Marjastus/lomailu

Marjaraataja

Itse hyväkuntoisena eläkeläisenä (minimieläke), vaimo työtön, olemme keränneet syksyisin marjoja, kun ei muutakaan tekemistä ole. Keräämme mustikoita ja puolukoita, ja myymme ne välittäjille ja torikauppiaille Keski-Suomessa.
Kaksi vuotta sitten keräsimme marjoja 652 kg, rahaa saimme 2366 e . Viime vuonna myöhästyimme mustikan keruusta, joka rahaa tuo, ja keräsimme 1018 kg (enimmäkseen puolukkaa) ja saimme1237 e. Tänä vuonna on mustikka ollut huonolaatuista täällä ja puolukasta tulee olemaan pulaa, koska thaipoimijat ovat jo lähteneet kotiin. Tähän mennesä mustikasta saimme 206 kg, 1237 e, ja puolukan poiminta jatkuu yhä. Tänään tienestit nousivat jo yli 2000 euron.
Työtähän se vaatii, eikä tuntipalkkaa kannata laskea, mutta emme natise huonoa tienestiä, vaan iloisesti kestämme kipeän selän ja ostamme itsemme täältä loskan keskeltä talveksi Thaimaahan.
Joka sanoo, ettei tuolla rahalla Thaimaassa talvea pärjää, niin kyllä pärjää, kun valitsee halvat lennot ja paikan (esim. Prachuap Khiri Khan!)
On aika kivaa kölliä riippumatossa, käydä biitsillä kävelyllä (heittoverkolla kalastus on taitolaji, sekin onnistuu), ja pohtia ensi kesän marjasatoa.
Tähänkin kommentteja löytynee raatamisesta Kelan rahojen väärinkäyttöön, mutta istukaapa siellä sohvillanne tai suunnistakaa lähikapakkaan kärtyämään toimettomuudesta. Meillä liput on jo plakkarissa!

0

318

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. kenen näköinen

        kaivattusi on ?
        Ikävä
        53
        927
      2. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

        Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
        Maailman menoa
        67
        686
      3. Mitä haluaisit kysyä tänään

        Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
        Ikävä
        55
        660
      4. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

        Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
        Jämsä
        50
        649
      5. Olen luovuttanut

        Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
        Ikävä
        33
        573
      6. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

        Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
        Kotimaiset julkkisjuorut
        7
        556
      7. En välitä sinusta yhtään

        Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
        Ikävä
        33
        554
      8. Ei se nainen edes oo

        mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
        Ikävä
        51
        503
      9. Hyvä ihminen

        Koetko olevasi hyvä ihminen ja kohteletko toisia arvostavasti?
        Ikävä
        77
        474
      10. Nainen. Onko meissä

        Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
        Ikävä
        33
        435
      Aihe