Taas halpeni sähkö.

Tehtiin uus 2v soppari, nyt menee alle 4 senttiä kw, näin halpaa oli viimeksi joskus 90 luvulla. Mutta lasku kuitenki suurempi siirrosta ja veroista johtuen. No, minkäs teet.
10253
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Niin onhan se mukavata jotta sen ensimmäisen sopparikuukauden
sähköhinta on edullinen, senjälkeenhän tuo hinta
pompsahtaa normitasolle.
K annataa lukea nuo sopparit kunnolla ja ajatuksella.

Äänestä

Kyllä on kunnolla luettu, soppari on 2 vuotta ja hinnat ei muutu sinä aikana, tämä on jo viides kahden vuoden soppari, että sillei. Eikä nämä 2 vuoden sopimukset yleensäkkään muutu hinnan osalta sen 24kk aikana, että tiedoksi "forttuminosakkaalle".

Äänestä

Pelletouhua tuo sähkön halpuuttaminen. Perusmaksu sähkön siirrosta nousee ja sähkön siirtohinta jo 2-3 kertainen sähkön hintaan verrattaessa.

Sähkölaitos saa maapohjat linjoille ilmaiseksi ainiaaksi ja maapohjan omistaja maksaa verot ko. alueesta. Mullekkin sopparissa luvattiin, että saat sähkölinjan alla kasvattaa joulukuusia mutta Vaasan sähkö käy raivaamassa 0,5 metriset taimetkin yhtenään.

Kysyttäessä hoono soomi vastaa, että "et voi mäille mitään".

Äänestä
  • "Sähkölaitos saa maapohjat linjoille ilmaiseksi ainiaaksi ja maapohjan omistaja maksaa verot ko. alueesta. Mullekkin sopparissa luvattiin, että saat sähkölinjan alla kasvattaa joulukuusia mutta Vaasan sähkö käy raivaamassa 0,5 metriset taimetkin yhtenään."

    Harvalla omakotiasujalla on niin iso tontti, että siinä isoja linjoja menee. ja joulukuusia kasvatellaan. Metsä- ja maatalousmaastahan ei kiinteistöveroa makseta.

    Äänestä

Eipä+lue+minunkaan+sähkösopparissa,+että+hinta+pompsahtaa+normitasolle.+Täällä+joku+luulee+että+hinta+muuttuu+samalla+lailla+kuin+puhelinoperaattoreilla.+Sopimukseni+on+2+vuotinen+ja+hinta+on+aivan+sama+koko+ajan+,+siillä+erotuksella+jos+sähkön+hinta+laskisi+rajusti+niin+minä+maksan+2+vuotta+sammaa+hintaa+joka+sopparissani+on.+Olen+kilpailuttanut+sähköni+jo+noin+6+vuotta+tälläkin+hetkellä+hintani+on+13%+halvempi+kun+paikallisella+sähköyhtiöllä.

Äänestä

Osa+osaa+homman+ja+osa+ei....http://www.iltalehti.fi/kotimaa/201709132200387489_u0.shtmlItse+kilpailutan+noin+2-3+vuoden+välein+sähköntuottajat+-+hintaero+on+ollut+noin+±5%,+eli+hyvin+marginaalinen.+Yleensä+olen+ottanut+kilpailutukseen+isoimmat+firmat,+poi+slukien+Fortum,+jonka+yksi+tytäryhtiö+hinnoittelee+paikallisen+siirto(riisto)hinnan+sähkölle.+Riittää+kun+saavat+siirrosta+kohtuuttoman+korvauksen,+sähköt+ostan+aina+muualta.+Viimeksi+Helen+oli+halvin,+edellinen+oli+Vantaan+Energia.

Äänestä

Soppari nurkkaan ja toppari kehiin.

Äänestä

Aloittajalle: Paljonko perusmaksu? Sekin täytyy tietysti ottaa mukaan sähkön hintaan. Ja onko hinnassa mukana ALV?
Itellä kahden vuoden soppari tehty tämän vuoden alussa, 4,39 senttiä per kilowattitunti ja perusmaksu 0,89 euroa kuukaudessa.

Äänestä

""""Ja onko hinnassa mukana ALV? """

No ainahan se alvi pitää maksaa, ja kaikilla se alvi tulee tilaajan laskulle, ei siitä eroon pääse millään.

Äänestä

joo sähkön hinta 3.92 senttiä, perusmaksu 0 euroa...kahden vuoden sopimus...näillä mennään =)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vbghnm kirjoitti:

Tehtiin uus 2v soppari, nyt menee alle 4 senttiä kw, näin halpaa oli viimeksi joskus 90 luvulla. Mutta lasku kuitenki suurempi siirrosta ja veroista johtuen. No, minkäs teet.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu