Mulla on-01 vvt 1.8 farkku anjovis missä palaa vikavalo. Koodi ilmoittaa että kone käy laihalla seoksella.. Voisiko vika olla lambdassa? Merkkihuollossa ei osattu mitään yhtä vikaa määrittää.
Vikavalo avensiksessa
11
1070
Vastaukset
- 3113
No on se kumma, jos ei merkkihuollossa osata korjata. Vois olla ilmasassamittari, vois kokeilla jonkun tutun autosta ehjällä. Tosin vikavalo pitäisi varmaan nollata samalla.
- Piirainenk
Toyotalla epäiltiin murtumaa pakoputkessa tai vikaa pakosarjassa taikka juurikin ilmamassamittaria. Kaikki on vaan niin kalliita korjauksia merkkihuollossa etten viittiny arvaamalla alkaa korjuuttaa..
- Luultavastii
Ehkä massa mitsku paskana jos ei ole egr venttiili tai takaisku venttiili venakopassa karstainen?
- ei.ollenkaan
Luultavastii kirjoitti:
Ehkä massa mitsku paskana jos ei ole egr venttiili tai takaisku venttiili venakopassa karstainen?
Ei oo egr-venttiiliä.
- jälkiviisaton
Sit se on ilmamäärä antura joka on sökö, mutta varmasti vielä kuitenkin!
- mersumies2
Pikainen yhteys Kuusakoskelle. Siellä Tohjolle annetaan kivuton loppu.
- 5115
No ei se oo kivuton omistajalle
- putketruostuupuhki
Veikkaan myös pakosarjaa, vanhemmiten ruostuu rikki, parikin olen jo ehtinyt vaihtamaan ja takaputkia tietenkin enemmän. ikävä vaihtaa eikä tule halvaksi.
- Sama-Vika
Pariin kertaan on identtinen vika korjaantunut ilmamassamittarin puhdistuttamisella vm 2000 1.6:ssa. Lambda-anturin vaihdon hinta-arvio oli muistaakseni 400€ ja sitä ei pikahuoltopuoli ottanut hoitaakseen kun kertoi että aina välillä vastaan tulee sen perusteellisesti juuttunut tapaus. Eli tar's korjauttaa varsinaisen huollon puolella mutta kuuleman mukaan ei olisi amerikantemppu vaihtaa itsekin?
- Sama-Vika
jatkoa...
Eli käsittääkseni varsinainen vika on siellä anturissa ja se alkaa ensi oireilemaan siten että varsin pienikin alkava epäpuhtaus ilmamassamittarissa saa vikakoodisn nousemaan.
En siis tiedä asiasta yhtään mitään mutta vika on saatu siis pois aina ilmamassamittarin putsauksella. Huollon arvaus on että anturi oikuttelee...
- Inhaahommaa
On muuten tylsimpiä huoltohommia nuo pakoputken rassaamiset. Ruostetta ja kuraa kaikkialla ja osat ei irtoa kunnolla eikä ainakaan ehjinä. Minä annan suosiolla korjaamon tehdä. Kyllä ne sitten aina vaihtaa vähän enemmän kuin olisi tarpeen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu2057406Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1313329Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?1161964"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?611942Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p631889- 191839
Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am851834Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.61695Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171571- 791524