Sähköpanta ko?

Vaimikä

Ennenkuin aloitan edes aihetta niin totean että tästä tulee varmasti paskamyrsky. Mutta ongelmani on räksyttävät koirani, niitä on siis kaksi. Toisen kanssa olin jo onnistunut koulutuksessa mutta sitten tuli toinen joka tykkää räkyttää kaikelle ja tämä tarttui toiseenkin. Sitruunapanta kokeiltu ja siitä mitään hyötyä, lenkillä kun mennään ja toinen koira tulee vastaan niin pakko mennä sivuun ja odottaa kunnes mennyt ohi että räksytys loppuu. Ei mitään väliä vaikka kuin sanoisin ei sanaa tai tekisin mitä niin nämä vain räksyttää, räksytys tuntuu vihaiselta kun kiskovat hihnaa ja yrittävät päästä toisten koirien luokse. Jos jollain fiksulla on ohjeita miten saan tämän loppumaan. Oikeesti todella vittumaista lenkittää näitä tämän takia ja mennyt siihen jo etten halua viedä lenkille enään. Muutakuin silloin kun muita ei ole liikenteessä. Kauko ohjattavaa sähköpantaa olen nyt miettinyt, josko se olis tarpeeks tehokas että näillä ajatus katkee kun haukkuvat. Ja tajuaisivat lopettaa.

7

382

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MeilläMyös

      Tää taitaa olla monilla ongelmana, mukaan lukien meillä. Todella masentavaa ja omaa mieltä alentavaa.
      Jään siis myös odottamaan muiden vinkkejä.

    • Ehkäjoskuss

      Todella masentavaa.. Omat koirani metsästys koiria, haluaisin käyttää metällä ja kouluttaa. Mutta kun tuollainen perus juttu jota en osaa kitkeä pois. Niin turha miettiä muuta ennenkuin olen saanut ratkaistua sen. Lempi herkku paloja kokeiltu mutta eivät edes ne auta että sais kiinnostuksen pois räkyttämisestä ja lopettaisivat. Muuten koirat osaavat käyttäytyä ja olla hyvin. Koira kavereitakin on eikä mitään ongelmaa niiden kanssa. En ymmärrä... Mitä teen väärin

    • perttiesimhyvä

      Noh.. Sähköpanta ei ole ratkaisu ja kaiken lisäksi se on liton. Stressaantunut koira ei sy, joten makupalojen anto on turhaa myös. Johtajuusongelma, olette kaikista vähiten kiinnostavia koirillennne tuossa tilanteessa. Se mikä toimii toisella ei toimi toisella, esimerkiksi kolinapurkki arkuuttaan räkyttävälle tekee vain hallaa, itsevarmaa et saa haltuun kuin olemalla sen yläpuolella kodista alkaen. Nakkipiiri toimii toisella, yks provosoituu aina, toinen pitää väsyttää henkisesti ennen lenkkiä. Ja aina oltava itse rauhallinem. siksi suosittelen koirankouluttajalla käyntiä, sellasella, joka osaa antaaa niksit koirakohtaisesti.

    • yreuyeruyeru

      Itselläni on sähkömoottorisaha ja öisin käyn sahailemassa naapuruston koiria

    • HullujaOvat

      Ei tuollaisia hulluja rakkeja kannata pitää. Piikille vain.

    • minelan

      Kenties koiranne eivät ole saaneet olla pentuja ajallaan, vaan niiltä on vaadittu liikaa nöyryyttä ja tässä on lopputulos. Koiranne eivät enää erota mitä niiltä toivotaan.Niille omistajan pyynnöt/käskyt ovat yhtä haileeta.

      Minulla on 1 chiuahua. jota tunnetusti pidetään räkyttäjänä, mutta se ei kuuna päivänä alennu moiseen. Mutta jos minulla olisi hätätilanne, niin se puolustaisi minua henkeen ja vereen. Vaikka pieni onkin.

      Samoin tekevät mäyräkoiranikin,

      Älkää ripustako koiraanne mihinkään liekaan, vaan edetkää koiranne mukana. Pakko ei auta yhtään.

    • Kääpiösusi

      Miten koirat suhtautuu toisiin koiriin ilman hihnaa? Vai onko niitä ollenkaan koskaan kunnolla sosiaalistettu toisiin koiriin? Jos ei, voi olla ihan epävarmuutta kun eivät osaa "omaa kieltään". Voisi ehkä olla vielä mahdollista korjata asia, teoriassa, mutta tuskin löydät montaakaan joka haluaisi riskeerata oman koiransa turvallisuuden vain sinua auttaakseen.

      Sähköpantaa en suosittele tähän ollenkaan. Hyvin todennäköisesti koiran päässä muodostuu linkki toisen koiran ja kivun välille ja koira alkaa vihata/pelätä toisia koiria entistä enemmän.

      Kumpikin koira muuten kannattaa varmaan lenkittää erikseen kun koulutus on vielä kesken.

      Yksi keino on vastaehdollistaminen. Googlaa jos kiinnostaa tarkemmin, yksinkertaistettuna toinen koira aluksi kaukana ja tunget nakkeja omalle koirallesi aina kun toinen koira näköpiirissä, tavoitteena korvata sen pelkoraivoreaktio positiivisemmalla tunteella.

      Toinen keino on psyykata itsesi tarpeeksi itsevarmaksi ja opetella sellanen "reippaasti ohi" -kehonkieli jotta koirakin ymmärtää ettei toisten koirien ohittamisessa ole mitään ihmeellistä.

      Joidenkin olen kuullut kehuvan toimivaksi ohi juoksemista.

      Aina kannattaa kehua ja palkita pienestäkin onnistumisesta/edistyksestä.

      Tai sitten opetat niin vahvan kontaktissa seuraamisen että toimii missä tahansa häiriössä.


      Ps. En ole minkään sortin asiantuntija, suhtaudu kriittisesti siis..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      262
      4606
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      132
      3003
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      43
      2786
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1761
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1614
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1493
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      58
      1351
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      94
      1253
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1129
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      212
      1128
    Aihe