Olipa loistava juttu radiossa nyt keskiviikko-iltana. Ei ole tulossa kasvihuoneilmiötä vaan olemme matkalla uuteen jääkauteen ja kylmenevään ilmanstoon. Eli Trump on täysin oikeasssa.
Jos epäilet, tässä on tiedemies, jonka sanoma on, että "vuodet eivät ole veljiä keskenään". Kuunnelkaa juttu lustoista, kestää 14 minuuttia. https://areena.yle.fi/1-4237953?autoplay=true
"ILMASTOMUUTOSTA" EI OLE
5
464
Vastaukset
- muutos-on-muutos
Ilmasto on aina muuttunut omalla syklillään. Ilmaston muutos on nyt sitä että ihminen teoillaan kiihdyttää luonnon omaa sykliä. Ei puhuta siitä että se pelkästään lämpenee. Muutos on muutos, oli se sitten lämmin tai kylmä.
- SunilanUkko
Kasvihuoneteoriassa on heikkouksia:
-Ilmasto on muuttunut aikojen kuluessa voimakkaastikin.
-Aurinko ei ole aina paistanut yhtä voimakkaasti, katso käyrä "Auringon aktiivisuuden muutokset 14 C:ssa":
https://fi.wikipedia.org/wiki/Pieni_jääkausi
-Ilmakehässä on aina ollut hiilidioksidia.
Ennen teollistumista ilmakehän hiilidioksidi oli lähtöisin eläinten hengityksestä ja eloperäisen aineksen maatumisesta sekä metsäpaloista. Maatumisessa syntyy myös metaania joka on toinen merkittävä kasvihuonekaasu.
Hiilidioksidi ei kuitenkaan ole jäänyt ilmakehään vaan se on aina poistunut sieltä jotenkin. Miten? Kasvien yhteyttäminen eli fotosynteesi on ilmiö joka vaatii hiilidioksidia.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Fotosynteesi
Alkuaineanalyysissä voidaan todeta että puolet puun painosta on hiiltä. Miten se on sinne joutunut? Tyhjästä? Kyllä se on lehtivihreä joka on sitonut sen ilmasta. Kasvi ei voi elää ellei se saa ilmasta hiilidioksidia.
Entäs fossiiliset polttoaineet eli öljy, kivihiili ja maakaasu. Ne ovat syntyneet muinoin kuolleitten kasvien ja eläinten jäännöksistä. Ovat siis maahan kapseloitunutta hiiltä. Kaikki eloperäinen hiili on tullut kiinteään muotoon yhteyttämisessä. Petoeläin syö kasvissyöjäeläimen jonka syömä kasvi on tarvinut kasvaakseen hiilidioksidia. Elämä maapallolla perustuu siis yhteyttämiseen ja se taas tarvii hiilidioksidia.
Hiilidioksidia käytetään myös lannoitteena kasvihuoneissa:
https://wikikko.info/wiki/Kasvien_kasvutekijät
"Suositeltava hiilidioksidipitoisuus on noin 1 000 ppm (parts per million)"
"Vuoden 2017 lopulla ilmakehän hiilidioksidipitoisuus on keskimäärin 0,04 % (405 ppm)."
https://fi.wikipedia.org/wiki/Hiilidioksidi
Ilmakehän hiilidioksidipitoisuus on siis kasvien kasvua rajoittava tekijä. Eli ilman hiilidioksidipitoisuuden kasvu nopeuttaa kasvien kasvua joka taas sitoo ilman hiilidioksidia. - viherpakana
Olen täysin samaa mieltä. Luonto hakee kyllä tasapainonsa ihmisestä huolimatta. Ei kaikki ole ihmisen syytä, eikä ihminen voi vaikuttaa ihan kaikkeen.
Ihmiset ovat aina olleet uskonnollisia ja nyt kun olemme hylänneet raamatulliset asiat, on tilalle tullut tämä vihreä uskonto. Pelkkää huuhaata ja pelottelua sekin. Saapa nähdä, mikä tulee olemaan seuraava valtauskonto, kun tämä on kaatunut omaan mahdottomuuteensa. - nahtyon
On mukavasti hupeltajia taas liikenteessä. ...kirjoitti muuan Veikko Huovinen aikoinaan.
- ateisti23
No kyllä vihreys on uskonto. Ilman lujaa uskoa se olisi tyhjä kupla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei205313- 501371
- 11807
Missä olitte kun oli teidän tähän saakka kaunein yhteinen hetki?
Me olimme rannalla erään kiven päällä❤️58778- 46752
Mitä teet nainen
Jos saat tietää että mies on elänyt yksinäistä ja rauhallista elämää sinua kaivaten, ei ole ollut muiden naisten kanssa,52747- 46744
Mitä vastaisit
Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle49736Joko Martinalla uusi aviomies hakusessa
Onko jo Raya sovellukseen laitettu uusi vetoomus vetämään... ja mistähän maasta mahtaa olla seuraava sulhasehdokas. Suom132725Onko oikein? Kaikki naiset "jäivät rannalle" Maajussille morsian -pääsarjasta - He ovat mukana!
JES, Maajussille morsian starttaa ja tiedossa on tuttuun tyyliin kaksi eri ohjelmaa: Maajussille morsian ja Maajussille8724