Pojanpolulla on yksi kämppä jossa ramppaa porukkaa kuin meren mutaa. Olen kiinnittänyt huomiota että toistakymmentä äijää siellä majoittuu. Kukahan maksaa kämpän vuokran.....
Pojanpolku
22
2111
Vastaukset
- Mobydicke
Raision kaupungin sosiaalitoimisto maksaa lähes kaikkien Pojanpolulla asuvien vuokrat. Se kämppä jota tarkoitat on vähimmäisyksikkö ja siellä saa käydä asunnottomat nukkumassa.
- jeetelttaanvaan
onneksi kyseiset kompleksit ollaan purkamassa.
- polskikansaa
Onks nää ne puolalaiset?
- Sossuttelija
Ei liity Puolalaiset mitenkään tuohon kämppään. Kämppä on sosiaalitoimiston ylläpitämä asunto johon se majoittaa tyypit jolla ei ole tällähetkellä asuntoa.
- Polun-asukki
Kyllä siitä kämpästä lähtee yleensä yöaikaan aikamoista meteliä ja ei siinä naapurit pysty nukkumaan. Asiasta on valitettu kaupungille, mutta vetoavat siihen että asunnottomillekkin pitää jostain saada yöpymispaikka.
- Blaaaablaaa
Häh miks mä en tiedä tollasesta kimppakämpästä mitään, vaikka täällä asun? Jännää sekin, että "purettaviin" taloihin tehdään julkisivuremppaa.. Niinpä. Tietotoimistoilla taitaa olla aivan hemmetin tuulista vintillä. Niin ja mä ainakin maksan vuokrani ite sentilleen.
- Hoxhoxhox
On tosi jännää että et tiedä mitään siitä kimppakämpästä. Jos sinä maksat itse vuokrat niin se on vallan hieno juttu, mutta ihmetyttää että miksi olet Pojanpolulle muuttanut jos pystyt vuokrasi itse maksamaan.
- pojanpolkurules
Itse varmaankin nettipankissa maksavat muutkin vuokransa Pojanpolulla, mutta se raha maksamiseen tulee Kelalta.
- Blaaaablaaa
Ei tule mulle rahaa Kelasta. Ihan omalla työllä ansaittua rahaa. Jotkut ihmiset käyvät jopa töissä, jos et tiennyt. Pojanpolku on ihan mukava paikka asua, vaikkakin vuokrat korkeita asuntojen ikään ja kuntoon nähden.
- turmiontiellä
"majoittuu sinne", ei "majoittuu siellä". "Majailee siellä", "asuu siellä".
- Kaukaasian_helmi
Jos Pojanpolulla on vuokrat korkeita niin sitten on pakko olla kyseessä usean kuukauden vuokrarästit.
- Ent.Pojanpolkulainen
Parivuotta sitten asuin pojanpolulla ja vuokrat olivat yksiöstä 150 euroa kuukaudessa joten ei tuo nyt paha todellakaan ole. Asuisin vieläkin siellä, mutta kun satuin saamaan raveissa vähän isomman voiton niin oli varaa muuttaa muualle.
- Blaaaablaaa
No kolmiossa on vähän alle 900 että kyllä se on paljon. Ja eipä ainakaan meidän talon yksiötkään mitään 150 ole vaan 500. Että se siitä taas kerran. Mut hei mulla on varaa.
- Blaaaablaaa
Taisit unohtaa, et asumistuen jälkeen sossulle jäi maksettavaksi se 150... Ällö pummi!
- gettomasa
ota se suuhun ja vaikene
- Blaaaablaaa
Otan kyllä maksua vastaan. Siitähän mulle maksetaan ja rahaa virtaa.
- Heiheipummi
Katoskatos joku täällä jopa kadehtii niin mua, että kirjoittaa mun nimimerkillä. Kyllähän se voi ketuttaa, että toiset vaan pärjää ku toiset kerjää.. T: se aito Blaaaablaaa
- Hörhöt_hämmentää
Aika kovaa meteliä siitä yhteismajoitus kämpästä kuuluu öisin. Talossa pitäisi alkaa hiljaisuus klo 23, mutta Viron ja Puolan pölötystä kuuluu kyllä pitkälle yöhön.
- spiritisti
harhoja kuulet
- Anonyymi
Pojanpolku on kyllä nykyään ihan täysin rauhallinen paikka. Sopimukset tehdään aluksi lyhyinä määräaikaisina ja jos tulee häiriöitä, niin sopimusta ei jatketa.
Omassa rapussani asuu maahanmuuttajataustaisia lapsiperheitä ja muutama eläkeläinen. Vaikka on juhannus, niin mistään ei kuulu pihahdustakaan. Paitsi jos parvekkeen ovi on auki, kun lapset leikkivät sisäpihalla.- Anonyymi
Lähes kaikki häiriköt on siirretty Naantaliin Pojalpolulta niin tottakai se rauhoittaa silloin aluetta todella paljon.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eroa Orpo! Orpo eroa!
Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa3103716Riikan vappumiljardin maksavat sairaat, vanhukset ja kuolleiden omaiset
Vappumiljardi, eli Riikan päätös laskea yhteisöveroa kaksi prosenttiyksikköä 18 prosenttiin, vie verotuloja noin miljard1032748SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa
Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän952246Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!
Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava1092033Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti
Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --501949Särkyneelle sydämelle
Särjin sun sydämen En voi lakata itkemästä Minuun tekee kipeää Koska sinuunkin. Että näin.. En ole runoilija😂311727Menettämisestä
Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?1311597Tulli ja Poliisi HAZMAT-suojauksin varustettuna omakotitaloa tutkimassa.
Todennäköisesti kysymyksessä huumelaboratorio, jossa käsitellään tappavia ja vaarallisia kemikaaleja. Tulli ja poliisi241359Nainen sä olet
Ihailtava ihminen siinä mielessä että teet miten sydän käskee ja toisaalta taas pidättäydyt kaikesta. Pakenet ja lähest761330Oho! Martina Aitolehti uhoaa ex-mies Esko Eerikäiselle: "Sata tonnii, niin..."
Martina Aitolehti pitää ex-miehensä Esko Eerikäisen kanssa Martina & Esko podcastia. Pariskunta on ollut naimisissa ja h1221251