apua en selviä elää yksin 58v hylätty

uppoan

Auttakaa! Olen 58v eronnut nainen .hylätty vauvana. Aina turvaton paitsi toisen kainalossa ja suhteessa. Olen kiltti ei mielisairautta. Lapsuuden trauma. 20v liitossa Mies löysi uuden naisen. Ammatti auttajat ei pysty auttamaan. Tarviin kumppanin. Onko joku samassa tilanteessa.? Yritin itsemurhaa tyska niin suuri. Sukulaiset ei auta. Eikä sairaala. Tarviin rakkautta ja läheisyyttä ja turvaa. Keho huutaa läheisyyttä vapisen pelosta kamala ahdistus. Sielun kumppani.?

5

275

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ffhkt

      Kumppaniksi en nyt muutu mutta sen neuvon että liikunta on parasta psyykelääkettä. Ehkä se kumppanikin tulee lenkillä vastaan.

      • uppoan

        Jaksan just elää kun vanha isä 92v asuu mun kanssa talossa. Pelkään kun se päivä tulee että hän jättää minut. Auttakaa että jaksan elää tule minun rinnalle dit romahdan taas.


    • joelämäänähnyt

      Sama kohtalo. Äiti ja isä menivät aivoon kai vain minun vuokseni. Äiti oli etäinen ja samoin isä ei osannut olla vanhempi. Etsin turvaa nuorena ikäistäni vanhemmasta poikaystävästä, josta tuli sitten aviopuolisoni, petturi koko ajan. Minullakin oli teininä ja vielä nuorena aikuisena valtava sylin ja toisen ihmisen rakkauden tarve ja se täyttyi kun Jumala ohjasi minut töihin NL:ttoon. Siellä oli minua vanhempia pariskuntia jotka paijasivat, kuljettivat käsikoukkua keskellään ja antoivat fyysistäkin hellyyttä (ei liittynyt mitään seksuaalista, se vaistosi ja tunsi). Jotenkin minulla täyttyi tuo lapsuuden rakkauden ja kosketuksen nälkä jota paisti olin jäänyt vauvana ja taaperona, kun äiti ei pitänyt sylissä.
      Ymmärrän että sain nuo hellyyden puutteet hetkittäisinä tilanteina siellä sillä eihän aviopuolison rooli ole olla toiselle puuttuva vanhempi vaan toimia tasavertaisena kumppanina rinnalla. Varmaan mies ei jaksanut olla minulle jonkinlainen korvikeisä vaikka seksisuhteemme toimikin mutta en osannut olla aikuinen nainen hänen miehisyydelleen vaan jonkinlainen teinikakara.
      Nyt olen 61-vuotias ja olen elänyt sinkkuna reilut 20 vuotta. En koe tarvitsevani turvaa ja suojaa toisen kainalosta vaan yhteys ja toimiminen ystävien kanssa riittää. Paras turvallisuutta antava voima on usko Jumalaan ja rukous. Tiedän että Taivaallinen Isä on nyt minun turvani, isäni ja tarpeitteni täyttäjä ja en elä toisten kautta vaan toisten kanssa ja rinnalla. Ihmiset ovat meillä vain lainassa: puoliso, ystävä voi lähteä, muuttaa, dementoitua ja kuolla.
      Ainakin minun on hyvä elää näin ilman kumppania, lapsia ja ei minulla ole elossa enää montakaan verisukulaista. Ymmärrän jotenkin missä tilanteessa olet ja jos se ero on vielä tuore tapaus.
      Jos haluat kirjoittaa minulle.

      [email protected]

    • asiat.järjestyvät

      Aloin itse käydä seurakunnan tilaisuuksissa vaikka en ole uskovainen (enkä kuulu kirkkoon edes).
      Jonnekin oli päästävä ihmisten lähelle. Tuska ja turvattomuus lieveni vähän. Koska asun kaupungissa on mahdollisuus kierrellä myös kirppareilla, toreilla, ostoskeskuksissa ja ihan missä vaan missä edes näkee ihmisiä, vaikka läheisyyttä en ole löytänyt. Se lieventää kuitenkin vähän yksinäisyyden tuntua ja pelkoja ja antaa mahdollisuuden joskus jutella jonkun kanssa, ehkä tutstuakin.
      Olet paniikissa ilmeisesti ? En ole psyykenlääkityksen kannattaja, mutta jjoku lievä rauhoittava voisi olla tilapäisesti paikallaan ? Niistä on vaan vaikea päästä irti. Tulee riippuvaiseksi.
      Toivon, että löydät muun ratkaisun, löydät itsesi ihmisten pariin !

      Olen myös soittanut kriisipuhelimiin, kun tuntuu että sekoan.
      Oletko jo ollut keskustelemassa psykiatrisen hoitajan kanssa terveyskeskuksessa ?
      Kymmenen kerran sarja voisi auttaa vähän.
      Ei se "maailmoja avaa", mutta saisi purkaa ahdistustaan, se auttaa.
      Eikö sairaalasta ohjattu sinua terapiaan tai autettu mitenkään eteenpäin ?

      Yritä ottaa ihan rauhallisesti. Asioilla on tapana järjestyä.

      • EI erikois trauma lääkäri pysty auttaa harvinainen tapaus jätetty vauvana 7 kk pahin aika


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      129
      4623
    2. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      202
      3876
    3. 210
      3122
    4. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      106
      2978
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      65
      2791
    6. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      118
      1595
    7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      6
      1554
    8. 60
      1296
    9. Aitolehti Capital

      HehkuB on myynnissä, kovalla työllä saavutettu unelma joka sekin lässähti kuten kaikki mihin ryhtyy! Nyt Sewen asialle
      Kotimaiset julkkisjuorut
      246
      1143
    10. MOT: Työmarkkinatori on olemattomien työpaikkojen hakupaikka

      Työpaikkojen tietoja ei tarkisteta, ja ainakin noin noin 10% on olemattomia työpaikkoja ja sen lisäksi eri rekryfirmat t
      Maailman menoa
      135
      1073
    Aihe