Kysymyksiä, jotka ovat ehkä ilman vastauksia

Kokemusjatoteamus

Maailmanhistoriassa on paljon mieltäni askarruttavia kysymyksiä. Tahtoisin vastauksia, tai edes jollakin tapaa oppia tulkitsemaan omaa asemaani tässä kuviossa.

Joulu kiinnostaa minua ajankohtana. Jos perseeni ei olisi aina niin kipeä, voisin jopa rakastaa sitä vähän enemmän ja jättää pohdinnan vähemmälle.

Montako koiraa on maksimi määrä ihmisellä? 2 on minusta sopivasti. Kolmas koira on vähän liikaa, ja se voi alkaa purra jo huomion puutteessa.

Voittaako raparperi kasvien välisen sodan, jos sellainen tulisi? Vai löytyisikö jostakin ihanainen koristeraparperi jonka voisi ajatella vain olevan, mutta ei syömistä varten?

Joulun majatalo, kuka sen omisti? Miksi se ei päästänyt sisään Joosefia ja Mariaa? Ja jos sama näytelmä toistuisi nyt, ja se päästäisi synnyttävät sisään, mitä majatalon silloin tulisi tehdä jotta ei syntyisi mitään katastrofaalista asetelmaa, ja osaisiko se edes hoitaa nämä jatkuvat synnytykset? Syntyisikö siellä paniikki?

Miksi islamilaisessa kuvaelmassa Maria joutuu synnyttämään Jeesuslapsen palmuun nojaten? Puuhun? Miksei se pääse synnyttämään sitä edes lentokoneella lentäen, syöksyen kuin kone Pentagoniin 09/01(2001)?

Kun makaa sairaalan vuoteella panikoiden ja hädissään ja näkee katossa valkoisen ristin, onko se merkki siitä että lääke on alkanut vaikuttaa vai merkki siitä että ihminen, kuollessaan ja sydämen pysähtyessä oikeasti nousee jonnekin ylös lopullisesti?

Jos tietäisit, että seuraavan joulu on viimeinen joulu elossa, mitä tahtoisit tuona jouluna majatalossa tapahtuvan? Tahtoisitko nähdä jotakin, joka saisi sinut lohduttautumaan ja avaamaan vielä kerran joulukalenterin luukkuja? Millaisen kalenterin tekisit?

Jos tietäisit, että olet voittanut kohtalon ja saanut kaiken puolellesi, mitä silloin tekisit? Voisitko jakaa onnea muillekin vai jäisitkö vain odottamaan että se löytyy jokaiselle elämän myötä? Haluaisitko tietää, haluaisitko olla yllättynyt?

Pitäisikö kaiken olla kuitenkin aivan uutta, ja hätä ja paniikki saisi väistyä uusista jouluista, pois siitä hetkestä kun kolkuttaa ovea eikä kukaan tule avaamaan, ympärillä pelkkä jouluyön hiljaisuus ja rauha? Sinulla olisi se tieto, että vaikka tunsit että sydämesi on pysähtynyt, ja olet varmasti kuollut, ja kävelevä zombie, niin mennessäsi sisään majataloon siellä sinut laitettaisiin mittareihin jotka sanoisivat että kyllä, kyllä se lyö ihan normaalisti, että sinä vain panikoit ja kaikki on hyvin, ja menisit kotiin ja nukkuisit, vajoaisit syvään uneen joka olisi kuin nukkumista valoisassa kevätyössä jossa ei ole aikaa, pelkästään se uni joka on niin syvä että et sen aikana mieti missä nukut ja minkä takia, ja heräisit, etkä tietäisi missä olet?

Miksi minä olen niin onnellinen, ihan sen takia että tiedän että vaikka joskus jotenkin tuntuu joltakin, silti, jos sen asian tutkii ja todellisin menetelmin toteaa, mitään ei oikeastaan olekaan, pelkästään totuutta?

0

139

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

        Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
        Maailman menoa
        253
        4557
      2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

        se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
        Maailman menoa
        130
        2985
      3. Miten löydän sinut

        Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
        Ikävä
        41
        2742
      4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

        Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
        Heinola
        74
        1730
      5. Vaikea tilanne

        Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
        Ikävä
        105
        1563
      6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

        Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
        Maailman menoa
        20
        1461
      7. Milloin kaivatullasi

        .. on nimipäivä?
        Ikävä
        55
        1324
      8. Kehtaisitko näyttäytyä

        kaivattusi seurassa?
        Ikävä
        93
        1235
      9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

        Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
        Maailman menoa
        204
        1093
      10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

        Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
        Ikävä
        47
        1085
      Aihe