Karhuvuoren näköalapaikka

Ylösjaylös

Onko joku käynyt Rymättylän Karhuvuoren näköalapaikalla? Siellä pitäisi olla näkötornikin. Onko käymisen arvoinen paikka?

12

2344

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kohdettapiisaa

      Karhuvuorella kannattaa käydä ja huipulle noustessa vaaditaan hyvää kuntoa sillä polku sinne on jyrkkä. Kannattaa myös käydä Merimaskussa olevalla Kaasavuorella

    • Rollaattori

      Karhuvuorelle ei kannata yrittää rollaattorilla. Kesällä kun siellä kävin niin eräs vanha nainen yritti todellakin rollaattorilla sinne kavuta.

    • Kaunispaikka

      Karhuvuorelta avautuu Naantalin kaunein maisema ja täten se on käymisen arvoinen paikka.

    • Keijo_Q

      Karhuvuoren tornista on ollut melko rajoitetut näkymät jo vuosien ajan, koska ympäröivää puustoa ei ole karsittu edestä. Näkymät olisivat paljon mahtavammat, jos maanomistaja karsisi hieman puita, tai antaisi luvan muiden tehdä se. Nyt paikkaa ei esimerkiksi voi juurikaan käyttää lintuharrastajat. Sen sijaan esimerkiksi Livonsaaren Samppavuorelta on täysin esteetön näkymä ja Airismaan Uutiskuvanvuorelta myös paremmat näkymät.

      Sinänsä Karhuvuori on kyllä käymisen arvoinen paikka.

    • Löylyälissää

      Karhuvuori on minustakin käymisen arvoinen paikka, mutta Merimaskussa oleva Kaasavuori on mun mielestä komeampi.

      • Muotitietoinen__

        Viljanpäivänä on mahdollisuus taas ihailla maisemia Stevenan katolta.


    • Antti_kauhanen

      Karhuvuori,Uutiskuvanvuori ja Kaasavuori ovat kaikki käymisen arvoisia paikkoja.

      • Aasla

        Karhuvuori ja Kaasavuori on mun mielestä top3 näköalapaikkoja Naantalissa. Kaasavuori ykkönen ja Karhuvuori hyvä kakkonen.


    • Luonnonomaarauhaa

      Viikonloppuna kävin niin Karhuvuorella kuin Kaasavuorellakin ja kyllähän molemmista paikoista aukeni Naantalin komeimmat näköalat.

    • Anonyymi

      Käymisen arvoinen paikka. Paikallisena voin sanoa että näkyy laivaväylälle ja jopa Pernon telakalle Raisioon. Vaikka väitetään että puusto häiritsee näkymää niin jos katsot muualtakin kuin itse tornista näät paljon enemmän Aaslaa. Paikassa on historiaa ja tälläkin tavalla mahtava paikka. Vaikka nousu onkin vähän jyrkän puoleinen niin on se silti sen arvoista. Jos hyvään aikaan sattuu sinne saattaa nähdä Silja Linen, Viking Linen ja Östernin. Jos on esimerkiksi luppo aikaa niin vallan mainiosti voi siellä käydä nyt kun Hankan rannan odotus koppikaan ei ole hääppöinen.

    • Anonyymi

      Venkavuori Murikossa on käymisen arvoinen kohde. Naantalin korkein kohta. Haastava löytää kun on keskellä golf kenttiä.

      • Anonyymi

        Venkavuori kuuluu Raisioon jos maanmittauslaitoksen paikkatietoihin on luottamista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      63
      8847
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      154
      5524
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      127
      4976
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      9
      3851
    5. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      85
      3460
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      53
      3359
    7. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      36
      2711
    8. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2651
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      39
      2603
    10. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      24
      1727
    Aihe