Alastalon salissa puhutaan parkin pukspröökistä.
Mikä se mahtaa olla?
Kiitos tiedosta.
mikä on pukspröötti
8
5749
Vastaukset
- bbbb
Halkaisijapuomi eli se mikä purjelaivoivojen keulassa sojottaa eteenpäin.
- paljon
Kiitoksia paljon, aina oppii lisää.
- Voltteri
bog = keula, kokka
spröt = ruoto, vihne
(ruots.)
Oletko muuten tosissasi sen Alastalosi kanssa - meinaan, että aiotko jaksaa lukea teoksen läpi?- Toinenkin
kutsutaan myös klyyvaripuomiksi, joka on ihan kuvaava nimi (klyyvari=nenä)
- utelias
Heh! Vaimo sitä kirjaa lukee ja on innosta vääränä.
Minä vaan hoidan tämän etsimispuolen:) - Frida
Äläs nyt Voltteri. Kirjahan on kielellisesti aivan upea. Minulla on kylläkin vain se kuvitettu laiha opus. Luettuna.
- Voltteri
Frida kirjoitti:
Äläs nyt Voltteri. Kirjahan on kielellisesti aivan upea. Minulla on kylläkin vain se kuvitettu laiha opus. Luettuna.
>Kirjahan on kielellisesti aivan upea.
Enpä epäile.
Päätalo syö yhtä ja samaa voileipää sentään vain 4 sivua, mutta Kilpi valitsee piippua 120 sivun verran. Saa todella ollakin upeaa kieltä, että tuollaisen kestää!
En muuten ole lukenut Päätaloakaan edes sitä yhtä sivua.
Päätalon ja Kilven ero lienee siinä, että kirjallisuudentuntijat ovat äänestäneet Alastalon salissa -romaanin useammankin kerran Suomen kirjallisuuden ykkösteokseksi. Iijoki-sarjalle tuota kunniaa ei ole suotu (ellei sitten erinäisiä kansanihmisiä nosteta kirjallisuudentuntijan asemaan).
V. Kilvestä juolahti mieleen: jos ostaa puolelta päivin Turusta mäyräkoirallisen tai pari olutta ja lähtee ajamaan 7 solmun nopeudella vesitse Uuteenkaupunkiin, niin milloinkahan tuo olut on Kustavissa? - Gustav Kilpi
Voltteri kirjoitti:
>Kirjahan on kielellisesti aivan upea.
Enpä epäile.
Päätalo syö yhtä ja samaa voileipää sentään vain 4 sivua, mutta Kilpi valitsee piippua 120 sivun verran. Saa todella ollakin upeaa kieltä, että tuollaisen kestää!
En muuten ole lukenut Päätaloakaan edes sitä yhtä sivua.
Päätalon ja Kilven ero lienee siinä, että kirjallisuudentuntijat ovat äänestäneet Alastalon salissa -romaanin useammankin kerran Suomen kirjallisuuden ykkösteokseksi. Iijoki-sarjalle tuota kunniaa ei ole suotu (ellei sitten erinäisiä kansanihmisiä nosteta kirjallisuudentuntijan asemaan).
V. Kilvestä juolahti mieleen: jos ostaa puolelta päivin Turusta mäyräkoirallisen tai pari olutta ja lähtee ajamaan 7 solmun nopeudella vesitse Uuteenkaupunkiin, niin milloinkahan tuo olut on Kustavissa?Kokemus osoittaa, että tuolla vauhdilla ensimmäinen mäyrä on lenssattavissa siinä Merimaskun tietämissä. Samassa paikassa myös ensimmäinen pit-stop ja seuraava Teersalossa. Turussa lähin kauppa on noin 0,5 tunnin kävelyn päässä keskimäärin rannasta. Jos siis pit-stop á puoli tuntia (kahden tankkauksen taktiikalla) ja koko matka 4,5 tuntia on koko lasti Kustavissa 6 tunnin kuluttua, siis klo 1800. Näin epätarkoilla lähtötiedoilla ei pysty antamaan tarkempaa aikaa. Mutta kokeile ihmeessä ensi kesänä, reitti on kaunis ja suojaisa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p1148143Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su4147356Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite804614Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill294369Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-63654Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?2032759- 1132573
Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os332525Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps232184Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m12047