Itsensä tunteminen on peruspilari pahoissa paikoissa. Ole joka tilanteessa tästä eteen päin armollinen ja hyväksyvä itsellesi. Ja ajattele, sitten kun ajatus vähän selkenee, että ilman mitään elämässä tapahtunutta kokemusta, sinusta ei tule sitä ihmistä joka sinä tulet olemaan vuosien päästä ikääntyessäsi. Kaikilla asioilla mitä itselleni on tapahtunut, on ollut joku tarkoitus, joku huono asia tuuppaa sinut pakolla eteen päin ja sinulle avautuukin toinen ovi ja mahdollisuus vaikka karmeimmilla hetkillä sitä et olisi pystynyt kuvittelemaankaan. Kukaan ei sano, että sinä toivut päivässä vuodessa parissa. Se voi viedä kymmenenkin.

      Muista, että olet kuitenkin hyvä ihminen, hymyile ihmiskontaktitilanteissa vaikkei siltä tuntuisi, ulkoile metsissä, rannoilla, nuku, ota omaa aikaa niihin yksinäisiin hetkiin, mutta ole myös läheisten seurassa. Mieti, mistä sinulle tulee hyvä olo. Ja ajattele, että nyt sinulla on oikeasti se hetki ja aikaa miettiä uudelleen ilman toista ihmistä, että kuka sinä olet oikeasti. Ja kun saat vastauksia oman mielen sisällä, olo kevenee päivä päivältä. Eron myötä tulee näkemään itsensä pitkästä aikaa sielu avoimena ja hyvin paljaana.

      Tapasimme kun olimme kahdeksantoista. Saatiin ajokortit, saatiin ylioppilaslakit, saatiin ensimmäiset koulutus- ja työpaikat, haudattiin ukit ja mummit, koettiin ilot surut yhdessä, sairastuttiin, parannuttiin, muutettiin, matkustettiin -rakastettiin ja elettiin. Kunnes noin kahdenkymmenen vuoden jälkeen jatkettiin eri teitä eikä meitä enää ollut kuin suvun valokuva-albumeissa. Voit uskoa, minä tiedän, miltä sinusta nyt tuntuu. Huusin autossa työmatkalla suoraa eläimellistä surullista huutoa, itkin, raivosin, lyyhistyin, luhistuin ja nousin. Mutta ystävä kallis siellä, antaisin käden jos yltäisin, antaisin olkapään - SINÄ SELVIÄT.

      • aloittajana

        Voin niin samaistua tähän... Kiitos.


    • loma123

      itselläni sama tilanne menossa, sydän niin rikki :(

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      83
      4433
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      3138
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      39
      2864
    4. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      116
      2645
    5. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2509
    6. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      43
      2377
    7. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2265
    8. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      13
      2264
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2025
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      28
      1717
    Aihe