Miksi Haminan sillalla liehuu Venäjän lippu?
Venäjä lippu Haminan sillalla
ohi.kulkija
24394
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Koska Venäjän nerokas presidentti Vladimir Putin tulee ja vapauttaa meidät korruptoituneiden päättäjien vallasta..
Aikamoista v'ttuilua heiluttaa tsaarin lippua jo etukäteen Haminan sillalla.
Tuntuuko viima jo?
Minä Vladimir Putin tulen ja vapautan Suomen kansan kurjuudesta,ei tarvi sotea ja verotus pienene.Te Suomalaiset laitetaan kolhoosi leirille jossa kasvatatte kaalinne että saatte kaalisoppaa navetoissa lypsätte lehmänne.
Siis vaimo pitää viedä navettaan asti...;(
hienoa ettei ole sitten leipäjonoja
Eihän siellä venäjän lippu liehu ,vaan suomen ensimmäinen lippu.Virallinen lippu.Voihan se ollakin ,et joku aamu kun herätään niin salossa onkin venäjän lippu. Kuka tuota toivoo ,oishan siinäse et hinnat laskisivat ,mutta niin kävis palkkojenkin. Mutta onhan suomen vltiolla,venäjän rekisterissä rekkojakin...VR-transpointin autot ovat ,pahemman luokan ,veronkiertäjien ,ja maksavat kuskeille ,pienempää ,palkkaakin ,että niin tämä suomi pelaa.
Olet väärässä. Punainen raita ei ole koskaan kuulunut Suomen lippuun. Se vaikuttaa olevan Venäjän lippu mikä ylväästi siellä liehuu tehden pilkkaa suomalaisille.
Tehkäämme kunniaa liehuvalle Venäjän lipulle kun menemme sen ohitse! Oikeasti se on Tsaarin aikana käytössä ollut Venäjän lippu, ei siis käytössä enää.
Miksi se liehuu Suomen puolella? Onko jotain vallanvaihtoa tapahtumassa? Kenelläkään tietoa?
Se liehuu nyt Haminassa koska muistelemme aikaa jolloin elimme Venäjän vallan alla ja tuo lippu oli silloin meidänkin lippumme. Silloin ei nykyisestä Suomen lipusta ollut vielä mitään tietoakaan. Muutkin sillalla olevat liput ovat historiallisia lippuja. Siellä on myös Suomen ensimmäinen lippu, samanlainen joka lipputornin salossakin liehuu, se jossa on Suomen valtioleijona punalipun keskellä.
Kiitos ensimmäisestä kunnon vastauksesta.
Kuka on muuten tehnyt päätöksen kyseisestä liputuksesta ja Venäjän lipun ottamisesta osaksi sitä? Osaako kukaan kaupungin työntekijä vastata tai ottaa selvää ja vastata tänne? Kiitos jo etukäteen.
Jos käy läpi kaikki 200 vuoden aikana kertyneet faktat, niin niiden perusteella pääteltynä tämän päivän pelot ovat aiheettomia.
Se on muistuttamassa kotkalaisia punikkeja historiastamme, että tietävät tulleensa kotiseutuhistoriaansa kunnioittavien ja arvonsa tuntevien ihmisten asuinseudulle.
Punikit ja etenkään kotkalaiset punikit mitään kunnioita.
Kuka kyseisestä liputuksesta on tehnyt päätöksen? Osaako kukaan selvittää? Luulisi, että siitä on päätetty kaupungin kulttuuritoimessa.
Vallu ja Dimitri veti liikkuvat taakse.
Joku venäläisyhteys liputuksen taustalla lienee.
Se on sun haavehame ku siellä liehuu.
Jo mannerheim sanoi olevansa mieluummin alimmassa helvetissä kadunlakaisijana kuin haminassa kadettina. Ja lähtikin fiksuna miehenä sitten Pietariin.
Mannerheimin viholliset Haminassa ja Venäjällä olivat kommunisteja. Vapaamuurarit ja punikit tappoivat venäläisen sivistyneistön vuoden 1917 vallankumouksessa ja ovat vastuussa lukuisista rikoksista myös Suomessa. Nyt he tuhoavat Suomen kansaa pakolaispolitiikalla, väestövaihdolla, medikalisaatiolla, huumebisneksellä ja monella muulla keinolla.
Ko. liputukset liittyvät Haminan lippumaailmahankkeeseen ja niin ollen myös Suomen lipun historiaan.
http://www.haminanlippumaailma.fi/fi/
http://www.hamina.fi/fi/Hamina-info/Uutiset/2017/05/26/2040
Onpas ihanan globaali hanke. Toivottavasti lippupuistoon tulee myös sateenkaarilippu suvakkien ja homojen kunniaksi.
Silti Venäjän lippu Haminan sillalla näyttää jotenkin eksyneen väärään paikkaan.
Jos ei ymmärrä, niin ei ymmärrä, vaikka rautalangasta vääntäisi. :D