Taas on pohdittu koulujen homeongelmia. On se merkillistä, että vain kouluista löytyy hometta, kun Kokkolassa on tuhansia kotitalouksia,. Koululaiset ovat kouluissaan vain arkisin 3-6 tuntia josta neljäsosa ollaan raittiissa ulkoilmassa. Missä ihmeen "välissä" oppilas voisi altistua homeelle.
Suurin osa ajasta vietetään kotona. Miksei koteja tutkita homekoirien avulla. Pahimmat homevauriot löytyisivät Nirristanista ja muista vanhoista asuinlähiöistä kuten Ykspihlajasta.
Suurin osa ajasta vietetään kotona. Miksei koteja tutkita homekoirien avulla. Pahimmat homevauriot löytyisivät Nirristanista ja muista vanhoista asuinlähiöistä kuten Ykspihlajasta.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kirjoittele reijo vain kopiojuttuja tekojärvistä ja jätä nämä hometalo jutut viisaimmille.
Nythän on näin ,että tutkimuksessa, jossa vertailtiin keskenään espanjalaisia, hollantilaisia ja suomalaisia kouluja, todettiin, että suomalaisten, terveyshaittoja aiheuttavien koulujen huonepöly oli kuollutta,kun eurooppalaisten verrokkien huonepölystä taas löytyi rikas mikrobisto. Tutkimusten perusteella voidaan olettaa, että syitä on monia: liikaa kemikaaleja, liian vähän raittiin ilman liikettä, liian tiiviit rakenneontelot . Mikäli ihmisen puolustusjärjestelmä ei saa riittävästi työtä helppojen mikrobien torjunnassa, syntyy herkästi allergiareaktioita. Ulkoilmamme, erityisesti metsäilma sisältää rikkaan mikrobiflooran, joka pitää elimistömme järjestelmät aktiivisina ja viritettynä. Suuri osa yleisesti käytössä olevista puhdistusaineista sisältää aivan turhan voimakkaita ja mikrobeja tuhoavia aineosia.Joten ikkunat auki ja välitunnilla ulos.On täyttä hölmöyttä purkaa ja laittaa käyttökieltoon rakennuksia ja kuka tämän kaiken hölmöilyn maksaa?Sinä.