Sektio missä vaiheessa vain?

ggfgfgggghg

Minua mietityttää voiko pitää paikkansa.

Olen tietoinen, että Suomessa ei ns. ketään pakoteta synnyttämään alakautta ja minulla on varattu sektio synnytyspelon takia. Minulla on siirretty sektio kerran ja se tuli nyt hieman lasketun ajan jälkeen. Mutta mikä ihmetyttää minua on se, että minulle sanottiin, että vaikka jättäisin menemättä sektioon silloin sinä päivänä ku se on sovittu ja ei varata uutta aikaa sektioon..niin jos synnytys käynnistyy sitten omia aikojaan myöhemmin...voisin silti saada sektion?

Miten voi olla mahdollista että voi saada, jos se sektio aika meni mikä oli sovittu? Tiedän että ennen sektiopäivää jos alkaa niin saa ns päivystyksellisen mutta miten sen jälkeen myös?

Hän antoi ymmärtää että kaikilla mahdollisuus olisi sektioon missä vaiheessa vaan jos haluaa mutta olen ymmärtänyt että pitää olla suostumus eli... miten voin luottaa tähän tietoon?

Jos lapsi ei synny pian ja en mene sektioon ja sitten päätänkin että haluan sektion jos synnytys alkaa myöhemmin..niin voinko muka todella enää saada sektiota?

1

494

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tähän jossitteluun saat parhaimman vastauksen neuvolasta tai soittamalla ihan kätilöille. Jos suunniteltu sektio ns perutaan sairaalan toimesta, pitäisi uusi aika antaa. Jos kuitenkin jätä itse menemättä sovittuna aikana/ perut sen syyttä, eivät he välttämättä järjestä uutta aikaa.

      Synnytys harvoin menee kaikilla ns saman kaavan mukaan. Jos sinulla on synnytys alkanut ja edennyt nopeasti, et välttämättä kerkeä edes sektioon asti kun lapsi syntynyt.

      Tsemppiä jos et ole vielä synnyttänyt

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      430
      3604
    2. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      116
      2663
    3. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      3
      2411
    4. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      42
      2229
    5. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      10
      2155
    6. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      17
      1995
    7. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      194
      1617
    8. Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue

      "Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel
      Maailman menoa
      75
      1559
    9. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      47
      1545
    10. Kyllä minua hävettää nainen tämä tilanne

      niin kuin se teki silloin aiemminkin. Monellakin tasolla ei minulta sopivaa. Herätät minussa vain niin vahvoja tunteita,
      Ikävä
      53
      1420
    Aihe