Naapuri on lähtenyt mökille ja tyttö on kotona.Onko ok jättää 12 vuotias tyttö koko viikonlopuksi yksin kotiin.Kaverina 15 vuotias tyttö.Eilen illalla isompi tyttö itki, kun pelkäsi pimeää,vaikka pitäisi olla tukena nuoremmalle.
Yksin kotona viikonlopun
1
96
Vastaukset
Kypsyys ei aina katso ikää, joskus se nuorempi joutuu olemaan tukena vanhemmalle.
Sieltä paikan päältähän se arvio pitäisi tehdä. Lapset ovat yksilöitä, osa pärjää tuossa tilanteessa ja osa ei. Jos näyttää siltä, että tytöt kokevat turvattomuutta, eivätkä pärjää ilman vanhempiaan, niin yhteydenotto niihin naapureihin voisi olla paikallaan. Lastensuojeluilmoitustakin voi harkita, mutta tekisin sen vasta sen jälkeen, jos vanhemmat eivät korvaansa lotkauta.
Todennäköisestihän tytöt itse eivät ole halunneet kirveelläkään lähteä sinne mökille. Ehkä tässä on pieni hyvä opetus teinille, että joskus kannattaa pysyä porukoitten mukana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2942553- 195954
- 55752
Sofia teki aika pahat oharit
Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti119672- 49562
Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla
Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?14496- 49493
Peräännytkö nainen vai mitä sanot
Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?52484- 55465
Auto katolleen Huhtalantiellä
Iso poliisioperaatio Lapualla, 7 poliisipartiota ajoi rosvoja takaa,loppu tuli kun rosvot osuivat pihlajaan lentäen siit11450