apua en selviä elää yksin 58v hylätty

uppoan

Auttakaa! Olen 58v eronnut nainen .hylätty vauvana. Aina turvaton paitsi toisen kainalossa ja suhteessa. Olen kiltti ei mielisairautta. Lapsuuden trauma. 20v liitossa Mies löysi uuden naisen. Ammatti auttajat ei pysty auttamaan. Tarviin kumppanin. Onko joku samassa tilanteessa.? Yritin itsemurhaa tyska niin suuri. Sukulaiset ei auta. Eikä sairaala. Tarviin rakkautta ja läheisyyttä ja turvaa. Keho huutaa läheisyyttä vapisen pelosta kamala ahdistus. Sielun kumppani.?

5

284

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ffhkt

      Kumppaniksi en nyt muutu mutta sen neuvon että liikunta on parasta psyykelääkettä. Ehkä se kumppanikin tulee lenkillä vastaan.

      • uppoan

        Jaksan just elää kun vanha isä 92v asuu mun kanssa talossa. Pelkään kun se päivä tulee että hän jättää minut. Auttakaa että jaksan elää tule minun rinnalle dit romahdan taas.


    • joelämäänähnyt

      Sama kohtalo. Äiti ja isä menivät aivoon kai vain minun vuokseni. Äiti oli etäinen ja samoin isä ei osannut olla vanhempi. Etsin turvaa nuorena ikäistäni vanhemmasta poikaystävästä, josta tuli sitten aviopuolisoni, petturi koko ajan. Minullakin oli teininä ja vielä nuorena aikuisena valtava sylin ja toisen ihmisen rakkauden tarve ja se täyttyi kun Jumala ohjasi minut töihin NL:ttoon. Siellä oli minua vanhempia pariskuntia jotka paijasivat, kuljettivat käsikoukkua keskellään ja antoivat fyysistäkin hellyyttä (ei liittynyt mitään seksuaalista, se vaistosi ja tunsi). Jotenkin minulla täyttyi tuo lapsuuden rakkauden ja kosketuksen nälkä jota paisti olin jäänyt vauvana ja taaperona, kun äiti ei pitänyt sylissä.
      Ymmärrän että sain nuo hellyyden puutteet hetkittäisinä tilanteina siellä sillä eihän aviopuolison rooli ole olla toiselle puuttuva vanhempi vaan toimia tasavertaisena kumppanina rinnalla. Varmaan mies ei jaksanut olla minulle jonkinlainen korvikeisä vaikka seksisuhteemme toimikin mutta en osannut olla aikuinen nainen hänen miehisyydelleen vaan jonkinlainen teinikakara.
      Nyt olen 61-vuotias ja olen elänyt sinkkuna reilut 20 vuotta. En koe tarvitsevani turvaa ja suojaa toisen kainalosta vaan yhteys ja toimiminen ystävien kanssa riittää. Paras turvallisuutta antava voima on usko Jumalaan ja rukous. Tiedän että Taivaallinen Isä on nyt minun turvani, isäni ja tarpeitteni täyttäjä ja en elä toisten kautta vaan toisten kanssa ja rinnalla. Ihmiset ovat meillä vain lainassa: puoliso, ystävä voi lähteä, muuttaa, dementoitua ja kuolla.
      Ainakin minun on hyvä elää näin ilman kumppania, lapsia ja ei minulla ole elossa enää montakaan verisukulaista. Ymmärrän jotenkin missä tilanteessa olet ja jos se ero on vielä tuore tapaus.
      Jos haluat kirjoittaa minulle.

      [email protected]

    • asiat.järjestyvät

      Aloin itse käydä seurakunnan tilaisuuksissa vaikka en ole uskovainen (enkä kuulu kirkkoon edes).
      Jonnekin oli päästävä ihmisten lähelle. Tuska ja turvattomuus lieveni vähän. Koska asun kaupungissa on mahdollisuus kierrellä myös kirppareilla, toreilla, ostoskeskuksissa ja ihan missä vaan missä edes näkee ihmisiä, vaikka läheisyyttä en ole löytänyt. Se lieventää kuitenkin vähän yksinäisyyden tuntua ja pelkoja ja antaa mahdollisuuden joskus jutella jonkun kanssa, ehkä tutstuakin.
      Olet paniikissa ilmeisesti ? En ole psyykenlääkityksen kannattaja, mutta jjoku lievä rauhoittava voisi olla tilapäisesti paikallaan ? Niistä on vaan vaikea päästä irti. Tulee riippuvaiseksi.
      Toivon, että löydät muun ratkaisun, löydät itsesi ihmisten pariin !

      Olen myös soittanut kriisipuhelimiin, kun tuntuu että sekoan.
      Oletko jo ollut keskustelemassa psykiatrisen hoitajan kanssa terveyskeskuksessa ?
      Kymmenen kerran sarja voisi auttaa vähän.
      Ei se "maailmoja avaa", mutta saisi purkaa ahdistustaan, se auttaa.
      Eikö sairaalasta ohjattu sinua terapiaan tai autettu mitenkään eteenpäin ?

      Yritä ottaa ihan rauhallisesti. Asioilla on tapana järjestyä.

      • EI erikois trauma lääkäri pysty auttaa harvinainen tapaus jätetty vauvana 7 kk pahin aika


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut ja Tall poppy -syndrooma

      Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky
      Maailman menoa
      9
      4838
    2. Oot mahtava tyyppi

      En tiedä luetko palstaa. Koitan siitä huolimatta. Oot mun mielestä tosi erityinen tyyppi. Nopeesti taisin ihastua. Jot
      Ikävä
      44
      4734
    3. Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa

      Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va
      Maailman menoa
      184
      3893
    4. Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla

      nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty
      Maailman menoa
      50
      3648
    5. Miksi vihereät ja vasemmisto haluavat tuhota tämän maan?

      He halusivat, että kannabis tulisi lailliseksi? - eikö kylliksi nuoria tuhota jo nyt huumeilla? - kannabis tuhosi minun
      Maailman menoa
      122
      3611
    6. Sofia servasi Pikku-Villen suvereenisti

      – Ihanko tosissaan tuleva sosiaali- ja terveysministeri hyökkää oppositiopuolueen puheenjohtajaa vastaan siksi, että täm
      Maailman menoa
      65
      3082
    7. Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta

      ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,
      Maailman menoa
      117
      2050
    8. Ikävän karkoitukseen klassikkokysymys

      Mikä biisi saa hymyn huulille ja ajatukset mukavasti siihen yhteen ja ainoaan? 🤩 Laita biisin sanat, älä linkkiä. Alo
      Ikävä
      12
      1090
    9. Elämäni rakkaus

      Sitä sinä olet minulle ollut. Siksi tämä on kai niin vaikeaa. Jos sinä luopuisit niin ehkä se tulisi luonnostaan sitten
      Ikävä
      63
      897
    10. Millainen mulle

      Sitten sopisi?
      Ikävä
      93
      822
    Aihe