Taiteilija pulassa!

PhotoshopVaiJokuMuu

Kuinka poistaa maalauksista otetuista kuvista paperin, eli taustan väri? Latasin Photoshopin kokeiluversion (ja tukun muita) enkä osaa. Lasso? Tulee vain sotkua. Kun ei oikeastaan pitäisi edes poistaa taustaa vaan taustan väri. Hmm. Ja kuviot ovat aika monimutkaisia varsinkin vesivärimaalauksissa, sekä haihtuvat paikoitellen hyvin ohuiksi. Onko mahdollista ja miten?

9

1034

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ApujaKaivataan

      Tekeekö näitä joku Suomessa maksusta? Kun menee yli hilseen tuo touhu. Jos teksisit yllä kuvaillun kaltaista duunia, laita yhteystietosi ja mieti hintasi.

    • er6utr6utr76u
    • NampaNampa

      En silti ymmärrä miten läpikuultavista kohdista saa poistettua taustan värin poistamatra itse maalausta. En ole tietokonenero, mutta miksi sellaista ohjelmaa ei voisi tehdä joka tekee sen automaattisesti? Luulisi monimutkaisempiekin juttujen onnistuvan.

      Mulle ei mee kaaliin nuo englanninkieliset ohjeet. Varsinkin kun ohjelma on suomenkielinen. Mut kiitos silti.

      • sdgrcgkghkzdgj

        Tietotekniikan kieli on englanti. Opettele tai unohda koko homma.


      • trolelrson

        Paperin värin saa poistettua monella tavalla.

        Yksi tapa on säätää kontrastia ja kirkkautta, siten, että valkoinen paperi kirkastuu oikeasti valkoiseksi.

        Toinen ehkä parempi tapa on käyttää maski kerrosta.

        Maskit toimii kuvankäsittelyohjelmassa niin, että kaikki, minkä maskissa maalaat mustaksi on täysin läpinäkyvää, ja kaikki minkä maalaat valkoiseksi on täysin näkyvää, ja harmaat sävyt ovat sitten siitä väliltä. (Kokeilemalla selvität tuon idean itsellesi helpoiten, lisää maskikerros kuvaan ja kokeile värjätä sitä valkoisella, mustalla, harmaalla, jne.)

        Tuota maskia ei välttämättä tosin tarvitse tehdä käsin, vaan voit ottaa skannaamastasi teoksesta kopion, muuttaa sen mustavalkoiseksi, ja säätää kirkkautta ja kontrastia niin rajusti, että paperin kohta on yhdellä värillä ja muut asiat toisella. Voit myös vaihtaa värit käänteiseksi, että läpinäkyvyys menee oikein päin.

        Googlaa vaikka sanat layers (kerrokset), maskit ja opettele niiden käyttö :)

        Opettele myös kirkkaus ja kontrasti säätimien käyttö. ( Brightness ja contrast ).


      • trollerson

        Ja homma tosiaan onnistuu millä vain paremmalla kuvankäsittelyohjelmalla, jossa on kerrokset ja maskit.

        Photoshopille hyviä edullisempia vaihtoehtoja, joilla myös onnistuu on esim. Paint Shop Pro, tai ilmainen Gimp.


    • Niinpäniinkutosentt

      Kiitos hyvästä vastauksesta... Todella monimutkaista siis.

      Ymmärrän kyllä englannin kieliset ohjeet mutta en osaa noudattaa niitä suomenkielisessä järjestelmässä..

      Kurssi ja kädestä pitäen oppiminen olisi ainut vaihtoehto, mutta se ei taida onnistua kalleutensa vuoksi. Kiitos kuitenkin hyvästä yrityksestä.

    • Helppoakuinheinänteko

      Yhtä selvää kuin lentokoneen kokoamisohje.

    • Sooooori

      Koulussakin tuota tietotekniikkaa oli ja maskeja käyteltiin -mikään ei jäänyt mieleen. Ja aina kun tuli tenkkapoo -eli ongelma -sai luokan nero auttaa ja taas päästiin vähän matkaa eteenpäin. Sama kuin ala-asteen ompelukoneen käyttö. Istut siinä tyhmänä ja odotat että josko se ope tulis auttamaan. Kun ei vain kaikille niin helposti aukea mitkään tekniset jutut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen VigeIius noIasi taas itsensä

      Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k
      Maailman menoa
      38
      2386
    2. Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria

      Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel
      Maailman menoa
      48
      2020
    3. Kuka omistaa entisen Veljeskodin?

      Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä
      Ähtäri
      9
      1946
    4. Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset

      He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien
      Maailman menoa
      42
      1671
    5. Jos voisit kysyä

      Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?
      Ikävä
      136
      1391
    6. Oli kiva nähdä sut

      vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi
      Suhteet
      22
      1001
    7. Välillä kyllä naurattaakin tämä kahden aikuisen meininki

      Se nyt on aivan selvä asia että kumpikin on päälakeensa myöten rakastunut, ja sinä se olet koko ajan ollutkin. 😘
      Ikävä
      62
      883
    8. Lamppu syttyi

      Tiedätkö mitä mies, olen aivan yhtä rakastunut suhun. Kyllä. Koita jaksaa eiköhän me kohta nähdä ❤️
      Ikävä
      67
      876
    9. Talk Show isäntä Jimmy Kimmel sai kenkää

      Vasurina heitti sopimatonta läppää murhatusta Charlie Kirkistä tai oikeammin murhaajan poliittisesta taustasta ja kuinka
      Maailman menoa
      118
      871
    10. Jos voisit palata yhteen risteykseen

      ..mikä se elämässäsi olisi?
      Ikävä
      67
      856
    Aihe