Kia Sportage vs. Hyundai Tucsson, käytettynä.

pop98

Miksiköhän vm. 2015 Sportage maksaa nettiautossa 21 000e, ja saman vuosimallin ja saman verran ajettu, Tucson 25 000e?
Uutena autot on(oli) saman hintaisia.

Eikö nuo pitänyt olla sama auto, ja Kian takuukin 2v pidempi.

Perinteisesti käytettyjen ostajat ovat painottaneet auton laatua voimakkaasti ja puolueettomasti.
Eli paljonkin uutena mainostetun, ja TM:n testeissä "loistaneen" auton hinta laskee nopeasti jos se on oikeasti huono, uudessa autossa imago ja markkinointi vaikuttaa kysyntään, mutta käytetyssä vain ja ainoastaan kokonaislaatu ja ominaisuudet.

Eli tarkoittaako tämä että Kian laatu on täysin paskaa ja Hyundain laatu hyvällä tasolla?

4

742

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jormateräsvilla

      Ei se ole hullu joka pyytää... jne.

    • 500Xharkitseva

      Ei vaikuta aina laatu käytetyn auton hintaan. Muotoilu, kysyntä/tarjonta, moottorin koko, laatumaine/mielikuva vaikuttavat. Todella hyvän ostoksen tekee juurikin sellaisesta autosta joka ei ole hirveän suosittu käytettyjen markkinoilla. Ostan yleensä juurikin sellaisen auton ja siinä ei arvokaan euroissa hirveästi tipu jos ostohintakin kohtuullinen. Itse tykkään sellaisista Suomessa vähemmän suosituista malleista. On yksilöllisempikin kun ei jatkuvasti tule vastaan samanlaisia.

    • faktaahh

      Mulla on 2015 mallinen Sportage ja pidän hintaa sillä 26500 euroa, eli enemmän, kuin mainitsemasi Tucsson. Eli Kia on parempi ja kalliinpi tässä tapauksessa.

    • TyhmäMaksaaLiikaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      274
      5175
    2. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      56
      4493
    3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      94
      3688
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      50
      2739
    5. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      21
      2147
    6. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      46
      1873
    7. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      117
      1791
    8. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      98
      1521
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      71
      1105
    10. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      153
      1094
    Aihe