Mikä aiheuttaa kynsisienen

Kynnet.paremmat

Olin reilu parikymppinen miehenalku, juuri armeijasta vapautunut kun minultä löytyi peukalonkynnestä juova josta lääkäri otti koepalan ja sen todettiin olevan kynsisieni. Ensinnäiseen lähes seitsemään vuoteen en tehnyt asialle mitään vaikka se sama ongelma levisi varpaankynsiin, kaikkiin niihin.

Vasta siellä 27 ikäisenä silloinen tyttöystäväni patisti minua hommaamaan hoitoa sieneen, ja käyttelinkin jotakin siveltäviä voiteita ilman mainittavaa menestystä. Yritin saada lääkäriltä suun kautta nautittavaa lääkitystäkin, mutta potilastiedoissani näkyvät alkoholismiini viitanneet jutut saivat lääkärit kieltäytymään niiden määräämisestä minulle. Maksani oli kuulemma liian kovilla juomiseni takia eikä kestäisi rankkaa hoitokuuria.

Reilun kolmekymppisenä minusta tuli isä ja lopetin juopottelun, siitä pari-kolme vuotta eteenpäin sain lääkärin määräämään minulle suun kautta otettavan lääkkeen. Hoito tehosi ja kaikki jäljet sienestä katosivat, mutta valitettavasti vuoden kuluttua olin lähes alkutilanteessa. Sormenkynsistä toki sain sienen pysyvästi pois, mutta varpaankynsissä se uusiutui. Jotain siveltäviä aineita käytin myöhemminkin, mutta niiden teho oli enemmän psykologinen.

Olen nyt viisissäkymmenissä ja tein kesän alussa ruokaremontin, siinä yhteydessä heitin pois viljat, sokerit, maitotuotteet, pastat, riisit ja perunat. Ihan täysikieltoon en sentään lähtenyt, mutta noiden käyttö on niin vähäistä että puhun niistä luopumisesta. Nyt huomaan että kynsisienen tilanne muuttuu paremmaksi, enää sitä ei näy kuin pottuvarpaissa mutta niissäkin lievempänä.

Olen alkanut miettimään olisiko ruokaremontilla tekoa asian kanssa. Jotain hakuja olen netistä tehnyt, ja löytänyt sieltä sellaisen mielenkiintoisen tiedon että diabetespotilailla esiintyisi tavallista enemmän kynsisientä. Pohdin sellaista asiaa, että ehkäpä kynsisieni ei olekaan varsinaisesti itsenäinen sairaus, vaan oire elimistön epätasapainotilasta. Lääketieteessähän tunnustetaan faktana se, että tietyt sairaudet näkyvät myös kynsien ulkonäöllisinä muutoksina.

Minä olen ollut aina kova käyttämään sokeria, maitotuotteita, nopeita hiilihydraatin lähteitä ja alkoholia. Nyt kaikkien noiden vähentäminen liki nollaan on saanut kynnet parempaan kondikseen. Onko tuo ihan sattumaa vai onko ruokavaliomuutos oikeastikin muuttanut jotenkin elimistön epätasapainotilaa tasapainoisemmaksi ja johtanut positiiviseen muutokseen.

1

181

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aapee__

      Lisään tuohon aloitukseen vielä sen, että lopetin myös tupakoinnin vajaa kaksi vuotta sitten, eli siltäkin osin elimistössäni ei pitäisi olla sinne kuulumattomia aineita. Kiinnostaisi tietää ihmisiltä kokemuksia siitä, että onko kynsisieni enemmän niiden ihmisten sairaus jotka pahoinpitelevät elimistöään muutoinkin kaikella epäterveellisellä.

      Olen nyttemmin eronnut, mutta elin pitkässä avioliitossa eikä vaimooni tarttunut kynsisieneni vaikka nukuttiin samoissa vällyissä ja hän tykkäsi käyttää kotioloissa minun sukkiani ja sujautti myös jalkaansa kenkiäni jos piipahti postilaatikolla tai vei roskia. Myöskään lapsiini tautini ei tarttunut, vaikka nukuttiin ihan säännöllisesti perhepedissä lasten ollessa ppieniä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      74
      6324
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      41
      5398
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      61
      4264
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      73
      4122
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      66
      3890
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      74
      1208
    7. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      323
      1068
    8. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      57
      1014
    9. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      32
      860
    10. Toivotko, että

      Toivotko, että hän yrittäisi jutella sinulle? Vai toivotko, että itse voisit mennä juttelemaan?
      Ikävä
      62
      811
    Aihe