Poksin Päivystyksen Ruuhkamittari

ruuhkamittari

Poksin päivystyksen ruuhkamittari otettiin käyttöön — kouvolalaisilta toivotaan palautetta ja toiveita
20.9.2017 12:57
Kuva: Katja Juurikko
Pohjois-Kymen sairaalan päivystysruuhka nousi puheenaiheeksi viime keväänä.
Pohjois-Kymen sairaalan päivystysruuhka nousi puheenaiheeksi viime keväänä.

Pohjois-Kymen sairaalan päivystyksen jonotustilannetta pystyy nyt seuraamaan verkossa. Osoitteessa kouvolaruuhkamittari.azurewebsites.net oleva ruuhkamittari kertoi kello 13:n aikoihin, että päivystyksessä on ruuhka ja että avaamisajan jälkeen on palveltu 53:a asiakasta.

Kouvolan terveysjohtaja Kari Kristeri lupasi huhtikuussa, että päivystyksen jonotusaikoihin tulee reaaliaikainen seurantajärjestelmä. Tämä liittyi sosiaalisessa mediassa puhjenneeseen kohuun sairaan lapsen tuntikausien jonotuksesta Poksin päivystyksessä.

Verkossa oleva mittari on vielä keskeneräinen. Kristerin arvion mukaan parin viikon kuluessa lisätään ainakin tarkempi tieto jonotusajoista. Mittari tulee näkymään ainakin Kouvolan verkkosivulla ja näytöllä päivystyksessä.

— Minulla on ajatus, että verkkoon voisi myöhemmin tulla nähtäväksi myös se, milloin kullakin terveysasemalle on seuraava vapaa akuuttipäivystyksen aika ja seuraava vapaa lääkäriaika. Samoin voisi kertoa, montako asiakasta päivittäin palvellaan kasvotusten ja puhelimitse, jolla ihmiset tietäisivät, mitä me täällä teemme.

Kristeri toivoo kouvolalaisilta palautetta mittarista ja toiveita sen sisällöstä. Kirjoita ajatuksesi kommenttikenttään.
Kimmo Puhakka
Aiemmin aiheesta:

Perjantai-illat ovat Poksin päivystyksessä ruuhkaisinta aikaa (17.4. 6:00)
Poksissa otetaan käyttöön ruuhkamittari, josta odotusaikoja voi seurata reaaliajassa (8.4. 9:49)
Kouvolan selvitys vauvan kohtelusta Poksissa: Perheen kohtaamisessa epäonnistuimme — hoitopäätöksissä ei virheitä (8.4. 8:27)
Poksin päivystyksessä olleen tytön isä: Arvasimme lääkäreiden puolustautuvan (8.4. 7:30)
Uutisen takaa: Myrsky levisi somesta Poksin päivystyksen käytäville (8.4. 6:44)
Kouvolan terveysjohtaja käynnisti selvityksen vauvan hoidosta Poksissa: ”En ymmärrä, miten terveydenhoidon ammattilaiset voisivat toimia näin” (4.4. 16:15)

1

1253

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minne on hävinnyt ruuhkamittari?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      8
      1656
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      128
      1653
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      251
      1179
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1078
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      199
      1038
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      128
      929
    7. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      2
      866
    8. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      10
      845
    9. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      48
      843
    10. Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?

      Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks
      Haapavesi
      29
      837
    Aihe