Sektio missä vaiheessa vain?

ggfgfgggghg

Minua mietityttää voiko pitää paikkansa.

Olen tietoinen, että Suomessa ei ns. ketään pakoteta synnyttämään alakautta ja minulla on varattu sektio synnytyspelon takia. Minulla on siirretty sektio kerran ja se tuli nyt hieman lasketun ajan jälkeen. Mutta mikä ihmetyttää minua on se, että minulle sanottiin, että vaikka jättäisin menemättä sektioon silloin sinä päivänä ku se on sovittu ja ei varata uutta aikaa sektioon..niin jos synnytys käynnistyy sitten omia aikojaan myöhemmin...voisin silti saada sektion?

Miten voi olla mahdollista että voi saada, jos se sektio aika meni mikä oli sovittu? Tiedän että ennen sektiopäivää jos alkaa niin saa ns päivystyksellisen mutta miten sen jälkeen myös?

Hän antoi ymmärtää että kaikilla mahdollisuus olisi sektioon missä vaiheessa vaan jos haluaa mutta olen ymmärtänyt että pitää olla suostumus eli... miten voin luottaa tähän tietoon?

Jos lapsi ei synny pian ja en mene sektioon ja sitten päätänkin että haluan sektion jos synnytys alkaa myöhemmin..niin voinko muka todella enää saada sektiota?

1

438

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tähän jossitteluun saat parhaimman vastauksen neuvolasta tai soittamalla ihan kätilöille. Jos suunniteltu sektio ns perutaan sairaalan toimesta, pitäisi uusi aika antaa. Jos kuitenkin jätä itse menemättä sovittuna aikana/ perut sen syyttä, eivät he välttämättä järjestä uutta aikaa.

      Synnytys harvoin menee kaikilla ns saman kaavan mukaan. Jos sinulla on synnytys alkanut ja edennyt nopeasti, et välttämättä kerkeä edes sektioon asti kun lapsi syntynyt.

      Tsemppiä jos et ole vielä synnyttänyt

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      92
      1997
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      167
      1470
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      74
      1259
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      69
      1090
    5. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      222
      1052
    6. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      87
      1044
    7. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      144
      962
    8. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      236
      917
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      51
      896
    10. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      88
      881
    Aihe