S-pankin korttien sirut sekundaa?

vain_credit_toimii

Tein toukokuussa ostoksia vaatekaupassa, kun satuin vetämään kortin ulos laitteesta hieman liian aikaisin ja ostostapahtuma jäi kesken. Sen jälkeen laite ei enää huolinut korttiani, eikä myöskään pankkiautomaatti tai mikään muukaan maksupääte. Sirun debit puoli hajosi ihan totaalisesti. Kesti kaksi viikkoa saada uusi kortti ja minä jouduin vielä maksamaan sen, vaikka minusta sirukortin pitäisi kestää normaali käyttö, vaikka sen kortin vähän liian aikaisin maksutapahtuman aikana ulos laitteesta otinkin.
Tänään kävi sama juttu.... Oli vähän kiire ja maksutapahtuma kesti hieman pitkään ja onnistuin taas vetäisemään kortin ulos, ennen kuin ruutuun ilmestyy siihen lupa. Sen jälkeen laite ei huolinut korttiani mitenkään (ilmoitus: tuntematon kortti). Kävin vielä kokeilemassa automaatilla, niin sama juttu ("debit ei toimi"). Ja ei kun uutta korttia tilaamaan... Kyllä sirukortit ennen kestivät, vaikka ne olisi vahingossa ottanut kesken maksutapahtuman ulos laitteista. Mitä ihmeen sekundaa nämä s-pankin kortit ovat?? Löytyykö muita vastaavia tapahtumia?

5

628

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Laskekolmeen

      Omissa ei ongelmia, ongelma lienee siis käyttäjässä.

    • hjnbg

      Joskus sirun kontaktipinnat ovat likautuneet, hapettuneet tms sillä lailla, että maksu kaupan päätteellä tai rahojen nostaminen automaatilta ei onnistu. Pikakeino on vähän sylkäistä kontaktipintoihin ja jynssätä nenäliinalla tai vastaavalla. Pyyhekumi on kuitenkin vielä parempi apu pintojen putsaamiseen. Samat keinot pätevät sim-kortteihin.

    • Minkälaisessa kotelossa säilytät. Onko neppari tai kolikoita. Painaako joku hieman sirua. Minulla aikoinaan kului, tuli pidemmän ajan kuluessa halkeamia nepparin painalluksesta, mutta se oli toisessa päässä eikä häirinnyt kortin toimintaa.

      • Magneettinenputsaus

        Tuo siru kannatta putsata magneetilla eli sitä hankaamalla magneettiin siirtyvät kaikki toimintaa haittaavat liat. Pätee myös puhelimien sim-kortteihin. Muuttaa suurestikin yhteysnopeutta.


      • Vaarallinen.Ohje
        Magneettinenputsaus kirjoitti:

        Tuo siru kannatta putsata magneetilla eli sitä hankaamalla magneettiin siirtyvät kaikki toimintaa haittaavat liat. Pätee myös puhelimien sim-kortteihin. Muuttaa suurestikin yhteysnopeutta.

        Ei lika magnetttiin tartu ja lisäksi vaarana on kortin magneettiraidan turmeleminen.

        Kännyn yhteysnopeuden kanssa SIM-kortin likaantumisella ei ole mitään tekemistä. Sim joko toimii tai sitten ei. Eikä se itsekseen siellä puhelimen sisällä likaannu.

        Sanomalehtipaperilla hinkkaaminen riittää noille sirujen kontaktipinnoille.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      966
    2. Rakastan sinua

      Enkä halua enkä aio sinua satuttaa. Satuttaisin samalla itseäni. Olet ihana mies ja olen pahoillani kuinka sinua kohteli
      Ikävä
      37
      887
    3. Kun viimeksi tapasit kaivattusi

      Kasvokkain ( ei netti, varmuudeksi vielä tarkennan), jännittikö? Jos, miten se ilmeni? Huomasitko jännittikö kaivattuasi
      Ikävä
      47
      829
    4. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      50
      731
    5. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      143
      724
    6. Jos lähestyisin

      näyttäisitkö ovea vai vihreää valoa?
      Ikävä
      54
      721
    7. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      32
      713
    8. Leppäskän tarratoimikunta kävi Suviseuroussa haastamassa riitaa!

      Voiko enää törkeämmin häiritä uskovien juhlia? https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/tarratoimikunnan-aktivistit-kokivat-sy
      Luterilaisuus
      187
      670
    9. Ootko sä oikeasti sinkku?

      Kun oot aina yksin tuol kylil, kyl mä susta naisen ottasin jos saisin luvan😳😘🔥
      Ikävä
      42
      666
    10. Mitä Raamattu opettaa samaa sukupuolta olevien avioliitosta 4.0

      Edelliset kolme ketjua tuli täyteen joten jatketaan keskustelua. Raamattu opettaa johdonmukaisesti, että homoseksuaali
      Luterilaisuus
      136
      665
    Aihe