Uudet Buster Magnumit

baattenbaat

8

239

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • En tiennytkään että ruumisarkuillakin on tarvetta uudistua. Vai onko kyse trendikkyydestä niidenkin kohdalla?

      • Steel-rummutkin ovat pysyneet samanlaisina iät ja ajat. Mitä niitä muuttamaan.


    • Busteronromahtanut

      Kannattaisiko jo lopettaa nämä valmistajan mainosavaukset täällä, kun kääntyvät joka kerta vain itseään vastaan.

    • Parsakeerna
    • Visioton

      Busterille on käynyt uuri niin, kuin markkinajohtajille aika usein käy: kun menee hyvin, uskotaan, että vanhan tuotekonseptin jatkojalostus takaa tulevaisuuden, ja unohdetaan uusien konseptien etsiminen ja kehittely.

      Buster panosti alumiiniveneidensä jatkokehittelyyn, ja toi markkinoille kaikenmaailman kummajaisia, joissa oli alumiinirungon päälle oikein korkeakouludesignereiden voimin rakenneltu koppia, penkkiä, luukkua ja lokeroa.

      Silver toi markknoille yhdistelmäratkaisun, jossa alumiintunkoon oli laitettu lujitemuovinen sisus.
      (enpä yhtää ihmettele, että myös Silver on kotoisin Ähterissä ) . Faster vei alumiiniveneiden kehitystä "jämerämpään" suuntaan. kun tunnisti muovibusterien heikkoudet. Yamarin noukki rusinat pullasta yhdistämällä tunnetun brändin, hyvät ajo-ominaisuudet ja osaamisen veneiden sisätilojen suunnittelussa.

    • Markkinapullo

      Onhan tuo "äijjävene" - markkinointikin mennyt ehkä hieman yli. Käytännössä se 350 hv koneella ryyditetty supermegagigadeluksemagnumi oli pelkkä viritetty mopo. Jos näitä vertaa esim ruotsalaisten jämerästi ja tyylillä rakennettuihin alumiinisportteihin kuten Anytech tai Marell, niin vähänhän se alkaa ne ämpärimuoviset ja riisipeltiset niittiviritykset hymyilyttämään. Eikä näy edes hinnassa! No, olihan se kuitenkin vielä suomalainen Buster. Busterin perinteinen pääkäyttäjä ei varmaan juurikaan kiihoitu tuollaisesta moponviritysmarkkinoinnista. Fiskars möi sitten Busterin japanilaisille. Sekin vaikuttaa aika moneen suomalaiseen ostajaan. Suoraan sanottuna aika moni kilpailija on mennyt tuotekehityksessä busterista ohi jo pitkään ja ulkomailla katsotaan vain ominaisuuksia, aika paljon kilpailijoita sporttialumiinipuolella jossa Buster jää toiseksi monella osa-alueella. Busterin pitäisi keskittyä ydinostajakuntaansa ja unohtaa nuo haastelliset sporttiveneet kokonaan. Suurin osa veneilijäkunnasta inhoaa kuitenkin tuota testoäijäilyä. Se on nieche-hommia ja muutenkin ihan kinkkiä (tai japsia).

    • BusterHeiHei

      Busterin tulisi osoittaa hyviä ajo-ominaisuuksia ja muita tärkeitä ominaisuuksia testeissä. Yamarin vie ajettavuusosiot järjestäen ja siksi merkki onkin Suomen eniten myyty, oli kyse Corssista tai kuidusta. Enää ei riitä, että Buster tekee alumiiniveneitä kun muut ovat osoittaneet että nekin voidaan tehdä hyviksi!

      Katsokaa Busterin myyntiä viimeisen 5-7 v aikana, myynti sakkaa todella pahasti!

      Phantomia yritettiin tuoda high end-äijäkaterogiaan. Miten toi pärjää missään suhteessa XO, Anytec, jne. vastaan muuta kuin samalla hintalapulla?

      • Mikkis22

        Juuri näin, olemalla keskinkertainen tavis testistä toiseen loistamatta yhtään missään ei voi pyytää premium-hintaa


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      64
      3305
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3127
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2498
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      108
      2376
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1923
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1820
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1626
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1435
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1300
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1159
    Aihe