S24:n palstoilta irtoaa nykyisin nihkeästi vastauksia, vaikka menisi matkalle suurkaupunkiinkin. Mitä sivustoja suosittelisit? Ulkomaalaisia? Kotimaisia?
Parhaat matkailusivustot?
4
385
Vastaukset
- Matkablogit
Suosittelen googlaamaan matkakohde kokemuksia blogi. Siis esim. jos olet menossa Irlantiin, hae "Irlanti kokemuksia blogi". Matkablogeja on Suomessa satoja ja on vaikea löytää paikkaa, josta ei olisi useampi tyyppi jo kirjoittanut! Saat blogien kautta paljon laajemmin tietoa kuin täältä palstalta, ja voit myös kysyä blogin kirjoittajalta suoraan kokemuksista kommentoimalla postausta. Voit myös selata matkailuaiheisia blogeja esim. Blogit.fi-sivustolla.
- Reissupostauksia
Facebookissa on myös Reissupostauksia-ryhmä, johon matkabloggaajat jakavat postauksiaan. Siellä voi hakea niitä aiheen mukaan ja myös pyytää linkkaamaan aihetta käsitteleviä postauksia.
- hilppi29
http://tarjoushaukka.fi/halvat-lennot/ on ihan hyvä jos haluu halpoja lentoja ihmetellä
- fossiilimatkaaja
TripAdvisorilla on aktiivista keskustelua kohteiden mukaan, mutta siellä on aika huono trollinsietokyky eli asiallisesti pitää toimia. Ja jenkit on sielläkin eniten äänessä ja usein vähän yksinkertaisia.
Pallontallaajat on suomenkielinen keskusteluforum. Hiljainen ja keskittyy reppumatkailuun.
Blogit on nykyään niin usein "kaupallista yhteistyötä", ja aika surullisia itsestäänselvyyksiä täynnä, että itselläni ei riitä hermo lukea. Youtubessa on parempaa tarjontaa, vaikka olisikin sponssattua. Käyvät usein jännissä paikoissa ja videoita katsomalla saa jonkinlaista käsitystä alueesta paremmin kuin blogien ylivalotetuista kuvista.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee632132Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."51795Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2361288En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71950Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.87935Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki21855Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?112762Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin38719- 19706
Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun
mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?93689