miten vaihtaisin veneen loisteputket helpoiten ledeiksi? Valot on Hellan, loisteputken pituus ~28,6cm ilman nastoja. Löytyiskö jostain suoraan näihin sopivia ledejä? Tai millasta ledinauhasysteemiä tonne sisälle sais laitettua? Jos olisi konkreettisia ehdotuksia/linkkejä...
Runko on aika tiukasti kiinni katossa (ilmeisesti liimattu), ei huvittais lähteä irrottamaan. Kuvat valosta:
https://imgur.com/a/s2kU3
loisteputket ledeiksi
15
725
Vastaukset
- Seppomartti
Ruuvit irti niin irtoaa. Jos ei ittoa hyvällä niin pahalla eli palasina. Jäljet voit peittää nätillä puulistalla, mihin pistät valaisimen ja kytket entisiin johtoihin.
Sähköä ei juuri säästy, loisteputki on energiatehokas ja kirkas.
Ledinauhat ovat halpoja. Venesisustuksessa käytetään yleensä antamaan tunnelmallista epäsuoraa valoa esim kannen alapinnalta tai laidan kaappien päällä. Joskus himmennyksen kera. - ledledledled
löysinkin ilmeisesti sopivan lediputken tuohon tilalle, kuristin pitää irrottaa välistä, mutta taitaa käydä muuten suoraan tilalle.
https://boatlamps.co.uk/collections/fluorescent-tube-lamp-fixtures/products/t5-led-tube-replacement-lamp-for-300mm-12in-fluorescent-fixtures
aliexpressistä en onnistunut löytämään mitään
valojen runkojen vaihtaminen ei nyt innosta, niitä on veneessä 5 kpl ja muuten hyvässä kunnossa. sähköä pitäis nopean guuglauksen perusteella säästyä kuitenkin jonkun verran (20-30 % vähintään?)- Seppomartti
Tee palvelus. Vaihda ledit ensin toiselle puolelle ja vertaa valaistuksen kirkkautta toisen puolen entisiin loisteputkiin. Js kerro tulos.
- kulutukset
Säästääkö virrankulutuksessa vai häviääkö, kun tuo linkin led-putki näyttää kuĺuttavan peräti 5 wattia? Minulla oli joskus kirkas 3:n watin loisteputki erään veneeni katossa.
- Ipas
Törmäsin samaan ongelmaan muttei hellan kanssa. Sytytin oli elektroninen piiri eikä irrallinen osa.
Poistin sytyttimet ja laitoin popniitillä runkoon ba15s pidikkeet ja niihin ledit. Ledit on edullisia ja helppoja vaihtaa. pidikkeet saa jopa adaptereita jos haluaa laittaa g4 kantaisen ledin
Jonkin verran sai askarrella, mutta tulos on hyvä eikä jäänyt rumia jälkiä. Edullinen se oli myös. - Finnsteel30
Poistin loisteputket ja laitoin tilalle ledinauhaa ja kansi takaisin. Toiminut jo 3 vuotta vaikka oli Bilteman nauhaa. Lämmin valkoinen ja valokuviosta tuli sattumalta hieno lampun alla.
- NettiveneilijaX
"Poistin loisteputket ja laitoin tilalle ledinauhaa ja kansi takaisin"
Tämä on yksi ratkaisu, joskin ei aina hirveän pitkäikäinen. LED nauha on suunniteltu 12V jännitteelle ja LED komponentin virranrajoitus (vastus) on mitoitettu sen mukaan. Kun jännite nousee latauksessa 13,7-14.0 V tienoille (vene maasähkössä), on LED:ien läpi kulkema virta tyypillisesti noin 60-70% suurempi kuin LED:ille sallittu maksimi virta. Tämä alentaa hyvin paljon elinikää. 3 vuoden käytöllä ei noita tunteja ole kuitenkaan paljon vielä tullut?
LED nauhoja on saatavana sellaisiakin, että niissä on nauhassa enemmän elektroniikkaa ja virran kontrollointi ja nauhan lämpötilan mittaus. Ovat vain hyvin kalliita ja aika harvinaisia. Mutta ulkomailta löytyy, esimerkiksi täältä:
http://www.litewave.co.uk/prod_cat/P_edge-lit-constant-current-1015vdc-led-strip-waterproof_348_constant-current-led-strip_78.html
Itse laitoin loisteputken sisään tälläisen valolähteen, on samalla kosteussuojattu (meri ilmasto):
http://www.valokas.fi/fi/home-topmenu-17/kaikki-led-valolistat/kayttojannite-yli-24-v/vlwp025t-detail - Finnsteel30
NettiveneilijaX kirjoitti:
"Poistin loisteputket ja laitoin tilalle ledinauhaa ja kansi takaisin"
Tämä on yksi ratkaisu, joskin ei aina hirveän pitkäikäinen. LED nauha on suunniteltu 12V jännitteelle ja LED komponentin virranrajoitus (vastus) on mitoitettu sen mukaan. Kun jännite nousee latauksessa 13,7-14.0 V tienoille (vene maasähkössä), on LED:ien läpi kulkema virta tyypillisesti noin 60-70% suurempi kuin LED:ille sallittu maksimi virta. Tämä alentaa hyvin paljon elinikää. 3 vuoden käytöllä ei noita tunteja ole kuitenkaan paljon vielä tullut?
LED nauhoja on saatavana sellaisiakin, että niissä on nauhassa enemmän elektroniikkaa ja virran kontrollointi ja nauhan lämpötilan mittaus. Ovat vain hyvin kalliita ja aika harvinaisia. Mutta ulkomailta löytyy, esimerkiksi täältä:
http://www.litewave.co.uk/prod_cat/P_edge-lit-constant-current-1015vdc-led-strip-waterproof_348_constant-current-led-strip_78.html
Itse laitoin loisteputken sisään tälläisen valolähteen, on samalla kosteussuojattu (meri ilmasto):
http://www.valokas.fi/fi/home-topmenu-17/kaikki-led-valolistat/kayttojannite-yli-24-v/vlwp025t-detailLuuletko onko helpossa/halvassa ratkaisussani muuta vaaraa kuin led nauhan hajoaminen.
Asuimme 16 kk veneessä mutta nämä valot ovat päällä vain silloin kun tarvitaan enemmän valaistusta. Siis harvemmin ja yleensä ei kovin kauaa.
Siniun kannattaa valita väriksi "varm white", se toinen on liian saairaalamainen.
- Värilämpötila
Mikä ihmeen toinen? Saatavilla olevia värilämpötiloja on paljon enmmän: 3000K, 4000K, 4500K, 5000K, 5500 K ja 6500K..... Paras on luokkaa 4000-4500 K.
- valaistuunut
onhan noita loisteputket korvaavia lediputkain biltema, maritim ym
- korvaava_putki
Eihän ne korvaa mitään. Virrankulutus on sama kuin loisteputkissa.
- sähkääri
korvaava_putki kirjoitti:
Eihän ne korvaa mitään. Virrankulutus on sama kuin loisteputkissa.
ei ole, vain murto-osa!
- iso.murto_osa
sähkääri kirjoitti:
ei ole, vain murto-osa!
Sähkäri on hyvä ja tutustuu asiaan hieman lisää. Parhaat kaupasta saatavat ledit tuottavat yli 100 lm/W, halvemmat noin 50 Lm/W. Loisteputkista saa 60-70 lm/W. Hyvä ledi siis säästää jonkin verran loisteputkeen nähden, halpis häviää jonkin verran. Teoreettinen maksimi on 300 lm/W ja labroissa saatetaan päästä jo lähelle, mutta vuosia vielä odoteltava niitä kaupan hyllylle.
Täällä yksi mahdollisuus:
http://nasinmatkailuautot.fi/kauppa/loisteputki8w
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.2004746Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o2093462Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1212952Pitkän päivän ilta
Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel1562932Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis442860Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat132317Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos522308Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien742213Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon
ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu552035En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa132005