Hiukkassuodatin tukossa. Ilmeisesti nykyään puuttuvat katsastuksessa jos on hiukkasloukku poistettu/ohitettu. Onko näin?
Aika kalliita vehkeitä. Yli 700€ kuulemma pelkkä pönttö ja työt päälle
Pösö 407 Hiukkassuodatin 2.0Hdi
11
2629
Vastaukset
- 407Hdi
Kalliita ne ovat. Pitkälle toista tonniia on maksettu vaihdosta. Mutta ei auta.
Eipähän pääse hiukkasia ilmakehään ;) - KallistaTouhua
Eihän sitä vaihtaa tarvitse, puhdistaa niin toimii taas.
- ekavaihto
Juuri vaihdoin omaan 407 1,6Hdi 08. Ajettu 205tkm. Misterautosta tilasin hiukkaspöntön, kotiintoimitettuna hinta 245 euroo. Työhön meni pari tuntia. Oliko kallista ?
- Anonyymi
Tarpeeksi kallista. Jotta joku edes ymmärtää mitä merkitsee 245 euroa, niin se on yli kuukauden ruokakauppaostosten summa ja kun rahaa ei jää yli mihinkään muuhun, ei ole mistä ottaa edes tuon verran, joten halvempi keino on pakko keksiä. Pakko on kuitenkin autolla voida kulkea ja kuljettaa, jos toimeen aikoo tulla. Pitkät matkat on ja kun aikojen alussa asuinpaikkani valitsin, ei autoissa ollut noin kalliita ja vaikeasti käytettyinä löytyviä osia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tarpeeksi kallista. Jotta joku edes ymmärtää mitä merkitsee 245 euroa, niin se on yli kuukauden ruokakauppaostosten summa ja kun rahaa ei jää yli mihinkään muuhun, ei ole mistä ottaa edes tuon verran, joten halvempi keino on pakko keksiä. Pakko on kuitenkin autolla voida kulkea ja kuljettaa, jos toimeen aikoo tulla. Pitkät matkat on ja kun aikojen alussa asuinpaikkani valitsin, ei autoissa ollut noin kalliita ja vaikeasti käytettyinä löytyviä osia.
Eikai kukaan oikeasti noin köyhä ole?
- eimaksajuurimitään
Pönttö maksaa vain 200 puntaa, ei kannata rahojaan merkkiliikkeeseen laittaa. Tai voihan sen siellä vaihdattaa... Hiukkaussuodatin on siis halvempi kuin EGR useimpiin autoihin...
- Anonyymi
"Depollution system faulty" auton näytöllä ja
"P0087 Fuel/rail system pressure too low"
näyttää koodeja luettaessa.
Oireena ajaessa tasakaasulla heikko vääntö ja kaasua lisätessä veto loppuu noin 1, 5 sekunniksi, jonka ajan saattaa myös nikotella ja vasta sen jälkeen alkaa moottori vetää. Polttoainelinjan painetta tarkkaillessa näkyy ok paine tasakaasulla ajaessa, mutta kaasua lisätessä paine putoaa 1, 5 sekunniksi ja sitten tulee painepiikki, joka välillä aiheuttaa lisäksi vikakoodin liiasta paineesta.
Kone toimii joillakin puhdistavilla lisäaineilla lähes normaalisti niin, ettei huomaa mitään ongelmaa, eikä vikavaloja tai koodeja tule.
Reistaako polttoainelinjan painekin miltei tukkeutuneen hiukkassuodattimen takia?Voisi kuvitella ettei ECU anna syöttää enempää polttoainetta jos vastapaine (pakopuoli) kinnaa. Sitten kun pakopuolelle kertyy tarpeeksi painetta ja kaasut pääsee läpi niin polttoainepumppu herää täysillä ja aiheuttaa piikin syötössä.
- Anonyymi
Onko polttoainesuodattimia vaihdettu ajallaan ? Voi olla polttoainepumppu menossa jos suodattimet on ok. Näyttöön tulee Pösössä hiukkassuodattimen kuva jos se on tukkeutumassa. Omassa 1.6 Hdi moottorissa vaihto tapahtui 205tkm ajettuna. Tukkeutuminen oli 85% , ei kuitenkaan ajamiseen vaikuttanut.
- Anonyymi
Hommaat hiukkasloukulle mekaanisen tyhjennyksen ja ecun uudeelleenohjelmoinnin. Työ kustantaa n. 500-1000 euroa. Tämän jälkeen ongelmat ovat tipotiessään.
- Anonyymi
Kun hiukkaspönttö maksaa 245 euroa/ 200tkm. Kannattaako maksaa 500 -1000 tuollaisesta virittelystä ?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1386295Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto665211Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143675Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213260Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT1082396Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat712276Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku12008Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val271608Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne161223- 801154