Ei se kaikilla toimi.
Windowseista yksikään toimi tai ole toiminut vastaavasti tai edes lähimain.
Windowseista yksikään toimi tai ole toiminut vastaavasti tai edes lähimain.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 64
Vanhimmat
Eikö saa asennettua safaria mikä lue josemite versio normi ex win 10 koneeseen?
Safarin kehitys Windowseille on lopetettu, eikä vanhentunutta ja vaaralliseksi käynyttä versiota saisi enää käyttää.
En taida uskoa. Sotket sen kumminkin päätteellä. Windowsin sotkit haitallisilla sovelluksilla.
Mikä on pääte? Näyttö? Piste? Windowsia en ole sotkenut kun en juurikaan sitä käytä saati päivitä. Tosin nyt tuo 10 pakottaa päivitykset. Aikaisemmin kun päivitin sen 7->10 pro niin voin sulkea automaattiset päivitykset, nyt se on kadonnut ja pakosta päivittyy. Kestää hienosti sanottuna niin VITUN kauan asentelut, että palataan windows...
Ubuntun kanssa ei ole mitään ongelmaa, ei missään. Unity on liittymä ja miellyttää nopudella ja toimivuudella.
Sitten heräsit ja kiitit onneasi ettet olut sekaantunut Tubutin-Ubuntuun.
Tubutin 10 on levyllä. Poistanko? No poistan viimeistään kun tulee tarvista tärkeälle datalle.
HV, senkin windows-hihhuli! Ubuntu ei ole tubutin vaan on loistava käyttöjärjestelmä! Toisinkuin tubutin-Windows joka on täysp*ska ja käyttöjärjestelmän irvikuva.
"HV" Häivy vittuun?
No vaikka noinkin.
Tubuntu Tubuttaa
Tubutin on hirveän kaamea Microsoftin myyvä pakolla laitteistolle tyrkyttämä maksullinen kurttaus, joita jopa on koululaisille pakotettu käytettäväksi... HYI saatana!
Eli Windows.
Tubuntun kuulee jo nimestä. Tubutin.
Pitikö se windows poistaa, vai jättää?
tUbuntu
Microsoft ei myy Tubuntua.
Tuputtaa tuputtimia.
Ei toimi mikkään, Sulla ei toimi mikkään - ei yhtään mikkään, ei toimi mikkään, ei toimi mikkään Sullei toimi yhtään mikkään
Sulla toimii, vähän liiankin hyvin.
Vastaavasti eikä lähimainkaan ole toiminut, Windowsissa katsos toimii lisälaitteet ja ohjelmistot joita ei Ubuntuun saa, ei tosin mihinkään muuhunkaan linux tubuttimeen.
Lisälaitteita tai ohjelmistoja ei tarvitse saada mihinkään. Niitä voi käyttää Ubuntulla.
Jos ei tarvitse saada niin Ubuntu sopii sinulle hyvin, useat tosin tarvitsee lisälaitteita ja oikeita ohjelmia joten Windows tai Mac on ainoa vaihtoehto.
Ubuntulla niitä ei voi käyttää kuten jo sinäkin olet sen hyvin ilmaissut.
Ei toimi esimerkiksi Anysee e30 combo plus tai Hauppauge hdpvr2.
Koska et ole ohjeitakaan inttämisistä huolimatta antanut niin tämä on todeksi todettu, ei toimi ei.
Uskokaa nyt jo! M-Kar on palstan ylijumala ja kaiken tiedon valtias!
Ensi maanantaina ilmestyy Tuksun kanssa yhteistyössä kirjoitettu opus Tubutin-Ubuntun autuudesta, ja kuinka sitä voi käyttää ylistystanssien taustamusiikin soittamiseen
"Ei toimi esimerkiksi Anysee e30 combo plus tai Hauppauge hdpvr2"
Kyllä toimii. Jo 2.6 linux tarjoaa tuen anysee laitteelle, esimerkiksi ubuntussani on jo 4.13 linux.
"Jos ei tarvitse saada niin Ubuntu sopii sinulle hyvin, useat tosin tarvitsee lisälaitteita ja oikeita ohjelmia joten Windows tai Mac on ainoa vaihtoehto."
Ei tietenkään koska Ubuntulla voi käyttää lisälaitteita. Sinä selitit niitä pitäisi saada jotenkin johonkin. Ubuntulla ei tarvitse saada mitään lisälaitetta mihinkään kun voi käyttää.
"Ei toimi esimerkiksi Anysee e30 combo plus tai Hauppauge hdpvr2."
Voi käyttää kunhan rakennat sen lisälaitteen valmiiksi. Harrastelijaroskisdyykkarit kun tykkää säätää ja nysvätä komponenttien kanssa tuollaiset voi vaatia sitä.
Muista että rajapinnat lisälaitteille on toki standardoitu ja lisälaitteeseen kuuluu kaikki komponentit että se on kytkettävissä standardilla tavalla. Esim. lisälaite ei ole valmis jos joutuu vaikka kolvailemaan jotain tai asentelemaan ohjelmia.
Tämä vastauksesi on juuri kuten jo oivastelinkin, sanotaan että toimii toimii mutta ei tiedetä silti miten se toimii, eli miten se saadaan käyttöön.
Miksi edes vastaat kun et ymmärrä suomen kieltä?
Ubuntun puolelta homma käy helposti, että avaa vain selaimella sen lisälaitteen osoitteen ja alkaa käyttämään.
Sinähän sitten voit kasata sen lisälaitteen ohjeiden mukaisesti toimivaksi. Sama urpohan sinä olet joka jankuttaa kokoajan laitteiden kasailuista ja 10v vanhoista komponenteista, ja valehtelit että lisälaitteiden rakentelu olisi mukamas ollut 80-luvulla vaikka itse selität rakentelua vaativista laitteista.
Eli sinun ongelmasi se on rakentaa se lisälaite. Voin kertoa kaikki tarvittavat standardit jos perusasioissa on jotain epäselvää. Keskeisiä standardeja on DNS nimeä varten, HTTP tiedon siirtoa varten, HTML5 Ecmascript käyttöliittymän esittämistä varten, viestien lähetyksessä käytetään myös SMTP protokollaa. Fyysisellä tasolla on WLAN ja LAN kytkennät.
Oikeat lisälaitteet eivät tietenkään tarvitse rakentelua vaan ovat valmiita.
Mikä on anyseelle selaimen osoite ja miten siinä osoitteessa viritetään kanavat?
Pitääkö netin ja selaimen olla aina päällä kun katsellaan televisiota?
Mikä on Hauppaugelle selaimen osoite ja kuinka selaimessa saadaan kaappamaan sisääntuleva tavara?
Mistähän hemmetin laitteiden rakentelusta horiset ja kasari hommista?
Anysee ja Hauppauge on jo valmiiksi rakennettu, ei niitä tarvi rakennella yhtään, vai pitäisikö muka modailla nämäkin että ne Ubuntussa toimisi?
Et siis totisesti ymmärrä suomen kieltä.
No nehän on siellä mihin asennat ne. Nakutat sinne reitittimen DNS:n ne osoitteet mihin asennat ne lisälaitteet.
Kaappaamisen tekee tietysti se lisälaite. Selaimella käytät sitä. Kaapatut tiedostot voi siirtää toki standardilla HTTP:lla.
"Mistähän hemmetin laitteiden rakentelusta horiset ja kasari hommista?"
Kyllä sinä olet se sama urpo joka jankuttaa joka ketjussa jostain 10v vanhoista romuista ja väitit myös että lisälaitteita rakenneltiin 80-luvulla.
"Anysee ja Hauppauge on jo valmiiksi rakennettu, ei niitä tarvi rakennella yhtään, vai pitäisikö muka modailla nämäkin että ne Ubuntussa toimisi?"
Jos ne ovat valmiita niin kytke ne käyttöön standardilla rajapinnalla.
Niinhän ne oikeat laitteet kytketään, ostan vaikka WLAN mokkulan ja syötän verkkoasetuksiin sen IP:n gatewayksi ja DNS:ksi, yhdistän tämän SSID:n ja syötän WPA2 salasanan.
Standardit on keksitty ja lisälaitteeseen kuuluu kaikki mitä tarvitaan sen kytkemiseksi standardilla tavalla.
Esimerkkinä analogia, että jos kytket vaikka hiustenkuivaajan sähköverkkoon niin siinä on standardi liitin, se kytketään sillä. Hiustenkuivaaja ei ole valmis jos sinne pistorasiaan pitää tunkea jotain hyppylankoja. Hiusteenkuivaajaan kuuluu kaikki mitä tarvitaan sen kytkemiseksi.
Täysin sama pätee lisälaitteisiin, ne pitää kytkeä standardilla tavalla ja lisälaitteeseen kuuluu kaikki mitä sen kytkeminen vaatii.
Vastauksessasi ei le pinontäkään järjen hippusta, et joko ymmärrä suomea tai et yksinkertaisesti tajua näistä asioista yhtään mitään.
"Jos ne ovat valmiita niin kytke ne käyttöön standardilla rajapinnalla."
Niinhän minä teenkin, Windowsiin kytken mutta edellä puhuttiin että toimisi myös Ubuntussa niin kysyinkin että miten niin sinä aloit väliin sekoilemaan ihan järjettömiä.
Eli siis Ubuntussa ei toimi lisälaitteet ja ohjelmistot kuitenkaan, väitetään vaan että toimisi ja kun kysytään miten niin aletaan sekoilemaan mielipuolisia ohjeita.
minä en ole mistään kasari laitteista puhunut ikinä, sekoilet taas.
Kyllä mulla ainakin toimii lisälaitteet ja ohjelmistot Ubuntussa eli vaikuttaa siltä että joko A. et osaa ja/tai B. et ole Ubuntua koskaan käyttänytkään.
"Niinhän minä teenkin, Windowsiin kytken mutta edellä puhuttiin että toimisi myös Ubuntussa niin kysyinkin että miten niin sinä aloit väliin sekoilemaan ihan järjettömiä."
Windowsiin ja Ubuntuun kytketään laitteet samalla standardilla tavalla samoin. Kytkentätapa on standardi, ei siinä ole eroa millä sitä laitetta käyttää.
Kyllä tämä tässä nyt taas vaikuttaa siltä että sinä et itsekään osaa kun ei ohjeita tunnu kuuluvan.
Joko valehtelet tai et osaa.
Ohjeet on jo annettu miten se tehdään Ubuntussa. Se rajahan menee siinä rajapinnassa, nimensä mukaisesti.
Se toinen puoli liittyy siihen lisälaitteeseen, että katso sen ohjeesta miten se laite kasataan.
No kun ei ole annettu ohjeita, et siis osaa suomen kieltä.
Avaat vaikka sen Firefoxin siinä Ubuntussa ja laitteen osoite siihen osoiteriville.
Siinä on homma tehty Ubuntun puolella. Lisälaitteen säätö tehdään lisälaitteen puolella, ei Ubuntussa.
Mulla ei ole tässä ketjussa mainittuja laitteita (videokaappareita), sanoin vain että NE LAITTEET JA OHJELMISTOT JOITA MINULLA ON, TOIMIVAT ONGELMITTA UBUNTUSSA! Ei minulla ole kaikkia maailman laitteita. Opettele lukemaan, windows-hihhuli!
Niin ja minulla ei ole tapanani valehdella!
M-Karille tiedoksi ettei Anyseetä ja Hauppaugea ohjata millään nettiselaimella vaan Anysee on digitv-"kortti" ja Hauppauge niinikään digitv-vastaanotin pc:lle! Reitittimiä ja mokkuloita ohjataan selaimella, eli älä sotke niitä tähän keskusteluun!
On kaksi standardia tapaa kytkeä lisälaite PC:n.
Ensimmäinen tapa on se , että se kytketään samaan verkkoon ja sitä käytetään standardeilla verkkoprotokollilla, ja erilaisille hallintalaitteille kuten näppäimistö tai hiiri, löytyy standardi USB:lle ja kuvaa voi siirtää myös HDMI/DVI:llä.
Sitä voi esimerkiksi skannerista skannata kuvan lähettämällä sähköpostiin, eli standardilla SMTP:llä siirtää sen. Sitä voi reititintä hallita standardiin tapaan selaimella.
Ja sama pätee ihan kaikkiin laitteisiin. Kytken esimerkiksi digiboksin telkkariin HDMI:llä ja lähiverkkoon standardeilla verkkoprotokollilla ja se toimii Näin ne kytketään standardilla tavalla.
Katsos kun et tunnu käsittävän, että jotain "muistipalikkaa" tai "näytönohjainta" ei ohjata selaimella kun se on komponentti. Sama pätee keskeneräisiin digivirittimiin, että jos ne on komponentteja eikä valmiitalisälaitteita niin tarvitsee nysväillä valmiiksi se.
Yksinkertainen analogiakin pätee, että hiustenkuivaaja on valmis kun se toimii niin että sen voi kytkeä standardiin pistorasiaan. Pelkkä moottori, käämi, hyppylankoja, nappi ja kotelo ei ole valmis vaan kasa komponetteja. Ne pitää kasata toimivaksi laitteeksi ja kytkeä standardilla tavalla.
Tutki ihan vapaasti miten se ADSL modeemi vaikka on tehty ja mitä se pitää sisällään että näet valmiin lisälaitteen laitteen etkä jotain komponenttia.
Jos hiustenkuivaaja ei toimisi pistorasiassa niin se olisi kuten Ubuntu.
Jos hiustenkuivaaja toimii pistorasiassa niin se on kuten Windows.
Ymmärrätkö itse nyt?
Ubuntulla voi käyttää ihan kaikkia standardilla tavalla kytketyt laitteita. Kyse on vain siitä että sinulla on jotain paskoja jota et edes osaa kytkeä. Tietotekniikassa se standardi kytkentä tapahtuu IP verkon ja standardien verkkoprotokollien välityksellä ja niillä toimii liikenne ja ohjaus sen lisälaitteen kanssa.
No ei s**tana! Nuo digitv-tikut kytketään USB-liitäntään eikä mihinkään ip-verkkoon! Tutustu noihin laitteisiin niin et jauha sontaa. Sulta meni nyt uskottavuus ja kasvot, pahemman kerran! Ja olet muka atk-ammattilainen..ei j*malauta...
"No ei s**tana! Nuo digitv-tikut kytketään USB-liitäntään eikä mihinkään ip-verkkoon! "
En minä ole kytkenyt Elisa Viihde digiviritintä mihinkään USB-porttiin vaan IP-verkkoon.
En myöskään ole kytkenyt ADSL reitititintä USB:llä.
USB-liitäntään kytketään päätelaitteissa HCI laitteita, kuten näppäimistö, hiiri, viivakoodinlukija ja jne.
USB:llä toki tehdään myös lisälaitteen sisäisiä kytkentöjä. Esim. LFD näytöissä on ihan normaalisti USB:llä kytkentä ohjaukselle.
Se että kytketään USB:llä viritin johonkin ei tarkoita, että se viritin olisi lisälaite vaan se on lisälaitteen komponentti. Valmis lisälaite siitä tulee silloin kun se on kytketty IP-verkkoon.
Täysin sama kun väität että hiustenkuivaaja olisi valmis laite kun siinä ei ole pistoketta vaan pitäisi jotain hyppylankoja kytke' että saisi sähköä siihen. Muista ne standardit.
Nuo 10v vanhat romut eivät oikeasti olleet valmiita lisälaitteita vaan komponentteja.
Ei jumaliste, tutustu oikeasti noihin laitteisiin! Äläkä sotke stand-alone digibokseja tähän keskusteluun! Oikeasti, tänäkin päivänä myydään Usb-liitäntäisiä digitv-tikkuja mm. Verkkokauppa.comissa eikä ne ole mitään 10v vanhoja romuja.
Miten voit ollakin noin v*tun tyhmä?
"Ei jumaliste, tutustu oikeasti noihin laitteisiin!"
Olen nähnyt. Ne ovat komponentteja. Ei valmiita lisälaitteita.
"Oikeasti, tänäkin päivänä myydään Usb-liitäntäisiä digitv-tikkuja mm. Verkkokauppa.comissa eikä ne ole mitään 10v vanhoja romuja."
Ja ne ovat komponentteja. Ei löydy standardia kytkentää. USB-porttiin kytketään myös komponentteja, ei ainoastaan kotelon sisälle.
Se lisälaite nimeomaan pitää toimia stand-alone, muuten se on komponentti siihen laitteeseen mistä valmis kokonaisuus saadaan kasattua.
Ääh...mä luovutan. Et sä pysty keskustelemaan järkevästi. Mulla on muutakin tekemistä kuin kinata sunkaltaisesi mitään mistään tietämättömän tyhmyrin kanssa.
Minähän se nämä asiat tiedän, sinä et. Komponentti on komponentti, valmis lisälaite on valmis lisälaite.
Onko sun mielestä usb-tulostinkin vain komponentti? Jos sun logiikkaa noudattaa niin kyllä. Minun mielestäni se on kyllä lisälaite/oheislaite eikä komponentti.
P*skat sinä mitään tiedä! Se että olet opiskellut alaa minua enemmän, ei tee sinusta minua osaavampaa ja tietävämpää, siis älä kehuskele papereillasi kun tietämystasosi on lähes nolla. Minäkin pelkkänä tietokoneasentajana sentään tiedän enemmän ja että USB ON standardi tapa liittää laitteita koneeseen!
Pelkät tutkinnot ja paperit EI kerro todellisesta osaamisesta, todellinen osaaminen on erikseen.
"Onko sun mielestä usb-tulostinkin vain komponentti?"
Voi olla lisälaite se koska noille on standardeja: http://www.usb.org/developers/docs/devclass_docs/usbprint11a021811.pdf
"Minäkin pelkkänä tietokoneasentajana sentään tiedän enemmän ja että USB ON standardi tapa liittää laitteita koneeseen!"
USB on standardi liitin mutta laitteen kytkentä ei välttämättä. Se ei ole silloin standardi jos se kytketään päätelaitteeseen niin että tarvitsee jonkun ajurin tai ohjelman lisäystä. Silloinhan se ei ole liitetty standardilla tavalla vaan lisälaitteen tekniikkaa on tungettu toiseen laitteeseen.
ubuntu 16.04.2 lts 64 bit
hyvää: chrome ja vastaavia apuohjelmia on kuvankäsittelyyn, verkkoyhteyksiin mitä windows
huonoa: jotkut kansalaisen peruspalvelut, vaikkapa te-palvelut sivustoon ei jostain syystä pääse jos joku tämmöinen linux tyyppinen järjestelmä, tähän asit kokeillut tän ubuntu ja muistaakseni peppermintos myös, (32 bit ja 64 bit)
tärkeintä on köyhän tietytt ees kelan sivule päästä ja sinnehän pääsee millä tahansa järjestelmällä joka yhteydes nettiin
ilman muuta jotain jää ilman mutta tää tietokone maailma on sen verran monipuolinen että tulet huomaamaan, muutos vain kehittää luovuutta ja löydät pian vaihtoehtoja
samoille asioille
tosin videot koko ruudulla ei ihan sata prosenttisesti kyl mene, mutta riittämiin, kun huomioi että nämä suoratoista videot on ilmaisia kuitnekin
samoin tuo palomuuri juttu saa aluksi miettimään, mut ilmeisesti täysin sama mikä se asetus on, jos kytkettävä kone missä tää linux ubuntu tms. on, on kytketty wifillä netti, tällöin se palomuuri on jo siinä toises laittees, seim. älypuhelin josta jako?
tai pysynee portti näkymättömänä
en ole itse normaalilla peruskäytöllni havainnut mitää ongelmia että joku pääsis terroroimaan laitteistoani tai ohjelmistoa
"huonoa: jotkut kansalaisen peruspalvelut, vaikkapa te-palvelut sivustoon ei jostain syystä pääse jos joku tämmöinen linux tyyppinen järjestelmä, tähän asit kokeillut tän ubuntu ja muistaakseni peppermintos myös, (32 bit ja 64 bit)"
Höpöhöpö. Ubuntu toimii kaikissa palveluissa. Se tekniikka kun on standardoitua.
Jos palvelu ei toimi niin syy on esim:
1. Modeemi on jumissa
2. Nimipalvelu asetukset pielessä
3. Palvelussa huoltokatko
4. Yhteys pätkii johtuen operaattorista tai on vaikka joku mobiililaajakaista mikä pätkii
5. Muu vastaava
"huonoa: jotkut kansalaisen peruspalvelut, vaikkapa te-palvelut sivustoon ei jostain syystä pääse jos joku tämmöinen linux tyyppinen järjestelmä, tähän asit kokeillut tän ubuntu ja muistaakseni peppermintos myös, (32 bit ja 64 bit)"
Väite on niin törkeä, että tässä on M-Karia kompattava.
Linuxissa ei ole mitään sellaista mikä estäisi TE- yms. palveluiden käytön.
Hienoa et jollakin toimii, mulla ei. Yle areena ja videot takkuaa niin, että ei tule katsomisesta mitään, netti surffailussa ei ongelmaa. Johtuuko nettitikusta vai mistä? Koska samalla koneella ja levyllä Ubuntun rinnalla, Windows 10:llä toimii Yle areena ja videot.
Ei se vaan taida olla yhteensopiva, 3-vuotta vanhaan Lenovoon?
"Hienoa et jollakin toimii, mulla ei. Yle areena ja videot takkuaa niin, että ei tule katsomisesta mitään"
No milläs tavalla se Yle Areenan video liittyy TE-toimiston palveluun?
Yle Areena käyttää standardinvastaista Adobe Flash Player tekniikkaa joten se edellyttää että sellainen lisäosa on kytkettynä päälle. Löytyy toki Ubuntusta valmiina, on päälle kytkemistä vailla kun oletuksena standardinvastaisia virityksiä ei useinkaan ole käytössä.
Ja kun Ubuntusta löytyvä Flash plugin on käytössä, se edellyttää että yhteys toimii nopeasti ja näytönohjaimen kiihdytys toimii häiriöttä.
"Yle Areena käyttää standardinvastaista Adobe Flash Player"
Ei kaikki. Esimerkiksi Siskon peti näkyy ilman flashin hyväksyntää.
En minä ole kirjoittanut mistään TE-toimistosta. Kaikki Flash Playerin lisäosat ovat päällä ja mitkään videot eivät toimi, eivätkä suoratkaan lähetykset. On se herralle kova paikka, kun rakas Ubuntu häviää Windows 10:lle, edes jossain. Se on turha tulla selittämään mitään jonnin joutavia selityksiä, jos ei ole mitään käyttökokemusta käyttöjärjestelmistä rinnakkain samalla kovalevyllä.
Flash Playeria on vain yksi lisäosa, ei useita. Joten tuo kuullostaa siltä että olet tehnyt jotain väärin.
Ubuntussa toimii ihan hyvin videot eikä häviä mitenkään Windows 10:lle. Videot toimivat miljoonilla muilla mutta sinulla ei, joten vika on sinussa.
Täällä ainakin Ubuntulla toimii sekä Yle Areena, Mtv Katsomo että Youtube joten vika ei ole Ubuntussa vaan sä teet itse jotain väärin.
Minulla koneesta löytyy
Flashplayer-Motsilla
-"- - Chromium
eri numeroilla.
Eipä näytä Ubuntussa olevan tuollaista pakettia. Flash Player ja vastaavat on kytketty päälle jotain 9v ajan lisäämällä ubuntu-restrictred-extras paketti. Tuo sitten lopulta nykyisessä Ubuntu 16.04 LTS:ssä lisää paketin flashplugin-installer