niin orioniin menossa huhtikuu, oisko vinkkejä hyvistä ruoka/olut paikoista, ei mitään räkälöitä eikä mitään 7 tähden loistokkuutta. siis keskitason mestoja ja vaikka menomestojakin.Hintataso stadiin verrattuna
edukkaita/tasokkaita ruoka/juoma paik
2
642
Vastaukset
- minna
Itse tykästyin viime elokuussa ainakin Velryba-nimiseen kahvila-ravintolaan. Hyvää ruokaa, edulliset hinnat ja mukava henkilökunta. Sijaitsee Opatovicka-kadulla suht lähellä Tesco-tavarataloa. Halvallahan siellä Prahassa saa mahansa täyteen. Ateria kahdelle hengelle alkuruokien, oluiden ja kahvien kanssa ei tainnut kertaakaan olla yli 15e, eikä tosiaan missään räkälöissä käyty.
- Täysi vatsa
Jos haluat kunnon ruokaa, mene Medvidku-nimiseen ravintolaan. En ole koskaan saanut yhtä mureaa ja hyvää pihviä kuin siellä. Paikka on lisäksi kohtuullisen savuton - toisin kuin useimmat tsekkiläiset ravintolat. Eikä ole kallis.
Kävelyohje: Vaclavin aukion päästä sitä 28. vuosipäivän katua, joka vaihtuu pian Narodniksi. Siitä kääntyy Na Presbyte - ja paikka on pian siinä vasemmalla (ei se samanniminen pubi, vaan ravintola vieressä).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p1218656Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su4307907Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-105488Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite825139Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill294949Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?2373467- 1253174
Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os353076Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin853069Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps252680