Mercury 80 hv ongelma

yamahamihenmustasurma

Kyseessä 80 heppanen vm 1990 "salkkumallin" 3 pyttynen tuorewölyvoitelukone 1165kuutioinen.
Ongelmana on että joskus alimpaan pyttyyn pääsee vesihelmi muualta kuin kaasarista. Kannentiivistettähän näissä ei ole joten onko kokemuksia tästä 70 - 90hv konetyypistä että kumpi kannattaa avata ensin pakkokanava vai ottaa kone rikistä irti. Oma villi veikkaus on että joko pakokannen tiiviste tai rikitiiviste on huonossa hapessa. Puristukset on joka pytyssä tasaiset 9 kg ja kone on tuskin ikinä ollut auki. Tähän asti pelannut kuin sveisiläinen kello. Vai onko joku muu mahdollinen kohde joka kannattaisi tsekata. Niin ja ostaisin uuden jos olisin syntynyt hopealusikka suussa.

4

359

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ikävästi tehty lisätä tuo viimeinen lause. Onko sinulla yleensäkin tapana pilata muiden vittuiluhuvit?

    • helppokorjaus

      Laita kannentiiviste jos se puuttuu niin vika on korjattu.

    • Yamahaman

      Ko. konemallissa ei ole kannentiivistettä eikä varsinaista kantta. Kannattaa aloittaa koneen takaa katsottuna vasemmalla puolella sijaisevan pakolevyn tarkastus...hyvin usein tiivisteiden vaihdolla selviää jos varsinainen levy on ehjä. Tosin Mercury kokemukseni on sen verran huono että yhteen tälläiseen olen ko homman tehnyt mutta toivottavasti joku Mersumies vahvistaisi minun olettamukseni.

    • yamaha4ever

      Kun ottaa työkalut käteen niin kannattaa se rikitiivistekin vaihtaa...tuon ikäsessä 2t koneessa sieltä saa putsattua paljon karstaa pois. Omassa 50 hv Jammussa oli paljon karstaa kun tuli nuppi irroitettua että sai kampiakselin stefat vaihdettua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      19
      5363
    2. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      569
      2707
    3. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      22
      2589
    4. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      151
      2260
    5. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      24
      2197
    6. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      82
      1664
    7. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      146
      1555
    8. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      131
      1335
    9. Nainen, vaikka olen ja asun yksin

      Saan silti seksiä aina kun tahdon. :/
      Ikävä
      129
      973
    10. Terveiset kaivatullesi

      kesän aluksi tähän ketjuun.
      Ikävä
      86
      924
    Aihe