Kinnulassa lapset päivällä ilman ruokaa

Kinnulan koulun pienimpin lasten ruokailu alkaa 9.30!!!! loppupäivä sitten välissään, JASSO!!
päättäjät taitaa vasta itse heräillä siihen aikana.

muut koulussa ruokailevat normaaliin lounas aikana.
19565
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Kuka tämän päätöksen on tehnyt?
Jos kunnan virkamies niin vanhemmat hakevat kyseisen henkilön lounastamaan samaan aikaan ja huolehtivat myös sen, ettei kyseinen tyyppi saa syömistä/kahvitaukoa ennen virka-ajan päättymistä! Ei se siunailu mitään auta, toimintaa tarvitaan....

Äänestä
  • Pekka Kanervion käskystä kätyrit.

    Kunnanjohtaja kontroloi kaikkea, tuntuu vihaavan erityisesti koululaisia, tykkää rahasta;)

    Äänestä

  • Rehtori, sivistyslautakunta, sivistysjohtaja yms.

    Piilossa päättävät;)

    Kukaan ei uskolla tulla esiin puolustamaan 'päätöstään'.

    Äänestä

Olisko näillä koulun pienemmillä kuitenkin jonkin verran lyhkäisempi päivä kuin isommilla. Iltapäivätoiminnassahan saa sitten varmaan välipalaa, ja ainakin kotona luulisi ruokaa löytyvän, etteivät nyt ihan koko loppupäivää nälissään nämä ressukat.

Äänestä

9:30 ruokalaan 12:15 loppuu koulu ei oo niin pitkä väli että valittoa pittäis

Äänestä
  • Syötkö sinä lounaan 9:30 vaikka päivä päättyisi 10:00?

    Sitäpaitsi kolmosluokka tulee kotiin klo 14:00, eli mahdotonta ilman että lapsi kärsii.

    Törkeää ihmisoikeuksien loukkaamista, mutta sitähän hallinto haluaakin.

    Äänestä

Kyse aamupalasta. Kannattaa kannella aviin vaikka siitä ei mitään apua olekkaan

Kanervio sulki muholan koulun, jolloin ruokalassa ei enää ole tilaa.

Kuljetuskulut nousi 60 000eur/v, Koulun sulkemisesta säöstö siis nolla.

Kanervion takia koulutkin sekaisin

Äänestä
  • Eli Pekka siis tietentahtoen aiheuttaa pahas oloa lapsille;) olisiko lapset kiusanneet häntä kun oli opettajana?

    Myös ennen 9 alkava koulu aiheuttaa oppimisvaikeuksia useiden tutkimusten mukaan.
    Pekka muutti aloitusajankin heti kun mahdollista.


    Aika raakaa kiusaamista, voi voi

    Äänestä

  • Kinnula ei ole YK:n ihmisoikeussopimuksessa mukana, siis mitään laitontahan lasten oikeuksien törkeässä polkemisessa ei siis ole.

    Lisää palkankorotuksia Pekalle?

    Äänestä

  • Minä luulin että Muholan koulu suljettiin homeongelman takia ja sen tekivät luottamusmiehet.
    Toki voin olla väärässä mutta noissa arvosteluissa ei ole mitään perusteluja joita olisi hyvä laittaa kirjoituksensa tueksi.

    Äänestä

  • Kuljetuskulujen nousun voi kysyä kunnanjohtajalta. Joitan kymmeniä tuhansia, mikä lie tarkka luku?

    Homeongelmaa ei ollut kun olin ostamassa koulua, mihin home lie katosi, heh. Keskuskoululta toki on löydetty hometta.

    Asiatonta valehtelua Pekalta, josta tein juuri rikosilmoituksen. AVI:han ei mitään pysty asiattomuuksiin tekemään, rikosilmoitus kannattaa aina tehdä, joutuvat edes olemasn tutkivinaan;(

    Jo 2009 on oppimisvaikeudet yhdistetty liian aikaiseen koulunalkuun:

    Linkki:

    https://www.tiede.fi/artikkeli/jutut/artikkelit/antakaa_koululaisten_nukkua_


    Tästä löytyy paljon tietoa, ja varmaan kaikki asian tietääkin kun on jopa lakia yritetty saada ettei koulu saisi alkaa ennen 9. Ennen kinnulassa toimittiin oikein, nyt lapsia kohdellaan todella epäoikeudenmukaisesti, viedään ruoka ja lepo, toki lain voimalla, mutta mitään hyvää tuosta ei lapsille seuraa

    Äänestä

  • Seurasi toki kunnanjohtajan palkankorotus;)

    Jotain hyvää edes jollekkin, heh

    Äänestä

  • Koulun alkamisajasta kunnanjohtaja kielsi keräämästä adressia koulun tilaisuuksissa.
    Demokratiaa pyritään estämään kaikin keinoin.


    Missähän muualla saisi kaikki asiaan liittyvät vanhemmat paikalle?

    Äänestä

  • Demokratian irvikuva, kuyen lehdissä lukeekin:)

    Äänestä

Onkohan tämäkin homma kommareitten syy?

Äänestä
  • Mihin lie Kunnanjohtaja Pekka kuuluukaan?

    Äänestä

Ei taida päättäjien lapsia aamupalaryhmässä?


Onhan se nähty, millainen diktatuuri kunnan johdossa vallitsee.


Pahiksista on vaan vaikea päästä eroon, kunnan hallitus, valtuusto, kunnanjohtaja, rehtori.. Hallituksen pj pahimmista päästä myös.

Äänestä

Aika paljon kuntalaiset sietävät, jopa lasten pahoinpitelyä hallinnon toimesta.

Ei onnistuisi sivistysmaissa, kansalaiset altivoituisivat, kinnulassa lannistuvat.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


hetkinnulastajuu kirjoitti:

Kinnulan koulun pienimpin lasten ruokailu alkaa 9.30!!!! loppupäivä sitten välissään, JASSO!!
päättäjät taitaa vasta itse heräillä siihen aikana.

muut koulussa ruokailevat normaaliin lounas aikana.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu