että eikun kauppaan kaikki diabeetikot ostamaan täysjyväruista ja -kauraa. Ne tasaavat verensokeria, auttavat sitä pysymään alempana ja niistä saa terveellisiä kuituja ynnä kaikkea muuta mitä lihasta ja salaatinlehdistä ei saa. Tietenkään salaatinlehtiäkään unohtamatta tai porkkanoita.
Nyt on meneillään Leipäviikko
kipinkapin.kauppaan
31784
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 14 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 31
Vanhimmat
Näitä viikkojahan järjestetään, että myyntiluvut kohentuisiva. Bisse-teemaviikkoa ei taida mahtua kalenteriin. Ohraisessa oluessa löytyy hordatiinia ja beetaglukaania. Ja alkoholi nostaa hyvän kolesterolin tasoa jostain syystä. Varteenotettava välipala siis, kunhan tsekkaa hiilaritason.
Täysjyväleipä on diabeetikolle yhtä vahingollinen kuin kokis tai perunamuusi.
Jos luulet jotain muuta niin toivottavasti et ole diabeetikko.
Oletpas kova syömään perunamuusia kun tyrkytät sitä joka paikkaan. Perunamuusia syödään Suomessa enää harvoin.
VanhaOnVanha
Näyttää ihan dementia iskeneen
Lähi-Prismasta hävisi jokunen aika viimeinenki VHH-leipä. Sekin itse asiassa oli vähän liian hiilaripitoinen. Täytyy näköjään alkaa leipoa itse kunnollista vhh-leipää. Aineksissa ei ole tarvetta säästellä. Leivon vähän enemmän kerralla, jotta saa pakkaseen enimmän osan.
VHH_leipää
Itse voi leipoa esim. Kivikauden leipää siemenistä ja pähkinöistä. Löytyy myös
http://www.kungsornen.se/produkter/mixer/brodmixer/stenaldersbrod/
Suomessa on juuri tullut markkinoille useita ruisleipiä jotka sisältävät runsaasti siemeniä ja pähkinöitä.
Missä+myöhässä??+Johan+on+aikakin+että+leipomot+jopa+Suomessa+huomaa+mistä+tuulet+puhaltaa+ja+ihmiset+alkaa+oppimaan+että+leivässä+on+liikaa+hiilihydraatteja.+On+käymässä+samalla+tavalla+kuin+margariineille-+kupla+puhkeaa.
https://www.fazer.fi/tuotteet-ja-asiakaspalvelu/3571/fazer-siemenleipa-gluteeniton-3-kpl-165-g/
25%+energiasta+tulee+sokerista.
diabeetikko+sietää+noin+80gr+kysyeistä+leipää+päivässä+ja+sitten+on+hiilihydraattikiintiö+täynnä.
Diabeetikon hiilihydraattikiintiö? Empä ole moiseen törmännyt, kertoisitko tyhmälle mitä tarkoittaa.
....25%+energiasta+tulee+sokerista...
Ja+kun+minä+laitaan+1+litraan+vettä+1+mg+sokeria+ja+juon+sen+niin+100+%+energiasta+tulee+sokerista,+kamalaa+kauheeta,+kuolen+varmaan+siihen+sokerimäärään.+Vai+mitä+vp+?
"25%+energiasta+tulee+sokerista"
Valehtelet.+Minä+laitan+päälle+hyvää+rasvaa,+margariinia,+ja+juustoa+tai+lihaa+tai+kalaa+tai+kanaa+niin+leivän+sokerista+tulee+energiaa+ehkä+vain+1-2+%.+Noin+moninkertaisesti+taaskin+valehtelit.
Leivässä on alkujaankin olemattoman vähän sokeria. Tärkkelystähän siinä on runsaasti mutta täysjyväleivässä on myös paljon kuitua. Kuidun terveyshyödyt taas ovat kiistämättömät.
Sianrasvakarppaajat nyt ovat pseudotiedellahko. Mitään todellista tietoa heillä ei ole.
hirveen-paljon
Aivan oikein ja sillä sinunlaisiasi kusetetaan kauppiaden ja THL:n taholta joka päivä.
Onhan se vaikeaa kun ei ymmärrä mistä on kysymys.
Toivottavasti et ole diabeetikko.
Löytyy myös täältä:
https://www.stoori.fi/ajantasalla-usque-ad-date/punnitse-saasta-jyvaskyla-palokka/
Aja sekoitus tehosekottimella hienoksi ensin jos haluat "tasaisemman" leivän.
Voit myös lisätä esim. tuorejuustoa ja mieleisiäsi mausteita. Ei diabeetikolle tai laihduttajalle mukava lisä voi olla myös hieman rusinoita. Rusinoissa runsaasti sokeria.
Karppaus.infossa on paljon lähinnä vhh-reseptejä. Hakusanalla leipä löytyy seuraava luettelo. jotka kaikki linkkautuvat varsinaisiin resepteihin. Osassa on laskettu ravintoarvot, osassa on itse laskettava ainesten perusteella ravintoarvot.
Siemenleipä/-rieska
Juustoleipäset
Juustoinen teeleipä
Mantelileipä
Siemenleipä
Helpoista helpoin leipä (Updated!)
Leivätön hyydytetty "voileipäkakku" arkeen ja juhlaan (Yli kymmenen annosta)
Linnunleipä
Leipäjuustoa mustaherukalla
Leipäjuusto-jälkiruoka
Juustoleipä
Kookos-mantelileipänen
Leipä leipäkoneessa
Pellavansiemenrouheleipäset
Pannuleipä
Täytetty leipänen
Porkkanaleipä
Leipäset
Lese"leipä"
Metukkaleipäset
Kookosleipä
Siemenleipä
Juustoinen pannuleipä
Vuokaleipä
Hennan soijaleipä
Leipä
Cashew-leipäset
Paahtoleipä
Parempi aamiaisleipä
Siemen/Proteiinileipä
Monikäyttöleipä
Juustoinen teeleipä
kuituleipänen
LeikkiLeipä :P
Kookos "leipä"
Näkkileipä
Vuokaleipä
Makea tai suolainen leipänen
Kanelikermassa haudutettu leipäjuusto
Pizzaleipä
Kaalileipä
Tikon vuokaleipä
Yksinkertainen Mantelileipä
Tuhti vuokaleipä
Leenan leipäset
Varsinainen vuokaleipä!
Todella hyvä vuokaleipä
Pähkinäleipä
MunaleipäWrappi
"Nakkileipä"
http://karppaus.info/resepti/haku.php
Jostakin syystä ei saa suoraan linkkiä, joka sisältäisi hakusanan perusteella saadut tulokset. Ainakin joissakin resepteissä on kommentteja, joissa voi olla varteenotettavia parannuksia alkuperäiseen reseptiin.
Laajemman valikoiman saa, jos katsoo Reseptilajeista Leivonnaiset.
Laitoin tähän ylläolevan matelileivän reseptin ja vähän kommentteja. Jostakin syystä viestini on poistettu! Reseptissä ei ollut edes mitään kaupallista tuotemerkkiä käytetty. Miten tämä palsta voi olla näin mädätetty?!
Tässä kuitenkin makrot mantelileivästä
HH 12.6
P 92.7
R 65.9
KCAL 1144
Koko reseptin saa esille tuon edellisen viestini perusteella.
Mantelileipä
http://karppaus.info/resepti/resepti.php?id=303
Kommentteja ainakin Veijolta ja hpv:ltä, olkaa hyvät.
Veijo ja hpv?
Siis oliko nuo arvot tavanomaisesti sadalle grammalle vai jollekin suuremmalle määrälle? Tuhtia tavaraa näyttää olevan kun tuosta luettelon mukaisesta annoksesta kertyy jo lähes puolet vuorokauden energiamäärästä.
Tuossa reseptissä lukee:
Ravintoaineet annoksessa
HH 12.6
P 92.7
R 65.9
KCAL 1144
Tämä koskee siis koko taikinaa.
Taikinasta tehdään 4-5 leipää, joiden kunkin osalta:
Ravintosisältö/1 leipä (n.86 g)
kcal 265,1
prot 16,8
hh 2,8
rasva 20,9
Eivät luvut keskenään täysin täsmää, mutta kuitenkin näkee, että hiilareita on hyvin vähän ja rasvaa kunnolla. Parashan on kun laskee suoraan koko takinan makroarvot. Pakkausten kyljestä saa enimmät arvot, loput vaikka Finelistä.
Sävelsin vastaavanlaisen reseptin, mutta tein pallomaisten sämpylöiden sijaan matalia keksejä/näkkäreitä, siis kuormalavoja herkuille. Löysästä taikinasta olen tehnyt myös ohuen pizzapohjan, jonka esipaistan ennen täytteen laittoa. Kananmunia en ole käyttänyt, koska en pidä kananmunan mausta yhdessä mantelin ja leseen kanssa. Ja haluan kananmunani enintään viikon vanhoina ja ehdottomasti vapaana liikkuvilta kanoilta. Laitoin kasassa pysymistä edistämään chian siementä ja psylliumia. Chia parempi. Laskeskelin tuolloin hiilarit/keksi. Laskelmat ovat jossain lappusilla keittiön kaapissa. Matalia keksejä saattaa syödä useampia päivässä. Aamukahvin kanssa oikein mukavia.
Mikä on diabeetikon hiilihydraatti kiintiö? Kysympä vaan, kun juuri tuossa aamukaffeen kanssa söin leipäviipaleen jossa oli 11g hiilihydraattia. Saanko syödä vielä toisen ehtoopäivällä vai vetelenkö pelkkää pyhää henkee? Kertokaa viisaammat.
Kerro nyt Veijo. Tällänen 182/84 riski liikkuva mies. Paljonko saan syödä niitä hiilareita ennen kuin kiintiö on täys?
Ennen ruokailua alle 6,0
1 h ruokailusta alle 7.8
2 h ruokailusta alle 6,6
Noilla arvoilla pärjää hyvin. Siis olisi säädettävä henkilökohtaisesti hiilarimääränsä.
Hyvät arvot, itselläni toteutuu tuo ennen ruokailua. 2 h ruokailuasta noin 7. Kolme tuntia jälkeen saattaa olla neljä ja jotain.
Kirjanmyyjä puustinen taas asialla uusia höynäytettäviä uhreja etsimässä.
Jospa yrittäisit siistimpää ja asiallista kielenkäyttöä niin viestit voisi jopa säilyä. Haukkuminen ja herjaaminen aiheuttaa viestien poiston ja sinua pidetään vain törkyturpana.
Netiketti_käyttöön
kaikki aloitukseni koskien LCHF ruokavaliota ja Diabetesliiton toimintaa ovat asiallisia.
Sinulla näyttää olevan vaikeuksia käsitteen "syyt ja seuraukset" kanssa.
Ylläpito saa omansa poistaessaan asiallisia kirjoituksia ja sama koskee sivun räkänokkia ja muita pienenä kolmesti ilmaan heitettyjä ja kaksi kertaa vastaan otettuja.
Kyllä Veijo vastaa asiallisiin kysymyksiin AINA asiallisestim Mutta kysymykset tulee lähettää emailiini koska SUOMI24 kaatopaikalla ei voi keskustella syistä jotka kai jokainen täysjärkinen ymmärtää.
JA TAAS!!!
Kirjoitit viestin alun ihan asiallisesti, mutta sitten itsehillintä petti ja loppuun täytyi laittaa herjausosa. No se viimeinen virke aiheutti viestin ilmiannon ylläpidolle.
Netiketti_käyttöön
Mikä virhe on kirjoittaa asiat niinkuin ne on?????
Kutsun lapiota lapioksi edelleen koska se on selvin tie.