Korruptio Viitasaarella: kaavoitus/tuulivoima

Korruptio-Bois

Tämä yleisöosastokirjoitus ilmestyy 27.9.2017 ViitasaarenSeutu-lehdessä. Päätoimittaja on pyytänyt kaupungilta vastinetta.
----
Viitasaaren korruptio piilee kaavoituksessa ja tuulivoimassa?

Edellinen valtuusto lopetti tuulivoimakaavoituksen Viitasaaren alueella - Sikamäen tuulivoimakaavan osalla yksimielisesti. Kaupungin ylimmän päättäjän kanta on selvä. Tästä huolimatta tuulivoimatoimitsija Megatuuli ja sen projektiyhtiö Vöyrinkangas teki samoille voimaloille samalle paikalle kuntien yhteiseen ympäristölautakuntaan hakemuksen tuulivoima-alueesta suunnittelutarveratkaisuna. Ympäristölautakunta ei antanut lupaa. Vöyrinkangas vei päätöksen hallinto-oikeuteen. Iso raha puhuu.

Tuulivoimakaavojen puiminen on jatkunut jo kolme vuotta. Koska hallinto-oikeuden päätös on toiselle osapuolelle epämieluisa, menee oikeuskäsittely varmasti korkeimpaan oikeuteen. Taas odotellaan pari vuotta oikeuden päätöstä. Tuulivoima on taas lisännyt työllisyyttä - raastuvassa. Samalla Sikamäen lähialueitten kehitys on jämähtänyt paikalleen. Investointeja, rakennustöitä, kiinteistö- ja tonttikauppoja ei uskalleta tehdä, ennen tuulivoimapäätöksen ratkeamista. Tämä turhauttava löysän hirren jännitystila olisi laukaistavissa kaavoituksella, johon kunnilla on määräävä yksinoikeus.

"Maankäyttö- ja rakennuslaki korostaa kuntalaisten osallistumis- ja vuorovaikutusmahdollisuuksia kaavoituksessa. Kuntalaiset voivat vaikuttaa suunnitteluun tekemällä aloitteita ja osallistumalla kaavoista järjestettäviin esittelytilaisuuksiin sekä ottamalla yhteyttä kaavoituksesta vastaavaan." (Viitasaaren kaavoituskatsaus 2017)

Olemme viime syksystä saakka koettaneet saada kaupungilta kirjallista vastinetta aloiteluonnokseemme Sikamäen ainutlaatuisen ns. "hiljaisen alueen" suojaamiseksi lainvoimaisella kaavalla tai kaavamerkinnällä. Tähän mennessä ei kukaan ole vastannut tietopyyntöömme.

"Suomen korruptio piilee... kaavoituksessa ja tuulivoimassa". Näin sanoo tuoreen Piilokorruption anatomia Suomessa -tutkimushankkeen vastuullinen johtaja, emeritusprofessori Ari Salminen Vaasan yliopistosta. "Kansalaisten vähättelyä, asiantuntija-aseman liiallista korostamista, käsiteltävien asioiden viivyttelyä, siirtelyä, salaamista ja piilottelua...", Salminen luettelee. (Salailua ja sukulaisten suosimista - yle.fi/uutiset/3-9593208)

Tuo kuulostaa Viitasaarenkin osalta nyt liian tutulta. Meillä olisi mielihalu saada aloite jo siihen muotoon, että voimme aloittaa nimien keräämisen kuntalaisaloitteen jättämistä varten. Koetamme nyt näin Viitasaaren Seutu - lehden kautta painostaa Viitasaaren virkamieskuntaa vastaamaan kauan odottamaamme tietopyyntöön, jotta saamme aloitteen Viitasaaren kaavoituskäytäntöön sopivaksi.

"Koska maakuntakaavasta on jätetty yksityiskohtaisia kaavamerkintöjä, mm. hiljaiset alueet, pois, korostuu jatkossa kuntien oma kaavoitus. On parempi, että kuntalaiset katsovat itse, mitä kunnassa lähdetään kehittämään", sanoo Keski-Suomen liiton suunnittelujohtaja Olli Ristaniemi (13.9.2017 ViitasaarenSeutu)

Hiljainen alue-työryhmän puolesta: Jukka-Pekka Sipponen
----
https://www.keskisuomi.fi/filebank/23911-hiljaiset_alueet.pdf

2

469

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hanhenselkä

      Juuri näin on asia. Kaupunki kaavoittamaan. Hiljainen hyssyttely saakoon päätepisteen. Hiljainen hyssyttely hyödyttää muita tahoja kuin kuntalaisia.

      • Juurikinnäin

        Korruptiota ei liene vain näillä osa-alueilla. Kokonaisvaltainen korruption selvittäminen taitaisi olla paikallaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      34
      2210
    2. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      92
      1995
    3. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      88
      1961
    4. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1673
    5. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      1657
    6. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      491
      1527
    7. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      1
      1514
    8. Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?
      Lieksa
      49
      1340
    9. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      76
      1238
    10. Kemet lomautukset

      Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas
      Suomussalmi
      35
      1209
    Aihe