Tulen aina uudelleen ja uudelleen tänne törkypalstalle lukemaan inhottavia kirjoituksia ja pahoittamaan mieleni? Provosoivat kirjoitukset ei tuo ainakaan hyvää mieltä. Minusta tämän palstan voisi huoleti lopettaa. Se ei ole kenellekään uskonrakennukseksi ja ulkopuoliset saa väärän kuvan vanhoillislestadiolaisuudesta. On kumma, miten täällä ulkopuoliset tietää vl:stä muka enemmän, kuin koko ikänsä mukana ollut!!??
Miksiköhän?
?????
11765
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Minä hakeuduin palstalle juuri sen vuoksi,koska halusin kumota sen törkykuvan vl-uskosta jonka olen elävässä elämässä saanut.Päinvastoin on kuitenkin ikävä kyllä käynnyt,törkykuva on vain pahentunut,ja epäilyni ovat saaneet pohjan.
vanhoillislestadiolaisen silmät avautuvat tämän palstan kautta näkemään, mitä erilaisia harhaoppeja vl-herätysliike opettaa.
"""Avioeron osalta taas tällä palstalla ensimmäistä kertaa luin Raamatuun kirjoitetut Jeesuksen sanat avioeron ottamisesta. Kuitenkin vl-piireissä opetetaan näiden sanojen vastaisesti. Miksi?"""
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000490&posting=22000000006608405
Tämä palsta ei kerro paljon mitään vanhoillislestadiolaisuudesta. Oletko oikeasti noin rajoittunut, että kuvittelet tietäväsi vl:stä jotain näiden törkyjuttujen perusteella? Ja jos kuvittelet, miksi yhä pyörit täällä?
Kuules,kuules olen oppinut täältä hyvinkin paljon.Esim.Jumalan terve aivan uusi asia,koska enhän ole sitä kuullut koska meille ei sanota,ja kun on useita ihmisiä paikalla,niin en kyttää miten he toisiaan tervehtivät...Siten on sekin,että avioeroa ei missään tapuksessa saa ottaa,vaan pakotetaan elämään huorintekijän kanssa..ja on niitä monta muutakin mitä en ole tiennyt..Mutta monta muuta käytännon asiaa tiedän,jotka ovat mielestäni ennestään olleet jo vääriä.Sinä et ainakaan anna hyvää kuvaa vl-liikkestä,mutta onneksi tiedän,että useat ovat ihania ihmisiä.Siksi pyörin koska haluan varmuuden erääseen asiaan.
///Tämä palsta ei kerro paljon mitään vanhoillislestadiolaisuudesta.///
erittäin paljon vanhoillislestadiolaisuudesta. Mm. vanhoillislestadiolaisten virallinen "vain me" oppi, joka tuomitsee kaikki muut maailman uskovaiset helvettiin paitsi vanhoillislestadiolaiset, on varmaan monelle täysin uusi asia, joka paljastuu vasta tämän palstan kautta.
Hyvä palsta!
Ainakin itselleni tämä palsta on tuonnut silmien eteen koko vl-liikkeen karmeuden.Juuri tuo "vain me oppi" sitä vain epäilin ennen tänne tuloani,ja luulin ettei se nyt niin voi olla,mutta onhan se.
Sitten todellakin tuo avioero,en voi käsittää sitä,että pakotetaan elämään huorintekijän kanssa,koska avioerostakin tehdään synti.Ilman muuta avioeron saa ottaa jos toinen tekee huorin,pyhäavioliitto kuolee toisen tekemään huoruuteen,ja näin ollen puhdas osapuoli on vapaa jatkamaan elämäänsä.Raamattukkin antaa luvan avioeroon toisen huoruuden tähden.
Aina voi antaa anteeksi,ja siihen on jokaisen pyrittäväkin,mutta kenenkään toisen tekoja ei tarvitse hyväksyä,jos ne tuntuvat itsestä vääriltä...Todellakin vl-liike on paljon karmeampi kuin uskalsin edes odottaa.Kohdallani hyvä on muuttunutkin pahaksi.Eikä sitä enään muuksi voi muuttaa.Ihmisen asettamat säännöt tuhoavat hyvän tarkoituksen,ja uusia sääntöjä keksitään koko ajan lisää.
Joo... tää on teille aika turha,ko asiat ei teille kumminkaan aukea.
He ovat napisijoita, kohtalonsa nurkujia ja vaeltavat himojensa mukaan; heidän suunsa puhuu pöyhkeitä, ja he mielistelevät ihmisiä oman etunsa tähden. Mutta te, rakkaani, muistakaa nämä sanat, mitkä meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen apostolit ovat edeltäpäin puhuneet, sanoen teille: "Viimeisenä aikana tulee pilkkaajia, jotka vaeltavat jumalattomuutensa himojen mukaan." Nämä juuri saavat aikaan hajaannusta, he ovat sielullisia, henkeä heillä ei ole.
Olen samaa mieltä. Ensimmäistä kertaa aukaisin nämä sivut kun luulin et tääl on paljoki meikäläisiä. Eipä tarvi avata enää- paha mieli minullekkin- Ne keitä kiinnostaa oikeesti millaista meikäläisten piireis on, ottakaa yhteys alueenne rauhanyhdistykseen ja käykää seurois. Huomaatte olleenne tervetulleita! ja saavanne kysymyksiinne vastauksia
Tästä palstasta on tosiaankin tullut"rakkikoirien" räkytys palsta. Sielunvihollinen yrittää eksyttää Jumalanvaltakunnan asukkaat.Mutta onneksi saa käydä seuroissa ja kuulla Jumalansaanaa julistettavan ja rohkaisua vaeltaa tunnon valkeudessa,kilvoitellen Taivaan kotia kohti,se koti on valmistettu Jumalanlapsille.
"On koti jonne myrskyt maan/ ei saavu konsanaan.Ei sinne aallot raivollaan/ käy rauhaa sortamaan./On koti jonne matkani/ taistoista maiden kiitävi.
Ei sinne huolet ennättäy,/ ei kyynelvirtakaan.Ei siellä kuolo kylmä käy,/ on lepo,elo vaan./Siel uupunehet rauhan saa;/siellä taistot kaikki taukoaa.
On koti myöskin päällä maan/ Jumalan lapsilla,/
Siionin kansa turvanaan/ käy Hengen johdolla./
Sen kautta käydään kunniaan,/kun täällä hetken taistellaan. S.L 167
sinunkin on hyvin vaikeaa muuksi muuttaa.