Koneessani on ME käyttis joka on mielestäni ihan paska,tuli vaan aikoinaan hankittua.Itse olen aika nöpelö näissä päivitysasioissa joten olisiko jollakulla yksinkertaista neuvoa miten saisin XP:n kotikoneelleni itse.Ostanko päivitysXP vaiko aidon.Voiko sen asentaa laittamalla romppu koneeseen ja seuraamalla asennusohjeita niin että kovalevyä ei tarvitsisi formatoida. Kiitos
MEWin XP:ksi
jerry
3389
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
XP:n asentaminen on tosi helppoa, käynnistät vain koneesi siitä XP:n asennus rompulta ja sitten näetkin selkeät ohjeet koko XP:n asennuksen ajan.
>Ostanko päivitysXP vaiko aidon.<
-Molemmat on aitoja, päivitysversio poikkeaa ainoastaan siinä jotta sillä voi myös Päivittää vanhan käyttisen XP:ksi ja se on Retail-versio eli siihen saa microsoftilta ilmaista tukea esim. asennukseen tai mahdollisiin ongelmiia ja kun sillä asentaa niin se pyytää käyttämään sitä jotain aiempaa Windows käyttiksen asennuslevykettä XP:n asennuksen aikana koneesasi eli varmistuu jotta olet oikeutettu käyttämään päivitysversioita.
Päivitysversiolla voit asentaa kolmella eri tavalla:
1 = Päivittää vanhan käyttiksen XP:ksi jolloin kaikki ohjelmat,tiedostot yms. säilyy koneellasi.
2 = Voit asentaa XP:n eri osioille kuin missä nykyinen ME käyttiksesi on ja pystyt käyttämään molempia käyttiksiä.
3 = Voit asentaa puhtaan XP:n jolloin asennuksen aikana Formatoi kovalevyltäsi kaikki vanhat ohjelmat ja tiedostot,
tämä asennus on ehdottomasti kaikkein suositeltavin, koska mitään vanhoja ohjelmia ei jää koneelle vaan tulee pelkkä XP.
Päivitysversio on siis Retail-versio ja siihen saat ilmaista puhelin yms. tukea microsoftilta
Puh.09-525502500 ja tarvittaessa opstavat myös sen asennuksen alusta loppuun saakka, Päivitysversion mukana tulee myös ohje vihkonen jossa on asennus ohjeet.
Se mainitsemasi (aito Xp-versio) on OEM-versio (eli siihen ei saa microsoftilta ilmaista puhelintukea) se poikkeaa päivitysversioista ainoastaan sillä tavoin jotta siihen ei saa mikrosoftilta mitään ilmaista tukea ja sillä ei pysty asentamaan päivitysasennusta kaikilta muilta osin se on aivan samanlainen kuinpäivitysversiokin.
Huom. molemmat XP:n asennus romput sisältää jo valmiiksi SP2-päivityksen.
Suurkiitos,taidampa lähteä ostelemaan sitä päivitysversiota...
tarkoittaa tietenkin sitä, että kun ostat jonkin osan koneeseesi (esim. emolevyn) niin ohjelma (käyttöjärjestelmä) on sidottu siihen koneeseen.