Jokavuotinen tuska veneen talvisäilytyksestä, taas edessä. Varkaat / tihutyöntekijät taas vanhan tavan mukaan riesana. Kuntien säilytys paikat suojattomia , ei verkkoaitoja eikä valvonta kameroita. (paitsi omat) Talvisäilytyksestä (turvattomasta) kuitenkin joutuu maksamaan .
Veneen talvisäilytys
Turvapaikkaa
3330
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Veneitä on säilytelty rannoilla vuosisadat. Jos paatin tyhjentää kaikesta arvokkaasta ja irrottaa uudehkot perämoottorit ja instrumentit, niin onhan siitä toki vaivaa, mutta eipähän se sitten voroja juuri kiinnosta. Tokihan jos kamat vie pois veneestä, täytyy jossain olla käytettävissä varastotila - mieluimmin lämmin sellainen mihin kamat vie ja säilyttää., ja missä ne kuivuu ja pysyy kuivana koko talven.
Jos ei halua käyttää aikaa varusteiden irrotteluun ( ja maksaahan se jotakin tuo lämmin varastotilakin ), niin sitten vaan ostamaan telakointipalveluita kaupallisilta marinoilta sisähalleista. Myönnän, että onhan tuo varustuksen riisuminen melko turhauttavaa. Meikäläisen ruuhessa ao. hommaan joutuu varaamaan n, 5-6 työpäivää pitäen sisällään myös pukituksen ja pressujen virittelyn
ja jos on noin vaikeeta, kun kukaan muukaan ei maksa puolestasi, jota persaukisena tietysti haluaisit, niin myy se veneesi. Pääset itsellesi raskaasta asiasta eroon.
Mikäs siinä noin tiukalle ottaa, että pitää kaverille tuolla sävyllä ryhtyä vastaamaan.
On aivan normaalia ihmisten kanssakäymistä, että pientä valitusta saa antaa raskaan työn jälkeen.
Minä teen samat kuviot kuten tuo "Staagikin" ja valitan siitä aina kun joku sattuu kohdalle.
Kun veneen tyhjentää syksyisin, ei sinne jää mitään rosvoille eikä homeetkaan pääse juhlimaan.