Taiteilija pulassa!

PhotoshopVaiJokuMuu

Kuinka poistaa maalauksista otetuista kuvista paperin, eli taustan väri? Latasin Photoshopin kokeiluversion (ja tukun muita) enkä osaa. Lasso? Tulee vain sotkua. Kun ei oikeastaan pitäisi edes poistaa taustaa vaan taustan väri. Hmm. Ja kuviot ovat aika monimutkaisia varsinkin vesivärimaalauksissa, sekä haihtuvat paikoitellen hyvin ohuiksi. Onko mahdollista ja miten?

9

974

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ApujaKaivataan

      Tekeekö näitä joku Suomessa maksusta? Kun menee yli hilseen tuo touhu. Jos teksisit yllä kuvaillun kaltaista duunia, laita yhteystietosi ja mieti hintasi.

    • er6utr6utr76u
    • NampaNampa

      En silti ymmärrä miten läpikuultavista kohdista saa poistettua taustan värin poistamatra itse maalausta. En ole tietokonenero, mutta miksi sellaista ohjelmaa ei voisi tehdä joka tekee sen automaattisesti? Luulisi monimutkaisempiekin juttujen onnistuvan.

      Mulle ei mee kaaliin nuo englanninkieliset ohjeet. Varsinkin kun ohjelma on suomenkielinen. Mut kiitos silti.

      • sdgrcgkghkzdgj

        Tietotekniikan kieli on englanti. Opettele tai unohda koko homma.


      • trolelrson

        Paperin värin saa poistettua monella tavalla.

        Yksi tapa on säätää kontrastia ja kirkkautta, siten, että valkoinen paperi kirkastuu oikeasti valkoiseksi.

        Toinen ehkä parempi tapa on käyttää maski kerrosta.

        Maskit toimii kuvankäsittelyohjelmassa niin, että kaikki, minkä maskissa maalaat mustaksi on täysin läpinäkyvää, ja kaikki minkä maalaat valkoiseksi on täysin näkyvää, ja harmaat sävyt ovat sitten siitä väliltä. (Kokeilemalla selvität tuon idean itsellesi helpoiten, lisää maskikerros kuvaan ja kokeile värjätä sitä valkoisella, mustalla, harmaalla, jne.)

        Tuota maskia ei välttämättä tosin tarvitse tehdä käsin, vaan voit ottaa skannaamastasi teoksesta kopion, muuttaa sen mustavalkoiseksi, ja säätää kirkkautta ja kontrastia niin rajusti, että paperin kohta on yhdellä värillä ja muut asiat toisella. Voit myös vaihtaa värit käänteiseksi, että läpinäkyvyys menee oikein päin.

        Googlaa vaikka sanat layers (kerrokset), maskit ja opettele niiden käyttö :)

        Opettele myös kirkkaus ja kontrasti säätimien käyttö. ( Brightness ja contrast ).


      • trollerson

        Ja homma tosiaan onnistuu millä vain paremmalla kuvankäsittelyohjelmalla, jossa on kerrokset ja maskit.

        Photoshopille hyviä edullisempia vaihtoehtoja, joilla myös onnistuu on esim. Paint Shop Pro, tai ilmainen Gimp.


    • Niinpäniinkutosentt

      Kiitos hyvästä vastauksesta... Todella monimutkaista siis.

      Ymmärrän kyllä englannin kieliset ohjeet mutta en osaa noudattaa niitä suomenkielisessä järjestelmässä..

      Kurssi ja kädestä pitäen oppiminen olisi ainut vaihtoehto, mutta se ei taida onnistua kalleutensa vuoksi. Kiitos kuitenkin hyvästä yrityksestä.

    • Helppoakuinheinänteko

      Yhtä selvää kuin lentokoneen kokoamisohje.

    • Sooooori

      Koulussakin tuota tietotekniikkaa oli ja maskeja käyteltiin -mikään ei jäänyt mieleen. Ja aina kun tuli tenkkapoo -eli ongelma -sai luokan nero auttaa ja taas päästiin vähän matkaa eteenpäin. Sama kuin ala-asteen ompelukoneen käyttö. Istut siinä tyhmänä ja odotat että josko se ope tulis auttamaan. Kun ei vain kaikille niin helposti aukea mitkään tekniset jutut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pienimäki ei anna haastatteluja

      medialle Ähtärin kunnan velka sotkuista, kertovat luotettavat lähteet.
      Ähtäri
      18
      3951
    2. Sinuun ei tehoa mikään

      Annan periksi. En vain jaksa tuulimyllyä vastaan taistella. Miehelle
      Ikävä
      37
      3741
    3. Onko Kuhmolaiset tyytyväisiä?

      Kun pääsivät eroon huijari Polvisesta?
      Kuhmo
      22
      3180
    4. Huomenta ja hyvää tiistaita

      Huomenta ja hyvää tiistaita. ❄️🐺☕❄️
      Ikävä
      88
      1961
    5. En tiedä mitä ajatella

      Petaatko perjantaille jotain. Ei meidän kannata minun sydän on viety. Se joka sen vei ei ole mieheni, etkä se ole sinä.
      Tunteet
      36
      1802
    6. voitaisiinko unohtaa se sotku?

      Olisiko mahdollista aloittaa puhtaalta pöydältä vielä? Ikävä sua ****
      Ikävä
      16
      1791
    7. Hyviä vinkkejä täällä

      Eli kaivattua vain kädestä kiinni ja jos vastustelee niin sanoo, että hei beibi beibi nyt mennään vaan. Näin he elivät e
      Ikävä
      17
      1657
    8. Naisten ulkonäkö, jos miehiä ei olisi?

      Mä meinasin ensiksi, että en aloittaisi tätä keskustelua, ainan nyt, mutta huomasin tossa toisessa ketjussa, että tämä s
      Sinkut
      247
      1640
    9. Myös lähellä keskustaa oleva Marttaliitto jättää lihan pois tilaisuuksistaan ja suosituksistaan.

      Marttaliitossa siirrytään terveellisempään ruokavalioon ja ihmiselle tarpeeton liha jätetään pois, ympäristö ja luonto k
      Suomen Keskusta
      192
      1169
    10. Jee! Palsta toimii jälleen!

      Viestiarkisto näkyy ja kaikki pelittää. Tätä on odotettu, vaikka ei tässä mitään odotettavaa ole ollut.
      Sinkut
      20
      1109
    Aihe