Homeiden hajuista

noppak

Sanotaan että home voi haista mm. pistävälle öljymäiselle, omenaiselle tai sipulin haulle.
Ainakin pistävä ölymäinen haju tulee ilmeisesti Aspergilluksesta.
Mutta mitkä home/homeet/(bakteerit) tuottavat sipulin ja omenan hajua?

2

743

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • myrkytkin.hasee

      Hannele Rämö tietää. http://www.iltalehti.fi/asuminen/2014121218918850_an.shtml

      Haju ei sairastuta vielä ketään vaan bakteerit, toksiinit eli myrkyt sekä ympäristömyrkkyjen yhteisvaikutukset kosteusvauriorakennuksessa. Cocktailit joissa monia haitallisia aineita on sekaisin ja hajut mitä milloinkin sattuu, ovat vaikeita selvittää millään tutkimusmenetelmällä halvalla. Myrkylliset kastuneiden ja homehtuneiden rakennusmateriaalien kemialliset höyryt ja kaasut. Biosidit ym. vastaavat homedesinfioinnit mm. Huom! Monenlasia hajua kyllä. Varmaan sipulia ja omenaakin on hajuina homerakennusten cocktaileisssa , mutta myös pistäviäkin hajuja mitä enempi ovat "myrkkyjen" hajuja kuin perinteisen homeen kuten sädesienen.
      Omat lisänsä hajuihin tuo homerakennukseen tehdyt Otsonointi jotka luokitellaan biosideihin ( THL). THL ei suosittele otsonointeja homerakennuksiin. otsonoinnit. https://www.thl.fi/fi/-/otsoni-ja-muut-biosidit-eivat-sovi-rakennuksen-homeongelman-ratkaisuksi


      Lainaus alkaa:
      Haiseeko hometalossa aina homeelta?
      Homevaurioituneessa rakennuksessa ei välttämättä haise tai hajua voi tuntua vain ajoittain. Monet ihmiset eivät tiedä miltä home haisee. Klassinen homeen haju tuntuu esim. leipäpussissa johon unohtunut leipä kasvaa vihreää Penicillium-hometta. Eri homeilla on kuitenkin erilaisia hajuja. Vauriorakenteissa voi tuntua tunkkaista, ummehtunutta, maakellarimaista tai multamaista hajua. Joskus rakennuksessa tuntuva haju voi aiheutua kosteuden vaurioittamista materiaaleista, joissa tapahtuu kemiallista hajoamista. Voimakkaimpia hajuja tulee eräistä maaperämikrobeista kuten sädesienistä eli aktinomykeeteistä sekä Geomyces ja Geotrichum -sienistä. Hometalo voi olla myös täysin hajuton. Lainaus loppu.

      http://indooraid.com/?page_id=86

      Jos roppa jotenkin ilmoittaa oireina vakavilla tulehduksilla esm. sinulle jotain, niin lähde helvetin nopeasti pois tiloista missä vakavia oireita saat. Mikään siedätys ei, eikä "aivojumppa" ei ole pelastus eikä takaa terveyttä homerakennukseen tai helpota myrkylliseen sisäilmastoon ketään jäämään.

      Tässä juttua tulehduskireteestä mitä siedättämällä ei voida poistaa mitenkään jollei "alkusyytä" etsitä puoluettomasti ja poisteta mekaanisesti onnistuneesti ilman mitään myrkytyksiä.

      http://www.hs.fi/kaupunki/art-2000002897351.html

    • Oihukp

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2368
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      33
      1297
    3. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      983
    4. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      634
      952
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      942
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      865
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      88
      818
    8. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      686
    9. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      680
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      676
    Aihe