Kysymyksiä, jotka ovat ehkä ilman vastauksia

Kokemusjatoteamus

Maailmanhistoriassa on paljon mieltäni askarruttavia kysymyksiä. Tahtoisin vastauksia, tai edes jollakin tapaa oppia tulkitsemaan omaa asemaani tässä kuviossa.

Joulu kiinnostaa minua ajankohtana. Jos perseeni ei olisi aina niin kipeä, voisin jopa rakastaa sitä vähän enemmän ja jättää pohdinnan vähemmälle.

Montako koiraa on maksimi määrä ihmisellä? 2 on minusta sopivasti. Kolmas koira on vähän liikaa, ja se voi alkaa purra jo huomion puutteessa.

Voittaako raparperi kasvien välisen sodan, jos sellainen tulisi? Vai löytyisikö jostakin ihanainen koristeraparperi jonka voisi ajatella vain olevan, mutta ei syömistä varten?

Joulun majatalo, kuka sen omisti? Miksi se ei päästänyt sisään Joosefia ja Mariaa? Ja jos sama näytelmä toistuisi nyt, ja se päästäisi synnyttävät sisään, mitä majatalon silloin tulisi tehdä jotta ei syntyisi mitään katastrofaalista asetelmaa, ja osaisiko se edes hoitaa nämä jatkuvat synnytykset? Syntyisikö siellä paniikki?

Miksi islamilaisessa kuvaelmassa Maria joutuu synnyttämään Jeesuslapsen palmuun nojaten? Puuhun? Miksei se pääse synnyttämään sitä edes lentokoneella lentäen, syöksyen kuin kone Pentagoniin 09/01(2001)?

Kun makaa sairaalan vuoteella panikoiden ja hädissään ja näkee katossa valkoisen ristin, onko se merkki siitä että lääke on alkanut vaikuttaa vai merkki siitä että ihminen, kuollessaan ja sydämen pysähtyessä oikeasti nousee jonnekin ylös lopullisesti?

Jos tietäisit, että seuraavan joulu on viimeinen joulu elossa, mitä tahtoisit tuona jouluna majatalossa tapahtuvan? Tahtoisitko nähdä jotakin, joka saisi sinut lohduttautumaan ja avaamaan vielä kerran joulukalenterin luukkuja? Millaisen kalenterin tekisit?

Jos tietäisit, että olet voittanut kohtalon ja saanut kaiken puolellesi, mitä silloin tekisit? Voisitko jakaa onnea muillekin vai jäisitkö vain odottamaan että se löytyy jokaiselle elämän myötä? Haluaisitko tietää, haluaisitko olla yllättynyt?

Pitäisikö kaiken olla kuitenkin aivan uutta, ja hätä ja paniikki saisi väistyä uusista jouluista, pois siitä hetkestä kun kolkuttaa ovea eikä kukaan tule avaamaan, ympärillä pelkkä jouluyön hiljaisuus ja rauha? Sinulla olisi se tieto, että vaikka tunsit että sydämesi on pysähtynyt, ja olet varmasti kuollut, ja kävelevä zombie, niin mennessäsi sisään majataloon siellä sinut laitettaisiin mittareihin jotka sanoisivat että kyllä, kyllä se lyö ihan normaalisti, että sinä vain panikoit ja kaikki on hyvin, ja menisit kotiin ja nukkuisit, vajoaisit syvään uneen joka olisi kuin nukkumista valoisassa kevätyössä jossa ei ole aikaa, pelkästään se uni joka on niin syvä että et sen aikana mieti missä nukut ja minkä takia, ja heräisit, etkä tietäisi missä olet?

Miksi minä olen niin onnellinen, ihan sen takia että tiedän että vaikka joskus jotenkin tuntuu joltakin, silti, jos sen asian tutkii ja todellisin menetelmin toteaa, mitään ei oikeastaan olekaan, pelkästään totuutta?

0

121

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

        Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
        Maailman menoa
        84
        7142
      2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

        Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
        Maailman menoa
        27
        7089
      3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

        Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
        Maailman menoa
        117
        6225
      4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

        Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
        Maailman menoa
        45
        5424
      5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

        Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
        Maailman menoa
        84
        5328
      6. Demarikultin uhri kertoo

        Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
        Maailman menoa
        63
        5235
      7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

        Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
        Maailman menoa
        41
        5120
      8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

        Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
        Maailman menoa
        27
        4605
      9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

        "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
        Maailman menoa
        19
        3565
      10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

        vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
        Maailman menoa
        300
        3410
      Aihe