KUOLLEITA KISSOJA JA JÄTEMERI VUOKRA-ASUNNOSSA

RIPneljäkissaa

"Asunnosta löytyi neljä kuollutta kissaa. Ne kuolivat ravinnon puutteeseen. Kissat olivat erittäin laihoja ja kuihtuneita. Kissoilla ei ollut esimerkiksi lainkaan rasvakudosta sisäelinten ympärillä eikä myöskään ihonalaista rasvakudosta. Kissojen raadot aiheuttivat voimakkaan hajun. Kissojen eritteet imeytyivät lattia- ja seinäpintoihin."

"Asunnossa jouduttiin tekemään perusteellinen remontti, jonka kustannukset nousivat lähes 30 000 euroon."

Lue koko juttu täältä: http://www.is.fi/kotimaa/art-2000005382150.html

7

152

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaikuta.vaikuta

      Suomeen maailman paras eläinsuojelulaki!

      "Eläinsuojelulakia uudistetaan parhaillaan. Edellinen laki on 20 vuotta vanha, ja tutkimustieto eläinten hyvinvoinnista on sen jälkeen mullistanut ymmärrystämme eläimistä. Samalla ihmiset ovat yhä huolestuneempia eläintenpidon ongelmista ja haluavat parantaa eläinten asemaa.

      Poliittinen tilanne on eläinten kannalta poikkeuksellisen huono. Pelkona on, että Suomeen laaditaan jo kirjoitushetkellään vanhentunut laki, joka mahdollisesti jopa heikentää eläinten suojelun tasoa."

      http://elainpolitiikka.fi/elainsuojelulaki/

    • Lässytystäriittää

      Huh huh mitä lässytystä. Kissoja maailma täynnä ja poliittinen tilanne huono elukoiden kannalta. Voisitteko pitää mölinänne ihan vain omina tietoinanne. Hävetkää varjojanne.

    • Ettänäinn

      Jäi mainitsematta että Asunnossa oli vuokralla nainen,

    • huonojaomistajia

      Jotkut ihmiset ei vaan osaa hoitaa elukoitaan,jättävät ne asunotoihinsa ilman ruokaa ja huolenpitoa,ja toiset jättää ne niin ulos.Molemmissa tapauksissa ihmisen ei pitäs ottaa kissaa ollenkaan.Kissat kärsii kun niistä ei huolehdita suomen lakien mukaan.

      • dvbhn

        ihmiset vetoavat aina mielellään lakeihin, koska uskovat näin varmimmin voittavansa väittelyn.


      • sakollakissalleturvaa

        Sakotuksella ne eläinrääkkääjät suomaliset saadaan lakia noudattamaan.Lain rikkojaa on sakotettava, että alkaa sitten pitää kissansa turvassa vaaroilta.Ja lopettavat laittoman hylkäämisen ja heitteillejätön.Kissojen henkeä ei saa tahallisesti vaarantaa, vaikka kissan on ostanutkin tai ilmaiseksi saanut.


      • eiosaamattomilleelukkaa

        Se joka omistaa pihan/maatilan,päättää mitä siellä liikkuu.Saa metsästää metsästettäviä, jos on metsästysluvat kunnossa,ja saa loukutella irtoelikoita, jos loukku vaan löytyy.Siinä on turhaa ruikuttaa, jos kissoistaa ei osaa huolta pitää, ja ne sitten saa loukussa kyydin löytöeläintalolle.Onhan se parempi, kuin että maanomistajan terrierit repii sen metsästysinnostuksessaan riekaleiksi.
        Jos ei omistaja osaa kissojaan pitää pois muitten nurkista,niin sitten siihen puuttuu maanomistaja.Kissojen turvallisuus ei ole taattu,jos omistaja ei vahi niitä, ja päätyvät koirien alueille.Ei kannata ottaa elukoita, joista ei pysty huolehtimaan.Ne kissamiehet on säälittävimpiä, itketään sitten kissan perään, kun ensin itse se tuuppastaan muitten pihoille koirien sekaan.Järjen käyttö olis siis suositeltavaa.Jos ottaa kissan, niin pitäkää se itsellänne, ei muut halua teijän lemmikkejänne.Jokaisella on ihan omansa, eikä ne sovellu samaan pihaan mirrienne kanssa.Eli kattokaa etteivät mene vieraisiin pihoihin.Jokaisella on omat pihansa,ja maaalueensa.Ne voi tarkistaa sieltä kauppakirjoista,ja sitten ohjeistaa omia elikoita,ja vahtia etteivät omalta alueelta poistu.Jos ei omalla maalla pysy, niin luopuu nopeesti,ennen jo kun käy sille joku vahinko vieraalla maalla.Parempi se on elukoitten olla semmosilla ihmisillä, jotka viittii vahtia ja kattoo niitten perään, ettei vahinkoja käy.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      60
      4726
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      36
      2169
    3. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      52
      1733
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      184
      1712
    5. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      166
      1548
    6. Sari Multala teki "riikkapurrat"

      Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.
      Maailman menoa
      281
      1401
    7. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      200
      1240
    8. Sinut mies vain haluan

      Olet kohtaloni. Kaikessa riipaisevassa rakkaudessa, sinä se olet. ❤️
      Ikävä
      88
      1159
    9. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      205
      1146
    10. Mitähän sä näit siinä akassa?

      Älä nyt vain sen kanssa ala mitään.
      Ikävä
      65
      1104
    Aihe